iPhone X İncelemesi

iPhone X ya da iPhone 10, Apple'ın iPhone'un onuncu yılı anısına piyasaya sürdüğü amiral gemisi telefonu . . .


Artıları
• Oled ekran kullanması ile daha canlı renklere ulaşılması,
• Küçülen boyutuyla daha kullanışlı hale gelmesi,
• Animoji Özelliği ile mesajların eğlenceli hale gelmesi,
• Face ID teknolojisi,
• Kameradaki Portre Modu ve f2.2 diyaframla düşük ışıklı ortamlarda daha iyi fotoğraflar çekilebilmesi,
• Arka tasarımının cam olması ile daha şık görüntü


Eksileri
• Öncelikli olarak fiyatı diyebiliriz,
• Üst kısımdaki çentik,çok konuşulanlardan,
• Ana ekran tuşunun olmaması alışma yönünden zaman gerektiriyor,
• Renk çeşitliliğinin az olması,
• Sadece 64GB ve 256GB olarak piyasaya sürülmesi,
• Hızlı Şarj Pedini kullanmak için ekstra ödeme yapmak,


iPhone X özellikleri ve fiyatı ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Tasarım

Apple, uzun zaman sonra iPhone X ile yeni bir kasa ortaya çıkardı. iPhone 6 dan 8 Plus'a kadar devam eden kasa tasarımı Apple’ın iPhone’un 10’uncu yılına özel olarak tasarladığı iPhone X ile beraber tamamen değişti.

iPhone X yenilenmiş kasasıyla 5.8” OLED çerçevesiz ekran ve arka tarafı tamamen cam olarak tasarlandı. Cihazın kenar kısımları paslanmaz çelik şerit olmasının yanı sıra hafif oval yapısı ile rahat ele oturuyor. Cihazın 174 gram oluşu ise ona görüntünün yanında hissiyat olarak da premium bir dokunuş katmış. 

Ön yüzü ise tamamen ekrandan oluşan iPhone X’in ana ekran tuşu bulunmuyor. Ana ekran tuşu yerine, çerçevesiz ekran oluşumunu sağlamak için üst kısımda TrueDepth adı verilen kamera kteknolojisi kullanılmış.

Performans

iPhone X’un içinde 6 çekirdekli Apple A11 Bionic işlemci bulunuyor. Bu çekirdekler sayesinde pil ömrüde 2 saat artmış. Gün içerisinde 7-8 saatlik kullanım ve 20 saate yakın bekleme süresi sunuyor bu sayede. RAM olarak ise 3GB RAM ile karşımıza çıkıyor.  Ayrıca iPhone X'u kablosuz şarj edebilmek de mümkün. 

Kamera

Apple, ilk olarak 7 plus'ta kullandığı çift kamerayı 8 plus’ın ardından iPhone X modelindede kullanmış. Diğer modellede olduğu gibi iPhone X'de de 12 megapiksel olan arka kamera Portre Modundaki detaylarıyla ön plana çıkıyor. Portre modunda bulunan detaylar;doğal ışık,studyo ışığı,kontur ışığı,sahne ışığı ve sahne ışığı mono efektleriyle kullanıcıları etkilemeyi başardı. Ayrıca iPhone X ön kamerasında da 7 plus ve 8 plustan farklı olarak Portre Moduna yer vermektedir. Tüm bunların yanısıra Animoji özelliği ile mesajlar eğlenceli hale getirilebiliyor. Bu özellik mesajlar alanından 12 farklı Animojiden herhangi biri seçilerek kullanılabilir.

Face ID hakkında merak edilenler

Bilindiği üzere iPhone X, iPhone'un 10’uncu yılına özel olarak üretildi. Tasarım olarak diğer modellerine göre bir çok yeniliğe sahip ve donanım olarak da geliştirildi. Ön yüzü tamamen ekran olan iPhone X’in ana ekran tuşu bulunmuyor ve tuş kilidini açmak için Face ID özelliği ile karşımıza çıkıyor. Apple diğer modellerinde kullanmış olduğu ana ekran tuşunu tam 10 yıl sonra değiştirerek Face ID (yüz tanıma) özelliğini bizlere sunuyor.

TrueDepth kamera alanında bulunan Nokta Projektörü ile yüz taraması yapıldıktan sonra yine aynı alandaki kızılötesi kamera ile veriler işlemcideki özel alanda tutuluyor.TrueDepth kamera alanında bulunan bir diğer sensör olan ışık projektörü ise yüzümüzün karanlıkta bile algılanmasına olanak sağlıyor.Tüm bunların yanında, yüze yapılan makyaj, sakal bırakılması, takılan şapka ve gözlük gibi durumlarda bu özellik etkilenmiyor.

Kullanıcı arayüzü

Bu değişikliklerin devamında arayüzde yapılan değişiliklerde dikkat çekiyor. Ön ekranda yer alan çentik nedeniyle saat ekranın solunda yer almakta ve operatör sinyali, internet (wi-fi,hücresel veri) simgesi ekranın sağında bulunmaktadır. Bunun haricinde şarj yüzde bilgisi ise denetim merkezinin sağ üst kısmında yer almaktadır. Denetim Merkezi kullanımı ise diğer arayüzlerden farklı olarak ekranın sağ üst köşesinden aşağı indirmemizle erişmemiz mümkün oluyor. iPhone’un diğer modellerinde kullanmış olduğumuz ana ekran tuşu görevi ise bir kaç kaydırma hareketleri ile tamamlanmış. Bunlardan bir tanesi ise bir uygulama açık iken ana ekrana geçmek, bulunan ekranı kaptmak ya da uygulamalar arası geçiş yapmak için bulunan ekranda, aşağıdan yukarıya doğru basılı tutarak ekranı kaydırmak yeterli olacaktır. Yine aynı şekilde kullanılan ekranı kapatmak istiyorsak aynı kaydırma yapıldıktan sonra basılı tutulması sonrasında sol üst tarafta kırmızı şerite basılabilir yada sayfa hızlıca yukarı atılarak kapatılabilir.Uygulamalar arasında geçiş yapmak için ise basılı tutup yukarıya hafif kaydırma sonucunda geçişler yapılabilir.

Fiyat

iPhone X’in fiyatına değinecek olursak oldukça yüksek bir fiyatta olması gözümüzü korkutabilir. Eğer bu durum sizi de endişelendiriyorsa aynı özellikleri barındırmasa da yeterli özellikleri olan iPhone 8 yada 8 Plus cebinize biraz daha uygun gelebilir. Maddi anlamda sizi çok sarsmayacağı düşünüldüğünde bu iki modelde yeterli olacaktır. Belki de Ana ekran tuşu kullanmak isteyenler yada tam ekran olmasa da olur çentik rahatsız edici görüntü sağlıyor diyorsanız bu iki modele yönelmenizde fayda var. Ancak teknolojiden geri kalmayalım iPhone 8 ile 8 plus Face ID siz, tam ekransız ve ana ekran tuşuyla eski kalıyor diyorsanız X tamda size göre

Sonuç

Bu bilgiler doğrultusunda genel olarak bakacak olursak iPhone X artılarıyla eksileriyle adından fazla söz ettirmiş durumda.Hatta sosyal medyada pahallılığından tutun iPhone X almamanız için 10’larca nedenler vs. tartışılmaya başlandı bile.Herkes tartışmaya devam ederken iPhone X rakiplerini geride bırakmaya devam ediyor ve yeni X modellerini piyasaya sunmaya hazırlanıyor.


Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Futbol tutkunu, teknoloji hastası,Galatasaray sevdalısı.