Geçmişten Günümüze Nike Cortez

Nike'ın kurucu ortaklarından olan ayakkabı tasarımcısı ve atletizm koçu  Bill Bowerman tarafından tasarlanan Nike Cortez, raflardaki yerini alan ilk Nike atletizm ayakkabısıydı. O günden beri bir günlük giyim ayakkabısı haline gelen bu model, hiçbir ayakkabının olmadığı kadar hafif ve su geçirmez olacak biçimde tasarlandı.

Tasarımı üst seviyeye taşıyan adam: Bill Bowerman

Atletizim koçu ve ayakkabı tasarımcısı olan Bill Bowerman'ın tasarımından önce Nike markasına ait bir model yoktu, fakat Bill Bowerman'ın yetenekleri sayesinde kendi ayakkabılarını üretmeye başladılar. Atletizim geçmişi ve koçluk kariyeri, onun tasarımlarını diğer sporcular üzerinde denemesine ve spor sağlığını ön planda tutan modeller çıkartmasına olanak sağladı. Bowerman aynı zamanda Nike'ın efsanevi tasarımcısı Tinker Hatfield'ın hem sproculuk döneminde hem de tasarıcılık dönemindeki ilham kaynağıydı.

Nike Cortez'in tarihi

1972 yılında ilk piyasaya sürüldüğünde özel taban yapısı sayesinde atletizim ayakkabıları arasında devrim yarattı. Uç bölümünden topuğa kadar olan bölgeye eklenen yastık sporcuya rahat bir deneyim yaşatırken hem de ayakkabının dayanıklılık kazanmasını sağlıyor. Destekli yüksek topuk ise sporcularda oluşabilecek bir çoks akatlığı engelliyor. Nike Cortez, 1972 yılında piyasaya sürülmüş olsa da geçmişi daha eskiye, 1968 yılına dayanıyor. Bill Bowerman'ın o yıllarda tasarladığı ilkeler bugün için hala bir çok Nike modelinde kullanılıyor.

Bir yaşam biçimi olarak Nike Cortez

72 yılında piyasaya çıkması ile birlikte başta sporcular olmak üzere bir çok insanın ilgisini çekiyor Cortez ayakkabılar. Sporcularla başlayan yolculuk sonrasında günlük giyim ve sokak modasına da damgasını vuruyor. Cortez ayakkabılar ayrıca Amerika'daki sokak çeteleri tarafından da benimsenip sokak kültürünün değişmez bir parçası oluyor.

Televizyonda Nike Cortez

Nike Cortez'in günlük haytta yaygınlaşması televizyon şovlarını da etkiliyor ve milyonların izlediği dizlerden Oscarlık filmlere kadar bir çok yapımda izleyicinin karşısına çıkıyor. Nike Cortez'in yer aldığı yapımlar:

  • Senfield (1989-1998):
  • Juice (1992)
  • Forrest Gump (1994)
  • The Wolf of Wall Street (2013)

Nike Cortez modellerini Nike.com'da görüntülemek için buraya bakabilirsiniz.


Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Görsel hikaye anlatıcısı, dijital aşığı ve belgesel fotoğrafçısı.