Google Yeni Ürünlerini Tanıttı: Pixel & XL, Clips, Home Mini & Max, Pixelbook ve Daydream

Geçtiğimiz gün, Google, Pixel 2 etkinliği ile bir dizi donanım duyuruldu. Donanım piysasasında ikinci senesini kutlayan Google'ın tanıttığı ürünler oldukça ilgi çekiciydi; Yeni Pixel 2 ve Pixel 2 XL, Google Clips adında ilginç bir kamera, Google Home Mini ve Max, Pixelboko ve güncellenmiş bir Google Daydream VR seti.


Bu etkinlikte tanıtılan ürünler, google'ın donanım pazarında kalıcı olmak istediği şeklinde yorumlanabilir, daha da önemlisi akıllı çözümleri hayatımızın her anına entegre etmeye çalışıyor olabilir. Eğer Elon Musk gibi isimlerin öngörülerine bakarsak, gayet korkutucu bir gelecek bizleri bekliyor.


Eğer etkinliği kaçırdıysanız ve hangi ürün ne işe ayrıyor emrake diyorsanız işte bruada: 

Pixel 2 ve Pixel 2 XL

İki telefon da, kaemrasından işlemcisine aynı donanımı kullanıyor, aralarındaki tek fark ekran ve pil boyutları. Pixel 2, 5inç 1920 x 1080 OLED ekran kullanırken, Pixel XL 2 6 inç 2880 x 1440 smart OLED kullanıyor. İki telefon da 64GB ve 128GB hafıza ve mavi, siyah ve beyaz renk seçenekleriyle satışa sunulacak. 


Önceki Google Pixel cep telefonu piyasaya sürüldüğünde, her ne kadar rakipleri çift kamera gibi daha innovatif çözümler sunsa da, DXO Mark tarafından en iyi cep telefonu kamerası seçilmişti ve Pixel'in kamerasından çıkan sonuçlar gerçekten şahaneydi. Google, Pixel 2 ile gene aynı geleneği sürdürdüğünü iddia ediyor ve Pixel 2'nin hala en iyi cep telefonu kamerasına sahip olduğunun altını çiziyor. Pixel'in ülkemizde satışa sunulup sunulmayacağı ise merak konusu.

Google Clips


Google'dan şaşırtan bir ürün daha tanıtıldı etkinlikte, Google Clips. Ne işe yarıyor peki bu Clips? Yapay zeka kullanarak sizin çekemeyeceğiniz fotoğraflar çekiyor. örneğin bebeğiniz ya da hayvanınız kamera ile karşılaştığında biraz utangaç mı davranıyor. Google Clips, yüz tanıma özelliği ile köpeğiniz ya da çocuğunuz kareye girdiğinde, kendisinin ilginç bulduğu anın fotoğrafını çekiyor. 


Kişisel alan ve mahremiyet kavramlarını düşününce biraz korkutucu gelse de, cebimde kendi kişisel fotoğrafçımı taşıma fikri beni oldukça heyecanlandırıyor. Sıradan bluetooth hoparlörlerden farklı bir yaklaşımla hayatlarımızı değiştirmeye aday ürünlerden bri tanesi. 

Google Home Mini ve Max


Google'ın Amazon Echo'ya benzer akıllı ürünleri Home Mini ve Max, eviniz üzerindeki kontrolünüzü artırıyor. Evde müzik, haber ve podcast dinlemek esas amacı olsa da oldukça akıllı bu cihaz, "İyi geceler Google" dediğiniz zaman evin ışıklarını kapıyor, ertesi gün için alarm kuruyor, ertesi günün randevularını size hatırlatıyor ve güvenlik sistemini devreye sokuyor. Aralarındaki en büyük fark ise daha büyük ve daha pahalı olan Max, Mini'ye kıyasla 20 kat daha fazla ses veriyorEvinizde, hayatınızı kolaylaştıracak bir asistana mı ihtiyaç duyuyorsunuz? Google Home ürünleri ihtiyacınız olan asistan olabilir. En azından evde, hayatıızı kolaylaştıracak bir çözüm olduğu bir gerçek.

Google Pixelbook


Yüksek çözünürlüklü 12.3inç ekrana sahip Pixelbook, içerisinde yedinci jenerasyon Intel i7 işlemci barındırıyor. Aynı zamanda Google Assistant'ın entegre edildiği ilk laptop olma özelliğini de elinde bulunduruyor. Google bu ürün için Wacom ile ortaklığa gidiyor ve tasarımcı ve yaratıcı bünyeler için Pixelbook'unda kullanabileceği Pixel Pen'i ortaya çıkartıyor. Eğer Pixelbook, çevresinde wi-fi bağlantı bulamıyıorsa, o zaman Google pixel ile otomatik eşleşip interente girebiliyor. 

Google Daydream


Geçen seneki Daydream VR gözlüğün güncellenmiş versiyonu.  Gri, pembe ve siyah renklerde satışa sunulacak olan cihaz, Pixel 2, Samsung Galaxy S8 ve Note 8, ve LG V30 ile uyumlu. Sanal Gerçeklik Gözlükleri, hala yaygınlaşmamış olsa da, gelecekte daha çok hayatlarımıza dahil olacağı Google'ın yaptığı yqaqtırılmardan da anlaşılabilir. 

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Görsel hikaye anlatıcısı, dijital aşığı ve belgesel fotoğrafçısı.