2017'nin En İyi Cep Telefonları

Cep telefonları her sene kullancıları  yeni teknolojilerle tanıştırıp şaşırtmaya devam ediyor. Teknolojinin yavaşladığı zamanlarda ise tasarımsal olarak sunulan yeniliklerle de tüketiciler için daha cazip hale getirilmeye çalışılıyor. 2017 yılında tanıtılan cep telefonlarının teknolojiden ziyade tasarımlarıyla daha fazla ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Gerek eprformans gerekse tasarımlarıyla 2017'nin en çok göze çarpan telefonlarını sizler için seçtik:

En iyi cep telefonu: Samsung Galaxy S8


+ Muhteşem tasarım
+ Üstün kamera performansı
+ Piyasadaki en güzel ekran
- Biokimlik sorunları

Samsung, Note 7 ile kullanıcılara yaşattığı sorunları telafi etmesi ve kullanıcılarının güvenini tekrar kazanması bunun için de kusursuz bir cep telefonu çıkartması gerekiyordu. İşte Samsung Galaxy S8, kullanıcılarının kalbini tekrar kazandığı telefon oldu. Göz alıcı, bombeli tasarımı, yüksek performans gösteren kamerası ve genel perfomansı ile Galaxy S8, 2017 yılının en iyi cep telefonu oldu.

Samsung Galaxy S8'i incelendiğinde göze ilk çarpan şey göz alıcı tasarımı. Neredeyse telefonun bütün yüzeyini kaplayan 4K ekranı telefonun yanlarına doğru kıvrımlı bir hal alıyor. Telefonun ele oturuşu ve kullanmı ise bir op kadar rahat. Tasarım ile ilgili tek şikayet parmak izi okuyucunun yeri diyebiliriz.

S8'in negatif yanları yok değil, fakat bunlar gayet göz ardı edilebilecek özellikler. Mesela parmak izi okuyucusunun yeri ve tepki hızı. Yüz tanıma ve göz tarama fonksiyonları, Apple'om Face ID sine göre daha yavaş ve tepkisiz.


En iyi cep telefonu kamerası: Google Pixel 2 

+ Mükemmel kamera performansı
+ Hızlı performans
- Tasarımsal olarak yeni birşey sunmuyor
- Ekran rekabetin gerisinde

Google Pixel ilk duyurulduğunda birçok kullanıcı tarafından coşkuyla karşılanmıştı. Tamamen Google tarafından tasarlanmış bir cihaz ve kullanıcı deneyimi herkesi heyecanlandıran oprtak nokta olmuştu. Fakat Pixel piyasaya çıktığında mükemmel kaemra performansı en çok konuşulan yanı olmuştu. Bu geleneğin devam ettiği Pixel 2, belki diğer rakipleri gibi çift kameraya sahip değil, fakat elindeki kamera ile en etkili sonuçları veren cihaz.

Pixel 2'nin bir önceki versiyona göre kazandığı bir diğer özellik, aşırı hızlı olması. Bütün uygulamalar o kadar pürüssüz açılıyor ve çalışıyor ki. 

Öte yandan Pixel 2'yi rekabetin gerisine iten bir kaç problem de yokk değil. Öncelikle tasarım olarak yeni hiçbirşey sunmuyor diyebiliriz. Özelllikle rakiplerin son çıkarttığı harika tasarımlar Pixel 2'Yi görsel olarak daha az albenili kılıyor. Bütün yüzeyin ekranla kaplandığı ve çözünürlük olarak 4K teknolojisinin kullanıldığı telefonların yanında Pixel'in sıradan tasarım ve teknolojisi onu daha az istenen bir cihaz haline dönüştürüyor.

Müzik severler için en iyi cep telefonu: LG V30

+ Şık tasarım
+ Mükemmel ses performansı
- Düşük ışık koşullarında kamera yetersiz

LG tasarım ve teknoloji olarak rakiplerinden farklı olmayı hep başardı. Örneğin diğer üreticiler çift kamera kullanırken ya çözünürlüğü ve fotoğraf kalitesini artırmak adına aynı açıya sahip ikinci bir kamera koydular ya da telefonla yakınlaştırma yaparken daha az görüntü kaybı yaşamak adına tele bir lens ile desteklediler, fakat LG bunu daha da geniş bir kaemra koyarak farklı bir yaklaşımla ele aldı. V30'u yaparken LG gene rakiplerinden farklı ele aldı telefonun tasarımını. Edge to edge (kenardan kenara) bir ekran, çift kamera ve ses perormansıyla bir çok teknoloji tutkununu kendisine hayran bıraktı V30. 

Btüğn sunduğu yeniliklere rağmen LG V30'un kamera performansı, özellikle de gece performansı rekabetin gerisinde kalıyor.  

En iyi ufak boyutlu cep telefonu: iPhone SE

+ Yüksek performans
+ Düşük fiyat
- Eski ekran tenolojisi

Cep telefonlarının ilk yaygınlaştığı döneleri hatırlarsanız, üreticiler e ufak modeli üretme yarışına girmişlerdi adeta. Akıllı telefonların çıkmasıyla birlikte de bu tam tersine döndü, ne kadar büyük o kadar iyi. Fakat bu olay, bütün kullanıcıların hoşuna gitmedi. Bunun farkına varan Apple, iPhone 7 ile birlikte ayı performansa sahip fakat eski ufak tasarıma bağlı kaldığı SE'yi duyurmuştu. Yeni SE, de aynı ilkinde olduğu gibi, performans olarak iPhone 8'den aşağı kalır yanı yok. Boyutların azalaması fiyatını da etkilemiş ve SE tarafına artı puan olarak eklenmiş. Eğer elime rahat oturacak ve takılmadan işimi gören bir telefonum olsun diyorsanız iPhone SE tams ie göre olabilir. Özellikle de telefon üzerinden fazla medya tüketmeyen birisiyseniz, sahip olduğu eski ekran teknolojisi sizi rajhatsız etmeyecektir. 

Pil ömrü en iyi cep telefonu: Lenovo P2

+ Yüksek pil ömrü 
+ Enfes ekran
- Büyük ve ağır
- Limitli kamera performansı

Yeni teknolojilerin gelmesi bir yerde hayatımızı kolaylaştırdı, fakat yeni bir sorunla bizleri karşı karşıya bıraktı: Şarj! Gün içerisinde en çok cep telefonumuza ihtiyaç duyacağımız anda pilinin bitmesi hemen hepimizin karşılaştığı bir hadisedir. İşte bu problemi gören Lenovo, içinde 5100 mAh'lık dev bir pil barındıran P2'yi piyasaya sürdü. Sahip olduğu Super AMOLED ekran ise bu telefondan birşeyler okuyup izlemeyi daha da keyifli kılmış.

Fakat her şeyin bir bedeli var derler ya, büyük pil koymanın bedelini de daha büyük ve ağır bir cihaz olarak ödemiş P2. Elinize oturuşu diğer telefonlar kadar yumuşak ve rahat değil kesinlikle. Telefonun bir diğer eksiliği ise kamerası. Özellikle düşük ışıkta çekilen fotoğraflar rekabetin oldukça gerisinde. Bir diğer kamera ile ilgili sıkıntısı cihazın video kaydederken karşımıza çıkıyor. Kameranın devamlı netlik yapmak için ileri geri hareket etmesi çektiği videoları izlenemez kılıyor. Bütün bu dezavantajlarına rağmen sahip odluğu büyük pil, bir çok kullanıcıyı cezbetmeye devam ediyor.

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Görsel hikaye anlatıcısı, dijital aşığı ve belgesel fotoğrafçısı.