Bilgisayarların Geleceği: 2'si 1 Arada Bilgisayarlar

Laptopların geleceği mobil teknolojilerin gelişmesi ile artık bir yol ayrımına vardı. Eskinin koca koca masaüstü bilgisayarları, artık yerini ultra hafif ve taşınabilir, yüksek performanslı ikisi bir arada laptoplara bıraktı. 

Performansın mobilite ile buluşması

Cep telefonların son 20 yılda katettiği yol hepimizin gözlerini kamaştırdı. Telefon görüşmesi yapıp mesaj yollayabildiğimiz cihazlardan, çektiğimiz fotoğraf ve videoları düzenleyip çeşitli sosyal mecralarda paylaşabilir, içerik ve hikayeler oluşturabilir hale geldik. Her ne kadar cep telefonları bir çok işimizi görebilse de, güç ve daha fazla yaratıcılık için bilgisayarların yardımına ihtiyaç duymaya devam ediyoruz. Fakat koca koca masa üstü bilgissayarlarını seyahat ederken yanımızda taşımak bi hayli zor oluyor. İşte bu noktada laptoplar devreye giriyor. Özellikle sıkça seyahat eden içerik üreticileri ve yaratıcı insanlara taşınabilir ve yüksek performanslı bir çözüm sunuyor. Fakat daha da hafif seyahat etmeyi sevenler için bir seçenek olmaktan çıkıyor. Çizim yapabileceğiniz bir grafik tablet, artı ihtiyaç duyacağınız diğer ekipmanlar ile laptop taşımak da bir külfet oluyor. İşte bu noktada devreye 2'si 1 arada tabletler yani tablet portatifliğini laptop perfomansı ile birleştiren ve yaratıcı insanların ve içerik üreticilerinin her türlü işini basitçe çözebileceği ayrıca her türlü medya türünü rahatlıkla oynatabilecek bu cihazlar ortaya çıkıyor.


Performans arayanların tabii ki ne tarz beklentisi olduğu önemli. Örnek vermek gerekirse ayarlar kısılarak piyasadaki çoğu oyun oynanabilir ya da youtube ya da diğer sosyal medya kanalları için kısa videolar kesilip biçilebilir ama full performans bir oyunu oynamak ya da uzun videolar editlemek 2'si 1 arada bilgisyarlar için pek de kolay olmayacaktır.

Yaratıcılığın doruğa çıktığı an


Taşınabilirliğin performans ile birleşmesi en çok yaratıcı kesimin işine yaradı. Tasarımcıların gittikleri her yerde işlerini yapabilmeleri, içerik üreticilerinin her türlü medya tipini üretebilmeleri bu cihazlarla çok kolay. Takılabilir klavyenin yanında çoğu 2si 1 arada Stylus kalemleri destekliyor bu da bu cihazları daha becerikli kılıyor. Windows işletim sistemi ile donatılmış bu cihazlar hemen her program ve oyunu rahatlıkla çalıştırabiliyor.


Kimler için

  • İçerik üreticileri: Yazı, fotoğraf, video tarzı içerik üretenler için ikisi bir arada tabletler oldukça uygun bir çözüm oluyor. Özellikle yazı ve fotoğraf düzenlemeleri yapmak aşırı bir performans gerektirmediğinden çoğu işinizi rahatlıkla görebileceksiniz. Video editleme çok daha yüksek performans istediğinden kısa youtube videoları üretmek için kullanışlı olabiliyorlar.
  • Tasarımcılar: Özellikle dokunmatik ekran ve kalem sayesinde tasarımcıların bir çok işi protaik bir şekilde çözülebiliyor. Grafik tabletler Photoshop, Illustrator gibi programları rahatlıkla çalıştırabiliyor, özellikle yüksek tepkili bir ekrana sahip 2'si 1 arada alırsanız, ekstra bir grafik tablet ihtiyacından tamamen kurtulacaksınız.
  • Film, dizi tarzı medya tüketenler: 2'si 1 arada tabletlerin esas çıkış amacı medya tüketimini daha kullanışlı hale getirmek. Youtube videoları, dizi ya da film izlemeyei sevenler için tam biçilmiş kaftan. 
  • Öğrenciler: İkisi bir arada tabletler öğrencilerin ödev yapma, not alma, medya kesip biçme gibi bir çok işini kolaylıkla yapabilir nitelikteler. Özellikle hafif olduklarından her zaman yanlarında olabilir, her derste öğrenciye gereken desteği verebilirler.
  • Çalışanlar: Çalışan kitlenin çoğu ihtiyacına da iksi bir arada tabletler karşılayabiliyor. Excell, Power point gibi çoğu program bu cihazlarda kolaylıkla çalıştırılabiliyor. Ve tabii ki artık metrobüste laptop taşıma derdine son!


Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.