Zafer Tanrıçası'nın Ayak İzleri: Efsaneleşmiş Nike Modellerinin Hikayeleri

Kurulduğu günden bugüne, Nike, spor dünyasına damga vurmaya devam ediyor. Geliştirdiği modellerde kullandığı teknoloji ve ortaya çıkarttığı tarz, sporcuların yalnızca daha sağlıklı olmasını sağlamıyor aynı zamanda onları spor dünyasında birer ikona dönüştürüyor. Bunun en iyi örneklerinden bir tanesi de Air Jordan serisi. Basketbolun efsane ismi Michael Jordan henüz NBA’de gelecek vaat eden bir çaylakken Nike ile birlikte adeta Basketbolun parlayan yıldızı haline geliyor.

Nike’ın ünlü tasarımcısı Tinker Hatfield’ın da dediği gibi “iyi tasarım hikaye anlatandır”, peki zafer tanrıçası Nike’ın ayak izlerinin hikayelerini merak ettiniz mi hiç?

Nike Air Max

Nike’ın efsane ismi Tinker Hatfield Air Max üzerinde çalışırken amacı hem Nike'ın hem de spor ayakkabılarının  geleceğini tasarlamaktı ve ortaya hava tabanları gözüken bu spor ayakkabısı çıktı. Tabii ki de o dönem için hiç görülmemiş ve denenmemiş bir şey olduğundan Nike içinde tartışmalar başlasa da Air Max piyasaya çıktığında bir başarı öyküsü oluyor. Air Max'in ve Tinker Hatfield'in bu başarısının arkasında çok rahat ve de farklı gözüken bir ayakkabı olmasının yanı sıra sporun ve spor ayakkabılarının geleceğinin hikayesini anlatıyor olması da yatıyor.

Nike Flyknit

ltra güçlü fiberlerle donatılmış Flyknit, ilk kez 2012 yılında koşu ayakkabısı olarak ortaya çıkıyor. Kullanılan malzeme hem çok hafif hem de atık miktarını önemli oranda azaltıyor. Bu yenilikçi yaklaşım sayesinde yüzlerce tonluk atığın oluşması engelleniyor. Flyknit teknolojisi, basketbol, futbol, antrenman ve günlük giyim ayakkabılarında da kullanılıyor.

Nike Air Zoom

1995 yılında tanıtılan Zoom Air koşuculara ve basketbolculara daha rahat ve şık bir deneyim yaşatmayı hedefliyor. Benzersiz nefes alan yapısı ve sağladığı yastıklama sistemi sayesinde günlük hayatta bile onu ayağınızda tutmak isteyeceksiniz .

Nike SB Dunk

Aslen basketbol için tasarlanan Dunk serisi ayakkabılar, zamanla kaykaycıların dikkatini çekiyor ve ortaya Nike SB Dunk çıkıyor. Skateborading kıslatılıp SB yapılıyor ve ortaya kaykay tarihinin en ikonik ayakkabı serisi ortaya çıkıyor. 

Nike Air Jordan

Basketbol denince aklınıza gelen ilk ismi söyleyin desek hemen herkes düşünmeden tek bir isim söyleyecektir: Michael Jordan! 1985 yılından beri adına tasarlanan Air Jordan serisi ile saysızı başarı kazanmasının yanında parkelerdeki stil anlayışında büyük değişiklikler yarattı. Ayrıca Air Jordan serisinin bir diğer özelliği de her çıkan modelde bir yenilik sunması.


Nike’ın %30’a varan kadın ve erkek ayakkabı indirimlerini kaçırma.

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.