Yeni Başlayanlar için PUBG Taktikleri
Son yılların en çok ilgi çeken oyun türü olan battle royale, çeşitli oyunlar ile karşımıza çıkarken, Türkiye’de ise en çok rağbet gören oyun olarak PUBG yani diğer adıyla Player Unknown’s Battleground göze çarpmaktadır.


Öncelikle şunu belirtmek isterim ki bu oyun kesinlikle bir shooter oyunu değil, tamamen taktik ile alakalı bir oyun.Yani ne kadar adam öldürdüğünüz değil, ne kadar süre hayatta kaldığınız önemli.Takım oyununda 1 tane bile adam öldürmeden oyunu kazanabilirsiniz, tabii Solo oyun için bu geçerli değil maalesef...

Sistem gereksinimleri ve oyun ekipmanları önemliOyun ekipmanları ve sistem gereksinimleri ile ilgili kısa bir hatırlatma yaptıktan sonra farkettiğim taktikleri paylaşmak isterim.Öncelikle şunu söylemek isterim ki, oyunu oynamak için gaming mouse ve oyuncu kulaklığına ihtiyacınız olacağı kesin çünkü nişan almak için standart mouseları kullanırsanız, hassasiyetleri gaming mouse kadar iyi olamayacağı için siz daha nişan alamadan çoktan ölmüş olacaksınız. Ayrıca oyunda ikinci en önemli şey ise ses dinlemek...  Ne taraftan ateş sesleri geliyor, düşman yürürken sağdan mı geliyor yoksa soldan mı ? İşte bu soruların cevaplarını iyi bir kulaklık yardımı ile bulabilirsiniz. Tavsiye edilen gaming mouseları incelemek için buraya tıklayarak, daha iyi ses dinleyebilmek için oyuncu kulaklıklarını buradan inceleyebilirsiniz.Ayrıca oyun 8 GB Ram’in altında pek iyi bir performans vermiyor ve işlemciyi de fazlasıyla kullanıyor o yüzden iyi bir bilgisayarda oynamazsanız oyunun kasma ihtimali çok yüksek. PUBG oynayabilmek için seçtiğimiz ideal oyuncu laptop modellerine buradan erişebilirsiniz.


PUBG taktikleri

1) Oyunu oynadığınızda farkedeceksiniz ki, karakterlerin çoğu kadın bunun sebebi ise kadın karakterin erkekten daha az yer kaplaması haliyle saklanması daha kolay ve vurulması daha zor. O yüzden pro oyuncular genellikle kadın karakter ile oyuna başlamayı tercih ediyorlar. Erkek karakter ile başlayıp sonradan karakterinizi değiştirme imkanınız var fakat 3000 BP harcamanız gerekiyor.

2) Oyunda yeni iseniz uçaktan atlarken safe yani güvenli yerlere atlamanızı tavsiye ediyorum yoksa Pecado, Pochinki gibi çatışmanın bol olduğu yerlerde daha tabanca bile bulamadan harcanabilirsiniz. Lootu yani itemleri güzel olan belli başlı yerler var haritalarda ama her güncelleme ile değişebiliyor bu mekanlar.


3) Karakterinizin ayaklarının çıplak olması, daha az ses çıkarmasına sebep olacaktır bu yüzden genelde çıplak ayaklı çok fazla oyuncu görebilirsiniz, şaşırmayın.

4) Koşarken silahınızı sırtınıza takıp koşarsanız, daha hızlı koşabilirsiniz bunu da X tuşu ile yapabilirsiniz.

5) Silahları yerden aldığınız zaman default olarak tek atış modu ile gelir, yakın savaş durumunda  B tuşu ile eğer silahın özelliği var ise “ Tam Otomatik” olarak değiştirmeyi unutmayın. Genellikle taramalı silahlarda (Micro Uzi, Scar-L , M416 , AKM , UMP) tam otomatik özelleği bulunmaktadır.

6) Oyunda dürbün çok önemli fakat şunu gördüm diyebilirim, genellikle dürbün takılabilen bir silah ile dürbünü yan yana koymuyorlar.Farklı mekanlardan ve evlerden dürbün veya silah bulabiliyorsunuz. Kar98 ve 8x ikilisi ile çok güzel kill alabilirsiniz. Yeni gelen güncelleme ile SLR silahı da güzel bir silah olmuş. Ayrıca 3x ve 6x dürbünler de oyuna eklenmiş. Eğer taramalı bir silaha dürbün takacaksanız 4x veya en fazla 6x kullanmanızı tavsiye ederim çünkü menzilleri çok geniş olmamakla birlikte drop dediğimiz merminin düştüğü yer çok sapabiliyor. Ayrıca 4x scope olan bir AKM’yi tam otomatik kullanırsanız hedefi vurmanız neredeyse imkansız olur zira silah çok sarsar. Eğer iyi bir sniper iseniz SLR, SKS ve Kar98 vazgeçilmeziniz olacaktır.

7) Takım halinde oynarken “Adam tepenin arkasında, evin sağında solunda“ demek yerine ekranın yukarısında yazan dereceleri kullanın. ”Düşman 260 yanında , kayanın arkasında“ veya “145 yönünde aracın arkasında“ gibi.  Aksi takdirde takımınız infazlanır :)

8) Bir yerden ateş edildiğini farkettiğiniz zaman eğer yönünü kestiremediyseniz , yere yatıp sabit durmayın yoksa headshot yeme riskiniz artar. Zig zag hareketleri çizerek kendinize saklanacak bir yer aramanızda fayda var...

9) Takım oyununda çatışmada birisini yere düşürdüğünüz zaman hemen öldürmeyin ve onu kurtarmaya gelecek olan takım arkadaşını bekleyin. Zira yerde sürünen size tehlike teşkil etmezken, arkadaşı gelip sizi vurabilir. Ayrıca hemen öldürdüğünüz adamı lootlamayın, etrafınızın güvende olduğundan emin olun.

10) Silah eklentilerini takmayı ihmal etmeyin, özellikle susturucu uzak mesafelerde çok değerli böylece oyuncular nereden ateş ettiğinizi anlayamıyorlar. Eğer Kar98, 8x scope ve susturucunuz var ise sizden iyisi yok demektir (AWM’yi saymazsak tabi :) ).

11) Elinizden geldiğince yelek ve kaskınızı takmayı ihmal etmeyin. Yoksa headshot yerseniz hemen ölürsünüz. Eskiden Kask 3 binalardan çıkar iken yeni güncelleme ile sadece uçaktan atılan droptan düşüyor. Ama Yelek 3 hala binalardan bulunabiliyor.

12) Araçları ve özellikle motosikleti sürerken dikkatli olmanızda fayda var çünkü takla atma riski çok yüksek. Ayrıca bu araçlar ses çıkardıkları için üzerinize haritanın her yerinden ateş edebilirler bir anda hedef tahtası oluyorsunuz maalesef. Diğer bir uyarı ise köprüler. Çember daralmış ve köprüden geçmeniz lazımsa, durum tehlikeli demektir çünkü köprüleri tutanlar oluyor o yüzden her zaman gözünüz açık olsun.

13) Loot yaparken veya uzaktan camping yaparken dahi olsa hafif hafif hareket edin böylece göremediğiniz bir yerden headshot yeme riskiniz azalır.

14) Koşarken ALT tuşu ile etrafınıza bakmayı ihmal etmeyin. Ayrıca sürekli shifte basıp koşmak istemiyorum diyorsanız, Num Lock tuşu ile de otomatik koşabilirsiniz.

15) Araç içerisindeki yerinizi Ctrl +1, Ctrl+2 gibi komutlarla değiştirebilirsiniz.Örnek olarak Ctrl+1 ile direkt şöför koltuğuna geçebiliyorsunuz.

16) Nişan alırken Shift’e basılı tutarsanız, karakteriniz nefesini tutar böylece daha kolay nişan alabilirsiniz.

17) TPP modunda V tuşuna basarsanız FPP moduda geçebilirsiniz, tekrar basıp TPP moduna dönebilirsiniz fakat oyuna FPP olarak başlarsanız bunu yapmanız mümkün değil.

18) Enerji içecekleri ve Ağrı kesiciler ile sağlığın üzerinde bulunan “Sarı Barı” dolu tutmayı ihmal etmeyin özellike oyunun sonlarına doğru. 2 adet enerji içeceği veya 2 adet ağrı kesici daha hızlı koşmanızı sağlayacaktır.

19) Çantanızı verimli kullanın, çok fazla mermi stoğu yapmak yerine enerji içeceği , med kit , sıhhiye çantası gibi ileride işinize yarayacak şeyler ile doldurabilirsiniz.Doğru kullanılırsa Sırt Çantası 1. Seviye ile bile rahat oyun oynanabilir.

20) Gerekli olmadıkça ateş etmeyin, unutmayın sizin gibi 99 kişi daha oyunda ve ateş ettiğiniz an sizi duyabilirler.

21) Çember daralmaya başladığı zaman çemberin en dar olduğu noktadan girmeye çalışın çünkü o bölgenin daralması daha uzun sürüyor böylece arkanızı çemberin kapalı kısmına verip kendinizi güvenceye alırken , içeri girmek için de daha uzun bir süreniz oluyor.(Görselde X X X ile işaretli bölgeler)

22) Gizlenmeyi asla unutmayın, ağaçlar ve kayalar bunlar için en güzel yerler.Binaların içinde çok uzun süreli durmamaya çalışın yoksa bir el bombası sonunuzu getirebilir.

23) Oyun ilk başladığında binaların kapılarının hepsi kapalı durumda olur, eğer kapıyı açık bırakırsanız unutmayın ki sizin orada olduğunuzu veya oradan geçtiğinizi diğer kullanıcılar anlayacaklardır. Ayrıca siz de kapısı açık binalara denk gelirseniz dikkatli olun, içeride birisi olabilir. Zaten o binalar çoktan lootlanmış olduğu için hiç girmemek en iyisi ☺

24) Bildiğiniz üzere oyun içerisinde chat imkanı mevcut (T tuşuna basarak konuşabilirsiniz) fakat bu konuşmaları o bölgede gezen diğer oyuncular da duyabiliyor o yüzden biraz sıkıntılı bir durum.Eğer kendi arkadaşlarınız ile oyunu oynuyorsanız “Discord” gibi bir sesli haberleşme programını arka planda çalıştırıp, oyun içerisinde kendi aranızda konuşarak oynayabilirsiniz, böylece rakipler sizin konuşmalarınızı duymazlar. Ayrıca bekleme sırasında çok fazla ses kirliliği oluyor, Ctrl + T tuşu ile bu sesleri kapatabilir, 1 dk boyunca kafa dinleyebilirsiniz. Bu sesleri sürekli kapalı tutabilirsiniz, silah sesleri ve adım seslerinin gelmesini engellemez.

25) Son olarak El bombası kullanmayı ihmal etmeyin, karşılıklı çatışma sırasında iki tarafta saklanmış durumda ise G tuşu ile karşıya bir el bombası sallayabilirsiniz veya sersemletme bombası atıp düşmanı basmaya da gidebilirsiniz. Çatışma esnasında yere düşen takım arkadaşınızı kaldırmanız gerekiyorsa yanınıza sis atıp arkadaşınızı kaldırabilirsiniz ve hızlıca o bölgeden sıvışabilirsiniz.

PUBG’ye yeni başlamış olan arkadaşlar için şimdilik bu kadar tavsiye yeterli olacaktır. Bu ipuçlarını dikkate alırsanız en azından 1-2 kere de olsa tavuk yemeğini kazanmaya yakın olursunuz. Ama unutmayın ki bu oyunda şans faktörü de çok önemli, her zaman çok iyi oynamak yetmeyebiliyor.

Herkese bol headshotlı, bol lootlu ama az laglı oyunlar...

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Oyun düşkünü, MBA mezunu, Alve marketing ekibinin demirbaşı