2017'nin En İyi Fotoğraf Makineleri

Dijital görüntüleme teknolojileri hayatımıza girdi gireli davranışlarımız o kadar değişti ki, elinde ufak bir cihaza bakarak bütün günü geçirip, yediği her yemeği ya da yaşadığı her anı fotoğraflayan bir toplum olmaya başladık. Tabii ki bu değişimde fotoğraf makineleri kadar cep telefonlarının da katkısı büyük.

Bu sene duyurulan ve sunduğu yeniliklerle bütün fotoğraf tutkunlarını büyüleyen son model fotoğraf makinelerine bir göz atalım:

Giriş seviyesi aynasız fotoğraf makinesi: Fujifilm X-T20


Fujifim, X-T1'i ilk çıkarttığında büyük olay olmuştu, tasarım oalrak klasik DSLR'leri anımsatan, ve en az onalr kadar iyi eprformans sergileyebilen bir aynasız fotoğraf makinesi. X-T1'in başarısı, daha düşük özelliklerle sunulan X-T10'un önünü açtı ve o da başka bir başarı hikayesine dönüştü. X-T10'un yeni kardeşi de pek farklı değil. 


Büyük abilerinde olan 24MP X-Trans 3 sensör, 325 otomatik netleme noktası, 3" LCD ile fotoğrafa yeni başlayanlar ya da hobiciler için ideal aynasız oluyor. X-T10'da eksikliği hissedilen joystickin X-T20'de olması, Fujifilm'in, her ne kadar amatörleri hedeflese de, bu ürünü ne kadar ciddiye aldığının bir göstergesi. Gövdenin üstünde yeterli sayıda düğme ve tekerleğin olması ve bütün bu düğme ve tekerleğin kişiselleştirilip her birine ayrı ayrı özellikler atanabilmesi bu makineyi bizim için 2017'nin en iyi giriş seviyesi aynasız fotoğraf makinesi yaptı. Fujifilm X-T20'nin özellikleri ve fiyatına bak


Profesyönel aynasız fotoğraf makinesi: Sony A9


Sony A7 çıktığıdna bir çok fotoğrafçıyı büyülemişti. Full frame sensör, aynasız fotoğraf makineleri için yeni birşeydi ve A7, A7 R vs A7S birçok fotoğrafçının sitem değiştirip koca koca DSLR'leri bırakmasına neden olmuştu. Fakat A7 serisi fotorğaf makineleri gene de yeterli değildi, en azından profesyönel fotoğrafçılar ve foto muhabirleri için. Bunun üzerine Sony, DSLR performansı verebilen A9 üzerine çalışmalara başladı, taa ki bu senye kadar. Sonuç olarak, ortaya üst düzey DSLR'lara kafa tutabilen A9 ortaya çıktı. 


24MP full frame sensörü, 20 fps çekim hızı, 5 eksenli görüntü sabitleme sistemi ile 2017'nin en iyi Profesyönel seviye aynasız fotorğafı olmaya hak kazandı. 

Sony A9'un özellikleri ve fiyatına bak


Kompakt fotoğraf makinesi: Fujifilm X100F


En iyi fotoğraf makinesi hep yanınzıda olandır. Bu söz her halde kompakt fotoğraf makinelerinin önemini vurgulamak için yeterlidir. Fujifilm X100 serisini ilk kez duyurduğunda hem görüntüsü hem de özellikleri itibariyle bir çok fotoğrafçı için bir fetiş objesi olmayı başarmıştı. 


Ful formatta 35mm'ye denk sabit 23mm f2 objektifi, hem elektronik hem de optik olarak kullanılabilen hibrit vizörü, 24MP APS-C sensörünün yanında eski modeller üzerinde yapılan eklemelerle fotoğrafçıların ihtiyacını daha iyi karşılayan X100F ortaya çıktı. 

Fujifilm X100F'in özellikleri ve fiyatına bak


Su altı fotoğraf makinesi: Olympus Tough TG-5


Yoğun kar altında ya da yazın denizde yüzerken neden anılarınızı fotoğraflayamayasınız? Olmypus Tough serisi fotorğaf makinelerinin en gelişmişi olan TG-5, belki de piyasada bulabileceğiniz en iyi su altı fotoğraf makinesi. 


RAW kayıt, 4K video, HD 120fps kayıt, GPS, pusula, termometre, Wi-fi gibi özelliklerle donatılmış TG-5 aynı zamanda çok geniş bir aksesuar yelpazesine sahip. Eğer sabit 25-100 mm objektifi yetmiyorsa, fisheye ve tele dönüştürücü merceklerini ekleyerek çok daha kapasiteli hale dönüştürülebiliyor. Olympus TG-5, 15 metreye kadar suya, 2.1metreye kadar da düşmeye dayanıklı. 

Fujifilm X-T20'nin özellikleri ve fiyatına bak


Profesyönel DSLR: Nikon D850


Nikon D800'ü ilk duyurduğunda fotoğraf dünyası için büyük bir devrimdi. Bir DSLR'de bu kadar çözünürlük o güne kadar görülmüş şey değildi. Doğal olarak da bir çok profesyönel fotoğrafçının dikkatini çekmişti bu alet. 36MP sığdırılmış ful format bir sensör ve sonuç çılgın bir perofmans canavarı . Nikon D850'de yüksek çözünürlüklü profesyönel seviye fotoğraf makinesi geleneğinin bir devamı oldu. 

46MP'lik sensör ile 4K video ve 120fps ağır çekim kayıt yapabilir, Wi-fi ile hızlı bir şekilde cep telefonunuzdan fotoğraf makinenizi yönetebilirsiniz. 

Nikon D850'nin özellikleri ve fiyatına bak


Tüketici DSLR: Canon EOS 77D


Canon son dönemlerde fotoğraf makinelerini sınıflandırırken bazı değişikliklere gitti, deneme yanılma sürecinin sonucunda ise ara bir klasmana ait EOS 77D'yi çıkarttı. Her ne kadar gelişmiş özelliklerle donatılmış olsa da tüketici sınıfı sayılan bu model, üst düzey video ve fotoğraf tutkunlarını hedefliyor. 


24.2MP Aps-c sensör, 1080p 60fps video kaydı gibi standart özellikler sunan D77 daha çok gelişmiş bir gövde giriş seviyesi özelliklerle donatılmış gibi duruyor.

Canon EOS 77D'nin özellikleri ve fiyatına bak


Tüketici aynasız fotoğraf makinesi: Panasonic Lumix GH5


Panasonic ve Olympus, ortak bir platform üzerinde çalıştıklarını duyurduklarında bir çok fotoğrafçı heyecanlanmıştı. Sonunda ortaya 4/3inç sensör üzerine kurulu bir sistem gelişti ve zaman içerisinde fotoğrafçıların dikkatini çeken bir ekosistem halini aldı. Bu sistemdeki genel algı: Fotoğraf esas ilgi alanınız ise Olympus, videoda ise Panasonic ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Panasonic GH5 ise videocuların hayalindeki gövde olmaya başardı. Ufak sensör boyutuna rağmen sunduğu özelliklerle büyük sensörlü rakiplerinin bile geride bıraktı ve videocular için nihai ekipman oluverdi. 


20Mp'lik 4/3 sensör, 5 eksenli görüntü sabitleme sistemi, 4K 30p 10-bit 4:2:2 video kaydı ve V-Log video profili ile en zorlu koşulalrda bile insanılmaz videolar çıkartmanızı sağlıyor. 


Instant fotoğraf makinesi: Fujifilm Instax Square SQ10


Fotoğraf çekme çılgınlığının son furyası da instant fotoğraf makineleri ve bu akımı tekrar hortlatan Fujifilm Instax. Bugüne kadar wide ve mini olmak üzere iki çeşit film kullanan Fujifilm, şimdi de bir üçüncü türü piyasaya sürdü, "Square" yani kare format çeken instax fotorğaf makinesi. Fuji Instax Square'in esas olayı ise kare format çekmesinin yanısıra artık dijital olarak da çektiğiniz fotorğafları kayıt ediyor, bunun için de içerisinde 3,6Mp'lik sensör barındırıyor. 


Fujifilm Instax Square SQ10'un en büyük avantajı ise çektiğiniz her şeyi bastırmak zorunda olmamanız, bu sayede beğendiğiniz fotoğrafları bastırabilir, dilediklerinizi dijital ortamda saklayabilir, beğenmediklerinizi de silebilirsiniz. 
Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Görsel hikaye anlatıcısı, dijital aşığı ve belgesel fotoğrafçısı.