Sony Xperia S İncelemesi

Sony’nin Ericsson ile bağları koparmasının ardından ilk lansmanını yaptığı telefon Xperia S oldu; yani aslında “Sony” markasıyla çıkan ilk telefonla karşı karşıyayız.

Kısaca özetlemek gerekirse, Sony Xperia S, 1280x720 çözünürlüğe sahip 4.3 inç 720p ekranı ile kullanışlı; 1 GB RAM ve 1.5 GHz işlemcisi ile oldukça hızlı ve güçlü bir telefon. Ekranın Sony Bravia televizyonlardaki HD teknolojisine sahip olduğunu da belirtmeden geçmeyelim tabii.

Cihazın boyutları 128 x 64 x 10.6 mm ve ağırlığı 144 g. Serinin önceki modellerinden çok daha ince olan telefonun son derece şık bir tasarıma sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz; ancak arka kapağın hafif eğimli yapısı telefonu olduğundan biraz daha ağır hissetmemize yol açarken; plastik gövdesi ve nispeten daha ağır olan üst tarafa karşılık klavyenin ekranın çok altında olması, kullanım sırasında bazı küçük denge problemlerine neden olabiliyor.

Exmor sensörü ve 1080p video kaydetme özelliğindeki 12.1 MP kamerasıyla Xperia S, bu özelliğiyle piyasaya sürüldüğü dönemdeki rakiplerine bir üstünlük sağlamayı başarmış; kaldı ki panaroma modunda 3D görüntüler elde etmemize de imkan vererek, Japon devinin yenilikteki iddiasını da hatırlatmış oluyor. AMOLED yerine TFT LCD ekran tercih edilmiş olması ekran kalitesine önem verenler açısından hayal kırıklığı yaratma potansiyeli taşısa da, 342ppi yüksek piksel yoğunluğuyla bu farkı pek hissettirmeden gayet stabil ve pürüzsüz bir görüntü almamıza imkan tanıyor.

Wi-Fi, GPS ve Bluetooth bağlantılarını kusursuz bir şekilde sağlayan ve pil ömrü bugüne dek içinde Sony markası geçen tüm telefonlara kıyasla çok daha başarılı olan (3G veri aktarımı açık ve ekran parlaklığı iyi durumdayken kullanımınıza bağlı olarak 12 saat civarında) Xperia S’in bizi şaşırtmayı başardığı en önemli özelliklerinden biri de NFC teknolojisi (Yakın Alan İletişimi). Şimdilik günlük hayatımızda fazlasıyla bulunmayan NFC teknolojisinin önümüzdeki yıllarda vazgeçilmezimiz olması kuvvetle muhtemel; eğer geleceğe yatırım yapmayı tercih edenlerdenseniz, kıyaslama esnasında bu kriteri de mutlaka göz önünde bulundurun.

Kısaca, güzel bir tasarıma ve ekrana sahip, çift çekirdekli işlemcisiyle performans sorunu yaşatmayan ve taşıdığı yeniliklerle Sony’nin bundan sonraki nesillerde rakiplerinin gerisinde kalmayacağına dair umut verici bir telefon olan Xperia S, fiyat/kalite kıyaslamasına önem verenler için iddialı bir alternatif.

Olumlu Öğeler:

  • Sony Bravia HD teknolojisi
  • Estetik tasarım
  • NFC desteği
  • 32 GB dahili bellek

Olumsuz Öğeler:

  • Plastik gövde
  • 2011 model çift çekirdekli işlemci

En ucuz Sony Xperia S fiyatlarına Alve sayfalarında ulaşabilir, ürüne ilişkin kendi değerlendirmenizi yapabilir veya ürünü favorilerinize ekleyerek olası fiyat düşüşlerinden anında haberdar olabilirsiniz.

(Photo credit: Kent German/CNET)

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.