Evinizi Serin Tutmanın 10 Yolu

Sıcak yaz aylarında kendimizi en yakın klimanın altına ya da vantilatörün yanına atmak istiyoruz. Tabii ki bunlar evinizi serin tutmanın en etkili yolları. Fakat bunlara ek olarak yapabileceğiniz şeyler de var. Özellikle mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklardan evinizi daha etkili bir şekilde korumak için alternatif 10 yöntemi yazdık:

Pencerelerinizi kapatın

Evinize giren sıcaklığın %30'u pencerelerden gelmektedir. Hal böyle olunca da pencerelerinizi perde, jaluzi ya da panjurlarınız ile kapatmanız sıcaklığı büyük oranda dışarıda tutacağı gibi elektrik faturanızda da hatrı sayılır bir düşüş yaşatacaktır. Özetlemek gerekirse, eğer varsa panjurlarınızı kapatmanız evinizde oluşacak sera etkisini azaltacaktır özellikle de batı ve güney yönlerine bakan pencerelerinizde.

Kullanılmayan odaları kapatın

Kullanılmayan odaların kapısını kaptmak evinizin alanını ufaltacaktır bu da soğuk havanın daha ufak bir alanda hapsolması demektir. Soğutmak istediğiniz alan büyüdükçe bu işlem daha yavaş gerçekleşecektir. 

Vantilatörü modifiye edin

Sıcaklarda bazen klima bile fayda etmiyor. Fakat evde olan bir vantilatör üzerinde yapacağınız ufak bir değişiklik herşeyi değiştirebilir. Vantilatör'ün hemen önüne, tam havayı üflediği yere buz (ya da buz kadar soğuk bir şey, buz kompres, vs...) koymanız olayları ilginç hale getirecektir. 

Vücut ısınıza yoğunlaşın evin ısısına değil

Atalarımız klimasız hayatta kalmayı başardığıan göre bizler de bunu başarabiliriz. Soğuk ve buzlu içicekler tüketmek, ense ve bilek bölgelerine buz kompres yapmak gibi yöntemler sizi hem içeriden hem de dışarıdan soğutacaktır. Bu yöntemlerin yanı sıra, doğru kıyafet seçimi de bunaltıcı sıacklarda sizi bir nebze rahat ettirecektir. Ayrıca arkadaşlarınıza ve ailenize söyleyin, en azından yapraklar sararana kadar sarılmak yok.

Yatağınızı sıcağa karşı koruyun

Tabii ki yatağınızı sarıp sarmalayın demiyoruz, fakat yatağa girdiğinizde sizi bir süre için (şanslıysanız siz uykluya dalana kadar) serinletecek ufak önerilerimiz de olacak. Öncelikle yatağınızda pamuklu ve açık renk nevresim takımları tercih edin. Yatmadan önce de yapabilirseniz çarşaflarınızı katlayıp  buzdolabı ya da buzlukta bir süre bekletin. Evet çarşafların serinliği çok uzun sürmeyecektir fakat 5 dakika için bile osla sizi serin tutacaktır. Ayrıca sıcak su torbasını su ile doldurup buzluğa koyabilir ve yatağa girdiğinzide buz torbasını bacaklarınızın altına koyabilrisiniz. Bu daha uzun süre etki edecek bir çözüm. 

Gece havası alın

az aylarında hava sıcaklığı geceleri kısmen düşüyor. O nedenle yatağa girmeden bir kaç saat önce odanızın camlarını açık bırakmayı unutmayın. Ayrıca vantilatör'ü doğru yere yerleştirerek açık pencere ile vantilatör arasında güzel bir rüzgar tüneli oluşturabilirsiniz. Yalnız sabah karşı, sıcak bastırmadan pencerelerinizi kapatmayı unutmayın. 

Ampullerinizi değilştirin

Evdeki akkor ampullerin ürettiği enerjinin %90'ı ısıya dönüşüyor. Bu da hem daha fazla elektrik parası ödemeniz anlamına geldiği gibi evinizin daha fazla ısınacağı anlamına da geliyor. Komapkt floresan lambalar evinizde ihtyiaç duyacağınız ışığı sağlayıp aşırı ısınmasını engelleyecektir. 

Izgaranın faydaları

Fırın, hangi mevsim olursa olsun, çok fazla sıcaklık verir. Özellikle yaz sıcağında 100 derece üzeri hissedilen eviniz birden 400 derece üstüne çıkacaktır, eminim ki bu hiçbirinizin istemeyeceği bir şeydir. Bu nedenle yazın ocak kullanmanız, fırına kıyasla daha avantajlı olacaktır.

Evinizde uzun soluklu geliştirmeler yapın 

Yalıtkan pencere filmleri buna güzel bir örnek. Radyan ve güneş ısısının büyük bölümünü yansıtıp ışığın içeriye gimresini sağlayan bu izolasyon maddesi, evinizin korkunç yaz sıcaklarında bir nebze serin kalmasını sağlayacaktır. Eğer bahçeniz varsa pencere önlerine ağaç dikmek de evinizi pencereden girecek direkt güneş ışığından koruytacaktır. 

İhtiyaç duymadığınız herşeyi kapatın

Elektroniklerden bahsedecek olursak, çalışan her cihaz ısı üretecektir. Bilgisayarınızın dışarıya verdiği ısıyı bir düşünün ve sonrasında da onu bir güzel kapayın. Bu tip cihazların çevreye etkileri her ne kadar az olsa da farkı uzun vadede hissedeceksiniz.

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Görsel hikaye anlatıcısı, dijital aşığı ve belgesel fotoğrafçısı.