Canon EOS 7D İncelemesi

Canon’un 2009 yılında piyasaya sürdüğü EOS 7D, 50D (15 megapiksel) ve 5D Mark II (21,1 megapiksel) modelleri arasında konumlandırabileceğimiz ve bir anlamda bu aralıktaki boşluğu dolduran, sahip olduğu özelliklerle her iki modelle benzerlikler taşıyan 18 megapiksel orta segment (kimilerine göre orta-üst arası) bir DSLR fotoğraf makinesi.

Canon’un 7D ile bu segmentte yer alan APS-C CMOS sensörüne sahip cihazlar arasındaki üstünlüğü ele geçirdiğini söylememiz mümkün. 1920x1080 (HD 30/25/24 fps), 1280x720 (HD 60/50 fps) ve 640x480 (60/50 fps) oranlarında HD video çekebilen 7D, bu özelliğiyle çok iyi sonuçlar ortaya çıkarırken rakipleri arasında da ciddi bir üstünlük sağlıyor.

148.2 x 110.7 x 73.5 mm boyutlarında, 820 gram ağırlığında ve magnezyum gövdesi sayesinde tüm hava koşulları için çok daha elverişli, kullanım ömrü daha uzun bir cihaz olan 7D, bu anlamda 5D Mark II’nin eksik kaldığı bir alanı da doldurmuş oluyor.

EOS sisteminin alıştığımız bir özelliği olan üç farklı Auto Focus modunu 7D de aynen koruyor; ancak cihazın bu anlamda yepyeni bir özelliği de mevcut: 19 farklı odaklama noktası ve tamamen yeni bir odaklama motoru. Getirdiği bu yeniliklerle 7D, farklı hassasiyet aralıklarında oldukça etkili bir fotoğraf kalitesi elde etmemize olanak tanıyor. 3 inç’lik Clear View II LCD ekran, saniyede 8.0 kare çekebilme, 18 megapiksel çözünürlük, en düşük ISO seviyesinde dahi yakalanabilen görüntü keskinliği ve alan derinliğindeki başarısının yanı sıra, %100 oranında görüş açısına sahip vizör gibi özellikler, karar aşamasındaki fotoğraf severler için önemli ayrıntılar.

Daha önce DSLR bir fotoğraf makinesi kullanmadıysanız, açıkça söyleyebiliriz ki Canon bu cihazı pek de amatörleri düşünerek tasarlamamış; nitekim üzerinde irili ufaklı 17 civarında ayrı tuş bulunan bir gövde başlangıçta pek de kullanışlı görünmüyor. Ancak kameranın 820 gramlık ağırlığına rağmen ergonomik bir yapıya sahip olması, birçok menü fonksiyonu ve tuşun kolayca kişiselleştirilebilir şekilde tasarlanması olumlu özellikler.

Kısacası Canon EOS 7D, sahip olduğu tüm fonksiyonlar ve getirdiği yenilikler ile APS-C sensöre sahip DSLR fotoğraf makineleri arasındaki rekabette çok iddialı bir konuma çoktan yerleşmiş durumda.

Olumlu Öğeler:

  • Yeni Auto Focus sistemi
  • Ergonomik ve dayanıklı magnezyum gövde
  • 1080/720p HD video kaydı yapabilme
  • Uzun pil ömrü

Olumsuz Öğeler:

  • Yapay ışıkta beyaz dengesinin sağlıklı sonuç vermemesi
  • Başlangıç seviyesindeki kullanıcılar için karmaşık tuş yapısı
  • Gövdeye oranla küçük kalan LCD ekran

Ayrıca...

En ucuz Canon EOS 7D fiyatlarına Alve sayfalarında ulaşabilir, ürüne ilişkin kendi değerlendirmenizi yapabilir veya ürünü favorilerinize ekleyerek olası fiyat düşüşlerinden anında haberdar olabilirsiniz.

(Photo credit: Reprodução/Peta Pixel)

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.