HTC One İncelemesi

Baştan belirtmekte fayda var: HTC One, hiç kuşkusuz HTC’nin bugüne dek ürettiği en iyi telefonlardan biri –hatta belki de en iyisi.

HTC One, Android 4.1.2 işletim sistemi (şu an Android 4.2.2’ye yükselmiş durumda) ile geliyor ve sistem HTC’nin benzersiz Sense 5 arayüzü sayesinde bambaşka bir boyuta taşınıyor. 2 GB RAM ve dört çekirdekli 1.7GHz işlemciyle piyasaya sürülen One, bu özelliğiyle şu an için piyasada bulabileceğiniz en hızlı telefonlardan biri.

137.4 x 68.2 x 9.3 mm boyutlarında olan cihazın, ağırlığı ise sadece 143 gr. Bu boyutlar ve ağırlık, 4.7 inç ekrana sahip büyük bir telefon için oldukça önemli; nitekim bu sayede ergonomide önemli bir sıkıntı yaşanmıyor (biraz büyük ellere sahipseniz daha avantajlısınız tabii); bu da hoş bir tasarım detayı.

Cihazın en dikkat çekici ve yenilikçi özelliklerinden biri ise Super LCD3 teknolojisine sahip 1080p Full HD ekranı. AMOLED ekranların akıllı telefonlardaki üstünlüğü birçokları için tartışmaya bile açık olmayabilir, ancak Super LCD3 ekran, oyun ve video/film izleme zevkinizi katlayan, oldukça tatmin edici bir teknoloji.

HTC One, 4 MP Ultrapixel kameraya sahip. Böyle üstün özelliklerde bir telefonda nasıl 4 MP kamera olur diye düşünebilirsiniz; ancak burada özellikle "Ultrapixel" terimine dikkat kesilin. Bu teknoloji kısaca, HTC One’daki piksellerin, diğer herhangi bir akıllı telefon kamerasındaki piksellere kıyasla daha büyük alan kaplamasına ve böylece daha fazla ışık alarak karanlık ortamlarda nispeten daha başarılı görüntülerin ortaya çıkmasına olanak sağlıyor. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki, sonuçlar oldukça keyifli. Ön tarafta yer alan 2.1 megapiksellik kamera da görevini fazlasıyla yerine getiriyor.

Cihazın olumsuz olarak değerlendirebileceğimiz nadir özelliklerinden biri, yüksek çözünürlüklü oyunları oynarken veya Google Play Store’dan büyük uygulamaları indirirken yaşanan ısınma problemi ve hafızanın artırılabilir olmaması. Yani birçok modelden alıştığınız microSD yuvasını bu cihazda boşuna aramayın. Bununla beraber cihazın dâhili belleğin 32 GB olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Özenle tasarlanmış, hafif, büyük ekran keyfi yaşarken ağırlığından şikayet etmeyeceğiniz ve hızlı işlemciye sahip, şu an popüler olan rakiplerinden eksik kalmayacak, hatta birçok özelliğiyle onlara fark atacak bir akıllı telefon arıyor; her geçen gün yeni özellikler keşfetmekten hoşlanıyorsanız, HTC One belki de tam size göre!

Olumlu Öğeler:

  • Büyük ekran ve şık tasarım
  • Dört çekirdekli güçlü işlemci
  • Yepyeni 4 MP Ultrapixel kamera
  • Super LCD3 ekran

Olumsuz Öğeler:

  • MicroSD kullanarak artırılamayan hafıza
  • Büyük uygulamaları indirme ve HD oyunlar esnasında ısınma problemi

En ucuz HTC One fiyatlarına Alve sayfalarında ulaşabilir, ürüne ilişkin kendi değerlendirmenizi yapabilir veya ürünü favorilerinize ekleyerek olası fiyat düşüşlerinden anında haberdar olabilirsiniz.

(Photo credit: Simon Dawson/Bloomberg)

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.