Video Dünyasına Adım Atacaklara Öneriler

Youtube, Vimeo gibi platformların popülerleşmesihergün daha fazla insanı video çekmeye ve hkayelerini paylaşmaya teşvik ediyor. Hal böyle olunca da ortalık Youtuberlardan ve vloggerlardan geçilmez oldu.

Siz de youtube'da kendi kanalınızı kurmak, milyonlarla hikayelerinizi paylaşmak istiyor, fakat nerden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Video işlerine girişirken ekipman birincil ihtiyacınız oluyor. Doğru kamerayı edinmek, ihtiyaç duyulan ışığı bulmak ve uygun konsepti yaratabilmek bunların hepsi ortaya bir video çıkartmadan önce karar vermeniz gereken şeyler.

Doğru kamera seçimi

Piyasada video çekebileceğiniz bir çok video kamera ve fotoğraf makinesi mevcut. Önemli olan tarzınıza ve çekeceğiniz videolara uygun seçeneği bulmakta. İhtiyacıunız olan kamerayı seçerken ilk karşınıza çıkacak özellik video çözünürlüğü. Özellikle 4K yayının yaygınlaşması ile birlikte 4K video kaydı hemen bütün aynasız ve kompakt fotoğraf makinesinde görülmeye başladı. 4K video'nın bir diğer faydası da çekilen görüntüyü az görüntü kaybı ile yakınlaştırabiliyor olmak. Çözünürlüğün yanında video formatı da büyük önem taşıyor. Bazı ileri düzey fotoğraf makineleri ve video kameralar Raw kayıt yapabiliyor. Raw video kaydı sayesinde daha fazla dinamik aralık elde edebiliyorsunuz, yani gölgeler ve parlak alanlardaki kaybolmuş detayları günyüzüne çıkartabiliyorsunuz. Tabii ki de Raw kayıt yapıldığında elde edeceğiniz görüntü oldukça silik ve düz gözükecektir, doğru düzenlemelerden sonra anca kullanılabilir bir görütnü elde edeceksiniz. Bunun için de video düzenleme bilgisine sahip olmanız lazım. 

Almak istediğini fotorğaf makinesi ya da video kamerada olamsını isteyeceğiniz bir diğer özellik, özellikle de daha kaliteli ses istiyorsanız mikrofon girişi. Kameraya ekleyeceğiniz bir mikrofon, videonun ses kalitesini doğrudan değiştirecektir. Eğer ses, çekeceğiniz videolar için önemliyse o zaman alacağınız kamerada mikrofon girişi olmasına dikkat edin.

Çekim sırasında deneyiminizi en çok etkileyecek şeylerden bir tanesi de kameranın ekranı. Döndürülebilir ve çevrilebilir ekranlı bir kamera çekim deneyiminizi daha da kolaylaştıracaktır. Burada bir parantez de vlogging yapmayı düşünenler açmak istiyorum, eğer kendinizi videoya kaydedecekseniz ve elinizde bunu yapacak bir kameraman yoksa o zaman selfie ekranı olan yani ekranı 180 derece döndürülebilen kameralardan edinmeniz gerekiyor. Aksi halde çekim yaparken kendinizi göremezsiniz.

Işık seçimi

Video'da ışığın öneminden bahsetmeme gerek bile yok sanırım. Düşük ışıklı bir ortamda yüksek ISO'da fotoğraf çekerek kuratarabilirsiniz fakat video'da işler böyle yürümüyor. O nedenle ışığı kontrol edebilmeniz adına sabit ışık kaynağı edinmeniz şart. Bunun için led video ışıkları en mantıklı çözüm olarak gözüküyor. Işığın kalitesini artırmak istiyorsanız o zaman ise ışığın önüne bir softbox koyarak ışığı yumuşatabilir ve daha güzel bir görüntü elde edebilirsiniz. 

Mikrofon seçimi

Eğer video girişi olan bir kamera tercih ettiyseniz, o halde o kameraya uygun mikrofonu da alamnız gerekecek. Mikrofon meselasi biraz karmaşıklaşabiliyor çünkü her markanın desteklediği ayrı bir mikrofon türü olabiliyor. Mesela Sony Alpha serisi aynasız fotoğraf makinelerinin bazıalrında mikrofon girişi olamsa da tepedeki flaş yuvasından bağlantı kurulabiliyor. Ya da Fujifilm marka fotoğraf makineleri daha ufak girişi kullanıyorlar. Bu nedenle seçeceğiniz mikrofonun aldığınız kamera ile uyumşu olmasına özen gösterin.

Seçebileceğiniz mikrofonlar arasında en çok tercih edilenleri shotgun, yani kamera üstü mikrofonlar. Diğer seçenkler de yaka mikrofonları ve boom mikrofonlar.

Konspeti seçimi

Anlatımı ne tarzda gerçekleştireceğinizi belirleyeceğiniz kısım burası oluyor. Ne şekilde hikayeyi aktaracaksınız? Kameranın karşısına geçip bir şeyler mi anlatacaksınız, yoksa figürlerden olulşan bir stop motion video mu yaratacaksınız? Seçeceğiniz konsept doğrudan ekipman seçimine de etki edecektir. Bu bağlamda kendiniz ve hikayeniz için en uygun kosepti belirlemeniz önemli. 


Konseptlere göre kamera tavsiyesi:

Vlogger: Aynasız ya da kompakt fotorğaf makineleri

Seyahat videoları çekeceklere: DSLR, Aynasız ya da kompakt fotoğraf makineleri

Kısa film çekecekler: DSLR, Aynasız fotorğaf makinesi İleri düzey video kamera

Belgesel çekecekler: DSLR, Aynasız fotoğraf makinesi


Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Görsel hikaye anlatıcısı, dijital aşığı ve belgesel fotoğrafçısı.