Cep Telefonu Kameraları Fotoğraf Makinelerinin Tahtını Ele Geçirdi Mi?

Cep telefonları, fotoğraf makinelerinin tahtını ele geçirdi mi? Satış rakamlarına bakarsak, fotoğraf makinesi pazarı, özellikle de kompakt fotoğraf makinelerinin satışlarının oldukça düştüğünü görebiliyoruz. Fakat cep telefonu kameraları ve büyük sensörlü fotoğraf makinelerinin kalite ve performansları arasında hala fersahlar var.

Cep telefonu kameralarının kompakt fotoğraf makine satışlarını etkilemesi çok da garip değil. Sonuç olarak boyut ve sönsör boyutu olarak birbirine çok yakın iki gruptan bahsediyoruz. İnsanlar akıllı telefonlarıyla çekebilecekleri bir şey için neden ekstradan fotoğraf makinesi taşısın ya da alsın ki?

Bu durum en az DSLR’leri etkiledi, hatta Aynasız fotoğraf makinelerin de önünü açtı diyebiliriz. Bunun da en büyük nedeni görüntü kalitesi ve performans.

Performans

Bir aile yemeğini ölümsüzleştirmek istiyorsanız, bu işin en pratik çözümü cep telefonunuzu çıkartıp selfie çekmektir. Fakat karanlık bir ortamda ya da  hava kararmaya başladıktan sonra cep telefonlarının ortaya çıkarttığı çamurumsu görüntüye herkes aşinadır, bu da telefonlarının hala istediğimiz noktada olmadığını bizlere gösteriyor. Buna karşılık, bu performans ile ilgili problemleri aşmak adına fotoğraf makinesi üreticileri, daha büyük sensörlü ve hala kompakt boyutlarda olan  fotoğraf makinelerini piyasaya sürdüler.


Cep telefonu kameraları ile çekilen görüntülerden oluşan sergiler, alınan dev baskılar, artık cep telefonlarının ne kadar yeterli görüntü kalitesine sahip olduğunu biz kullanıcılara gösteriyor. Kameranın açılma süresi, fotoğrafı çekme pratikliği cep telefonlarını bir adım öteye taşıyor ama ihtiyaç duyulan şey kalite ve deneyim ise cep telefonları hala fotoğraf makinelerinin oldukça gerisinde ve bu fark kolay kolay kapanmayacak gibi. Her ne kadar güncel cep telefonları, performans olarak ilk çıkan DSLR’lerden daha iyi performans gösterse de, fotoğraf makinelerinde kullanılan teknolojilerin de aynı hızla ilerlemesi aralarındaki farkın kapanmasını engelliyor.

Teknoloji

Cep telefonlarının yetmediği bir diğer nokta da lenslerin odak uzaklığı. Her ne kadar iki parmağımızla çekeceğimiz görüntüyü yakınlaştırabiliyor olsak da, bu görüntü kalitesinden ödün verdiğimiz anlamına geliyor. Kullanıcıların yaşadığı çeşitli sorunların önüne geçmek adına da cep telefonu üreticileri birbirinden yenilikçi fikirlerle kaşımıza çıkıyor. Çift kameralı cep telefonları da bunun en iyi örneği. İlk kez Huawei’nin denediği çift kameralı cep telefonları, ya görüntü kalitesini iyileştirmek adına aynı görüntü alanını sunan ve görüntüyü siyah beyaz algılayabilen ikinci bir sensör yardımı ile gece ve gündüz yapılan çekimler daha da kaliteli sonuçlar çıkartıyor, ya da iPhone ve LG gibi üreticilerin sunduğu çözümle artık yakınlaştırma uzaklaştırma yaparken daha az görüntü kaybı yaşıyoruz.

Fotoğraf ile ilgilenen hemen herkesin de ilgi duyduğu bir diğer durum da, konunun net arka planın flu” odluğu fotoğraflar. Büyük sensörlü fotoğraf makinelerle bu etkiyi yaratmak oldukça kolay oluyor, F değeri yani diyaframı mümkün olduğunca azaltıp konuya yaklaşmak. Fakat cep telefonlarının sahip olduğu ufak sensör nedeniyle bu oldukça zordu. Bu sorun da yeni geliştirilen yazılımlar yardımıyla artık giderildi. Ama yazılımsal olarak oluşturulan bu görüntü, optik olarak oluşturulan kadar tatmin edebiliyor mu? Bunun cevabı gene kullanıma göre değişir. Tabii ki tele objektiflerin ortaya çıkarttığı bokeh adı verilen bu net olmayan alan görüntüsü sadece buğulu olmanın ötesinde birçok karakteristiği barındırıyor içerisinde. Ve hatta eski Sovyet objektiflerinden çıkan sonuçları düşünürsek, ortaya çıkan görüntü çok daha farklılaşacaktır. Ama “bir arkadaşımı çekiyor ve bunu yaparken de onu arka plandan mümkün mertebe soyutlamak istiyorum” diyorsanız cep telefonları sizlere yetecektir.

Diğer yandan çektiğimiz fotoğrafları hızlıca editleyip arkadaşlarımızla ya da sosyal medya hesaplarımızdan paylaşmak, cep telefonlarımız ile çok daha kolay ve hızlı. Fotoğraf makinelerimizle aynı şeyleri yapmak için dahili wi-fi özelliğinin olması lazım ki çektiğimiz fotoğrafları cep telefonumuza aktarabilelim. Fotoğraf makinelerindeki dahili wi-fi her ne kadar hayatlarımızı kolaylaştırsa da, hala cep telefonları kadar pratik değil.

Çeşitlilik

Eğer iyi fotoğraf çekebilen bir cep telefonu almak istiyorsanız, özellikleri birbirine benzer modeller arasından seçim yapacaksınız demektir. Eğer ki farklı bir deneyim istiyorsanız da bu sefer çift kameralı modellere yönelmeniz mantıklı olacaktır. Buna karşılık, eğer kendinize bir fotoğraf makinesi almayı düşünüyorsanız, karşınıza çıkacak çeşitlilik sizleri şaşırtacaktır. Özellikle, cep telefonlarının kompakt satışlarını etkilemesi sonucu ortaya çıkan büyük sensörlü kompakt fotoğraf makineleri, görüntü kalitesi ve performansı cebinize taşıyorlar ya da değiştirilebilir objektifli aynasız fotoğraf makineleri ile hem ufak boyutların keyfini sürüp hem de değişik objektifleri deneyimleyebilirsiniz. DSLR’ler ise daha büyük olmalarına karşın daha yüksek performans ve daha hızlı otomatik netleme vaat ediyolar.

Kimlere göre:

Cep telefonları:

  • Gündelik hayatta pratik fotoğraf çekmeyi sevenler

  • Selfie çılgınları

  • Görüntü kalitesine önem vermeyenler

Fotoğraf Makineleri

  • Görüntü kalitesi arayanlar

  • Fotoğraf makinelerinin sunduğu deneyim ve kontrolden vazgeçemeyenler

  • Fotoğraf ile amatör ya da daha ileri düzeyde ilgilenenler

  • Farklı objektif açılarını deneyimlemek isteyenler


Sonuç

Evet, cep telefonları kameraları hayatlarımızı çok fazla kolaylaştırdı, artık anılarımızı ölümsüzleştirmek için yanımızda fotoğraf makinelerimizi taşımamıza gerek yok. Fakat cep telefonlarının veremediği deneyim ve performansı elde etmek için hala fotoğraf makinelerine ihtiyacımız var.

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.