Sakal Bakımı İçin Altın Değerinde Öneriler

Son dönemde uzun sakalların moda olmasıyla, yeni bir akım etrafımızı sardı. Upuzun, kimi zaman örgülü ve bakımlı sakallar etrafımızda boy göstermeye başladı. Ortaya çıkan bu yakışıklılık pazarından pay alabilmek isteyenler ise birbiri ardına sakal uzatmaya başladı. Ancak sakal uzatmanın sanıldığının aksine “tıraş olmamak” değil, düzenli ve bakımlı bir şekilde onunla ilgilenmek olduğunu unutmamak gerekiyor. Sakal bakımı, haftada bir yapılması gereken rutin bir uğraştan öte, her gün uygulanması gereken, hijyen, sağlık ve görsellik standartlarını artıran bir gereksinim. 

Peki, mükemmel bir sakal bakımını nasıl yapacağız?

Bu konuyu sakaldan tamamen bağımsız tutacak olursak, hiçbir bakım, yardımcı bir ürün olmaksızın yapılamaz. Sakal bakımı da bu konuda bir istisna değildir. Sakalımızı sadece kendi haline bırakıp “uzatarak” uzun vadede bakımsız ve kirli sakaldan başka bir şey elde edemeyiz. Eğer gür ve dolgun sakallara sahip olmak istiyorsak yağından tarağına, sabunundan şampuanına sakal için özel olarak üretilmiş ürünleri kullanmamız ve daha da önemlisi bu bakımları düzenli bir şekilde uygulamamız gerekiyor. Kişisel temizlik ürünleri çoğu zaman sakallar için beklenen sonucu vermeyeceğinden dolayı, doğru ürünleri seçmek her zaman en uygun bakımı sağlayacaktır. Gelin bu sakal bakım ürünleri konusuna ve altın değerindeki tavsiyelere yakından bakalım.


  1. Sakal Bakım Yağı: Sakal yağı, bileşenlerindeki vitaminler sayesinde sakalı güçlendirir. Gün içerisinde dış etkilere maruz kalarak kuruyan cildi besler ve nemlendirir. Yağın tek özelliği sakalları “yağlaması” değil, cilde, gözeneklere ve kıl köklerine gerekli nemi sağlayarak besleyici bir etki göstermesidir. Birden çok yağın birleşiminden oluşan sakal yağının içerisinde genellikle tatlı badem yağı, jojoba yağı, kayısı çekirdeği yağı ve E vitamini yağı gibi doğal yağlar bulunur. Cildin nemlenmesi, kuru ciltlerde uzun vadede yaşanan kaşıntı ve kepek oluşumunu da engeller. Sakal bakım yağı, cildin gereksinim duyduğu en temel ihtiyaçları karşılayarak sağlıklı ve gür sakalların oluşumunu destekler.
  2. Sakal Sabunu: Sakal bakımının belki de en önemli maddesi, tahmin edebileceğiniz gibi temizliktir. Temiz olmayan sakallara hangi bakım ürünü kullanılırsa kullanılsın, gerekli hijyen standartları sağlanmadığı için sivilce, dökülme ve kaşıntı gibi etkilere neden olacaktır. Sakal sabunu içerisindeki besleyici yağlarla nemlendirici bir etki göstererek temizlik sağlar. Klasik sabun veya saç için üretilmiş şampuanların kullanılması, zamanla hassas olan yüz cildimizi ve sakallarımızı kurutacak, ihtiyacı olan nemi alamayan cildimizde ise kaşıntı başlayacaktır. Cildin yağ dengesinin korunmasının bu kadar önemli olduğu bir bölgede, temizlik için içerisinde besleyici yağlar bulunan sakal sabunu kullanmak, ona hak ettiği değeri verdiğinizin bir göstergesidir.
  3. Sakal Şampuanları: Şampuan denince akla ilk gelen kullanım alanı saç olsa da, sakal şampuanları da sakal sabunları gibi özel olarak üretilmiştir. Her ne kadar birleşik dursa da, sakal ve saç kıllarının yapısı birbirinden çok farklıdır. Sakallarımız daha kalın olmasına rağmen, cildimiz ve kıl köklerimiz yüz bölgemizde çok daha hassastır. Bu yüzden duş alırken saç yıkama esnasında “sakalı da aradan çıkartayım” demek yerine, sakal için özel olarak formüle edilmiş ürünleri kullanmak, belki de yıllarca uzatılacak sakalların sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olacaktır.    
  4. Sakal Tarakları: Temizlik ve bakım ürünleri kullanımından sonra, aslında dünya üzerinde yüzyıllardır kullanılan en basit bakım şekli olan “tarama” aşaması bizi bekler. Eğer zaman içerisinde kıvırcıklaşan ve düğümlenen sakallar hoşunuza gitmiyorsa, sakallarınızı istisnasız her gün taramalısınız. Belirli bir uzunluğu geçen sakalda zaten yataktan kalkıp aynaya bakılmasından sonra tarama içgüdüsü kendiliğinden oluşsa da, her gün taranan sakal daha kolay şekil alacaktır. Ayrıca herkesin kullandığı geniş aralıklı taraklar değil, sakal için özel olarak üretilmiş sık aralıklı tarak kullanımı daha uygundur. Kaliteli bir sakal tarağı, uçları yuvarlatılmış, cilde zarar vermeyecek ve sakalları düğümlemeyecek şekilde üretilir.

Detaylı Bilgi için SakalBaba'yı ziyaret ediniz 

Sakal bakımı hakkında daha fazla bilgi almak için Sakal bakımı nasıl yapılır konulu yazımızı okumanızı öneririz.

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.