2018'de Çıkması Beklenen Cep Telefonları

2017 yılı cep telefonu pazarı için oldukça heyecanlı geçti. Çerçevesiz ekranlı cep telefonlarının yaygınlaşması ile telefonlar daha şık tasarımlarla karşımıza çıktı. Çift kamera ise çoğu amiral gemisi telefon için bir standart haline geldi. 2018 yılında da cep telefonları yeni teknolojilerle karşımıza çıkacak. Bunun yanında 2017'de karşımıza çıkan özellikler, 2018 yılında daha da yaygın hale gelecekler. 2018 yılında cep telefonlarında karşımıza çıkacak ve yaygınlaşacak bazı yenilikler:

- Katlanan telefonlar yeni form faktörleri oluşturacak

- 18:9 yeni ekran ölçüsü olacak

- Parmak izi okuyucular ekrana entegre edilecek

- İnce çerçeve daha da yaygınlaşacak

- Çift kamera standart haline gelecek


2018 yılında cep telefonu üreticileri, kullanıcıların ilgisini çekecek yeni model ve teknolojiler pazara sürmeye başlayacak. Büyük telefon üreticilerinin 2018'de duyurması beklenen cep telefonları neler?

Samsung Galaxy S9 & S9+


Samsung, Galaxy S8 ile Android severlerin kalbini kazandı. Hem tasarım olarak hem de özellikleriyle yarışta rakiplerinin bir adım ilerisne geçemeyi başardı. 2018 yılıdna ise Samsung, bu kez Galaxy S9 ile aynı etkiyi yaratmaya çalışacak. S8'de odluğu gibi iki farklı boyutta piyasaya sürülmesi beklenen cihazlardan küçük olanı tek kamera ile gelmesi beklenirken, büyük S9+ modelinin, Galaxy Note 8'deki çift kameraya sahip olması bekleniyor. Son teknoloji Qualcomm Snapdragon 845 işlemciye sahip olamsı beklenen telefonlar, 2018 yılında tanıtılacak.

LG G7


18:9 form faktörü ilk kez LG G6 ile karşımıza çıkmıştı. Her en kadar fazla ilgi çekmese de G6, getirdiği yeniliklerle teknoloji severlerin ilgisini çekmişti. 2018 yılının başında, CES'te tanıtılması beklenen G7 Qulacomm Snapdragon 845 ile piyasaya sürülecek ilk telefon olması bekleniyor. 

Nokia 9


Nokia, yeni amiral gemisi Android telefonunu 2018'de tanıtacak. Nokia 8'in geliştirilmiş bir versiyonu olacak telefon 18:9 oranlı 5.7 inç ekran ile piyasaya sürülmesi bekleniyor. Diğer taraftan Nokia, Optik üreticisi Carl Zeiss ile olan ortaklığını devam ettirmekte kararlı gözüküyor. Biri renkli diğer seyah beyaz sensöre sahip çift kamera ile piyasaya sürülecek telefonun optiklerinde gene Carl Zeiss imzası göreceğiz.


Huawei P11


Hakkında fazla bir bilginin dolaşmadığı Huawei P11'in MWC 2018'de tanıtılması bekleniyor. Telefonla birlikte gelecek en büyük yeniliğin ise 3D yüz tarama özelliği olacağı söyleniyor. Bu bağlamda Apple'ın Face ID'sine rakip olacak gibi duruyor. 

iPhone 9


Henüz adı onaylanmamış olsa da yeni gelecek iPhone'un, iPhone X'den bir çok özellik barındıracağı söylentiler arasında. 

Sony Xperia XZ2


Mevcut Sony Xpreia XZ1 özellikleri bakımından iyi bir telefon, fakat tasarım olarak 2013'te piyasaya sürülen Sony Xperia Z ile neredeyse aynısı. 2018 yılında tanıtılması beklenen Sony Xperia XZ2'nin daha seksi bir tasarıma sahip olacağını düşünüyoruz. 18:9 çerçeve oranının uygulanacağı ilk Sony telefonu oalcağından nasıl bir görüntüye sahip oalcağı merak konusu. 

Samsung Galaxy Note X


Samsung'un yeni katlanabilir konsept cep telefonu olması beklenen model, cep telefonları için yeni bir çağın başlangıcı olabilir. Katlanabilir çift ekranı sayesinde artık yeni form faktörölerine geçiş yapılabilir, akıllı telefonların kullanımı farklı bir boyuta geçebilir. 

Microsoft Surface Phone


2018 yılında tanıtılması beklenen bir diğer katlanabilir ekranlı cep telefonu da Microsoft Surface Phone. Bu sayede Microsoft Surface serisi artık tamamlanmış olacak ve yaratıcı kişiler için güzel bir Microsoft ekosistemi oluşacak. Telefon hakkında henüz bir bilgi olmasa da Microsoft'un aldığı patentlerden telefon hakkında az bir bilgi edinebiliyoruz. 

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Görsel hikaye anlatıcısı, dijital aşığı ve belgesel fotoğrafçısı.