Fotoğraf Okulu: Portre Fotoğrafçılığı

Fotoğrafın yaygınlaşmasından sonra sanatsal kullanımın yanında, fotoğraf belgeleme amaçlı da kullanılmaya başlanıyor. Aileler, portre çizdirmektense çok daha pratik olan fotoğraf çekimine yöneliyor. Fakat ilk dönem fotoğraf makineleri çok hantal ve yavaş makinelerdi ve kaemraya poz veren bir kimse uzun süre hareket etmeden durmak zorundaydı, yoksa yapacağı en ufak hareket fotoğrafta hareket bulanıklığına sebebiyt veriyordu. Bu nedenden ötürü 19 yüzyıl ortasından 20. yüzyıl başına kadar gülen bir insan portresi bulmanız çok zordu. Hatta çekilen ilk portre fotoğrafları ölü insanların çekildiği fotoğraflardı.

Kerem Nasipoğlu

Kerem Nasipoğlu

Fotoğraf makinelerinin gelişmesi, oyuınun kurallarını da değiştirdi. Harici bir ışık kaynağının kullanılması, daha hassas filmlerin piyasaya çıkması ve değişik enstantane hızlarının deneyimlenebilmesi, hem portrelerin çekimini kolaylaştırdı hem de daha fazla insanın ilgisini fotoğrafa yöneltmesini sağladı. 

Portre nedir? 

Steve McCurry

Steve McCurry

Portre, bir kişinin ya da belli bir grup insanın uygun arka plan ve ışık kullanımı ile kişiliklerinin yansıtılmasıdır. Yani çekilen bir portre, o kişinin hikayesini aktarabilmeli. Bu, konunun (insanın) çevresinin de karenin içine alınması, ya da, karekterini yanıstacak farklı elemanların dahil edilmesi anlamına gelebilir. 

Portre fotoğrafı nasıl çekilir

Annie Lebovitz

Annie Lebovitz


Portre fotoğrafı çekmenin birden fazla yolu vardır. Fakat hepsinde ortak olan, bir konunun yani portresi çekilecek bir kişinin olması. Bundan sonrası da fotoğrafçının becerisi ve hayal gücüne kalmış. Her fotoğrafçının, konusuna farkluı bir yaklaşımı var. Mesela ünlü portre fotoğrafçısı Platon, fotoğraf çekimine başlamadan önce fotoğrafını çekeceği kişiyle samimi bir sohbete girmeyi tercih ediyor. Onun için önemli olan, sohbetin kişiselleşip derinleşmesi. Bu sayede fotoğrafı çkeceği kişinin gerçek ruh halini yakalamaya çalışıyor. Ne zaman ki gerçekten konusu daha samimi ve rahat davranmaya başlıyor, o noktada fotoğraf çekmeye başlıyor. Çekimler sırasında ise sohbet devam ediyor. Başka bir portre fotoğrafçısı Annie Lebovitz ise konunun doğal olması için kişinin ekndi hikayesini samimi bir şekilde aktarabilmesi gerektiğini savunur. Her fotoğrafçının, portresini çekeceği insanlara karşı farklı bri yaklaşımı vardır, önemli olan hangi yaklaşım sizin konunuzdan daha fazlasını elde edeceğinize bağlı. 

Portre fotoğrafı hangi ekipmanla çekilir

William Klein

William Klein

Fotoğraf çekmek gibi, portre fotoğrafı çekmek için tek ihtyiacınız bir fotoğraf makinesi. Gerisi sizin tarzınıza ve çekimi ne şekilde yapacağınıza kalmış. 

Kerem Nasipoglu

Kerem Nasipoğlu

Portre çekimlerinde en sık kullanılan objektifler genelde tele lensler oluyor. Bunun en büyük nedeniyse tele objektiflerle çekilen fotoğraflardaki perspektifin insan gözüne daha natürel gözükmesi. Bu nedenle 85mm -135mm aralığı, protreciler tarafından en çok tercih edilen objektiflerdir. Bu demek değil ki Geniş ya da normal açı objektifler kullanılmaz portrelerde. Eğer konunun çevresi de hikayenin bir parçası haline getirilicekse bu gibi durumlarda daha geniş açılı objektifler iyi iş çıkartıyorlar. Fakat geniş açı kullanılırken perspektifte oluşacak bozulamlar kişinin yüz hatlarında alışılmadık etkiler ve bozulmalara neden olabileceğinden, bu objektifleri doğru şekilde kullanmak önemli.Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Görsel hikaye anlatıcısı, dijital aşığı ve belgesel fotoğrafçısı.