iPhone 5 İncelemesi

Akıllı telefon piyasasında yarattığı devrimle 2007 yılından bu yana sektörü bir şekilde domine etmeyi başaran Apple, teknoloji ve estetiği bir arada görmekten mutluluk duyan kullanıcıların karşısına bu kez de iPhone 5 ile çıkıyor.

Yalnızca fotoğraflarına baktığınızda 4/4S modellerine oldukça benzediğini düşüneceğiniz iPhone 5’in, aslında önceki cihazlarla tasarım açısından benzeştiği tek nokta yuvarlak köşeleri ve metal kenarları. Bunun dışında iPhone 5, tıraşlanmış alüminyum adı verilen, MacBook kapaklarına benzer bir dokuya sahip arka yüzü, artan ekran boyu ve incelen yapısıyla yeni bir tasarıma sahip. iPhone 4/4S modellerinin ardından değişim algısını yaratan en önemli özellik ise, cihazın değişen boyutuna rağmen ağırlığının 140 gr’dan 112 gr’a düşmüş olması. Bu yeni yapıya ergonomik olarak alışmanız birkaç dakikanızı dahi almıyor; ancak arka yüzde daha önceki modellerdekinin aksine cam yerine alüminyum tercih edilmesinden kaynaklanabilecek deformasyonlara karşı bir kılıf kullanmanız şart gibi.

Yeni tasarımda görülen diğer fiziksel farklılıklar ise, artık cihazın üstünde değil alt tarafında yer alan kulaklık girişi, ahize hoparlörünün solundan üst kısmına taşınan ön kamera ve %80 oranında daha küçük ve 9-pinlik bir “lightning port” ve bağlantı kablosu.

iPhone 5’in seriye getirdiği bir diğer yenilik de iPhone 4/4S’teki 3:2 görüntü oranının 16:9’a evrilmiş olması –ki bu da 4 inç Retina ekran farkıyla birlikte çok daha iyi bir video izleme deneyimi sağlaması açısından oldukça önemli bir değişim. Bu, şu anlama geliyor: iPhone 4/4S ve 5 modelleri yatay olarak aynı ekran genişliğine sahip, ancak iPhone 5 daha uzun ve 960 x 460 olan çözünürlük, 1,136 x 640’a dönüşmüş durumda. Bu yeni ekran boyutuyla birlikte iPhone kullanıcılarının yıllardır alıştığı 4 satırlık ekran 5 satıra yükseliyor ve buna bağlı olarak da karşımıza daha kullanışlı bir cihaz çıkıyor.

iPhone 5, bünyesinde “iki kat daha hızlı” olarak tanımlanan A6 işlemciye yer veriyor. 1.3 GHz hızında, çift CPU ve üç GPU çekirdekli A6 işlemcinin, 4S’e kıyasla daha başarılı bir grafik performansı sunduğunu ve web tarayıcısından uygulamaların hızına kadar çok daha “enerjik” bir deneyim yaşattığını söylemek mümkün. Kısaca iPhone kullanıcılarının çok sevdiği stabilite, iPhone 5’te kendini göstermeye devam ediyor. Kapasite olarak alışılageldik şekilde 16 GB, 32 GB ve 64 GB dâhili bellek seçimi yapmanız mümkün.

Akıllı telefon satın alırken birçoğumuzun en çok dikkat ettiği özelliklerden biri olan kamera kalitesi, 4S’e kıyasla çok fazla değişmiş değil. iSight adı verilen ve video çekerken aynı zamanda fotoğraf da kaydedebilen 8 MP kamera, nispeten daha karanlık ortamlarda görüntü iyileştirme özelliğiyle daha iyi sonuçlar verebilir; ancak aynı şartlarda çekilmiş iki fotoğrafı yan yana koyup incelemediğiniz sürece farkı anlamanız o kadar da kolay değil. iPhone 5’in fotoğraf ve video çekimi konusunda getirdiği asıl önemli yenilik, ön tarafta yer alan FaceTime kameranın VGA’dan, 720p video kaydedebilen 1.2 MP HD özellikli bir kameraya dönüştürülmüş olması.

Son olarak kullanıcılar için bazen hayati önem taşıyabilen ve akıllı telefon piyasasındaki rekabette çok önemli bir kriter haline gelen soruyu soralım: iPhone 5’in pil ömrü nasıl? Yapılan tüm testler ve kullanıcı yorumları gösteriyor ki “çok daha iyi”. Tüm gün boyunca LTE (maalesef bu özelliği Türkiye’de henüz kullanamıyoruz), GPS ve WiFi özellikleri açık ve yoğun bir kullanımla bile 14 saate kadar dayanabilen pil ömrü, Apple’ın vaat ettiği birçok şeyi –herkesi tam olarak tatmin etmesi mümkün olmasa bile– yerine getirdiğini gösteriyor. Ayrıca iPhone 5’in birçok rakibine kıyasla çok daha hızlı şekilde şarj olduğunu da bir avantaj olarak göz önünde bulundurmak gerek.

Akıllı telefon seçiminde önceliğiniz teknoloji, tasarım ve kullanım kolaylığının bir araya geldiği bir cihazdan yana olacaksa, kararınızı iPhone 5’i değerlendirmeden vermeyin!

Olumlu Öğeler:

  • Daha geniş ekran
  • Yenilenmiş ince ve hafif tasarım
  • Daha hızlı işlemci ve daha uzun pil ömrü
  • LTE desteği

Olumsuz Öğeler:

  • Kameranın 4S'e kıyasla fazla geliştirilmemiş olması
  • 9-pinlik yeni Lightning bağlantısı
  • Alüminyum arka kapak

Ayrıca...

En ucuz iPhone 5 fiyatlarına Alve sayfalarında ulaşabilir, ürüne ilişkin kendi değerlendirmenizi yapabilir veya ürünü favorilerinize ekleyerek olası fiyat düşüşlerinden anında haberdar olabilirsiniz.

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.