Bebek Odası Nasıl Döşenir?

Bebek odası dekorasyonu, dikkat edilmesi gereken öneme sahip olmasının yanında zevklidir ve heyecan vericidir. Bebek odasının şık tasarımını önemsiyoruz elbette, ancak bebeğin konforu ve güvenliği her şeyden önce gelmektedir. Maddi imkanlar dahilinde, gereken kıstaslar belirlenerek tercihlere başlanılmalıdır.


Tüm eşyaları takım halinde almak ta bir tercih sebebidir fakat, burada düşüneceğimiz önemli nokta bebek odası takımının şık görünüşünden çok, kullanımı ve temizliği rahat eşyalar olacağından, birbirinden farklı eşyaları bir araya getirerek te konforlu bir ortam yaratabilirsiniz. Tabi ki bu, tamamen sizin zevkinize kaldığı için, bu duygu yoğunluğu ile birlikte ihtiyacınız olacak her şeyi en iyi şekilde düşünerek, bebeğiniz için en güvenli ortamı hazırlayacağınızdan şüphemiz yok. Bu yazımızda naçizane önerilerde bulunarak sizlere yardımcı olabilmeyi umuyoruz.


Öncelikle, hijyenik ve kolay temizlenebilir türden eşyalar seçmeye özen göstermelisiniz. Mobilyalarda kullanacağınız renkler ne olursa olsun, odanın duvar rengi için pastel tonlarda, rahatlatıcı, huzur verici, açık renkler tercih etmenizi öneririz. Yine de odaya hareketlilik katmak isterseniz eğer, zevkinize uygun seçeceğiniz duvar kağıtları veya stickerlar bunun için en uygun tercih olacaktır.

Beşik ve yatak seçimi

İlk aşamada bebeğiniz için en önemli eşyanın beşik olduğunu düşünürsek, en doğru beşiği seçtikten sonra  oda dekorasyonunun yapılmasının daha uygun olacağını söyleyebiliriz. Beşik seçiminde, korkulukların, bebeğin yataktan düşmeyeceği veya atlayamayacağı yükseklikte olmasına özen göstermelisiniz. Beşiğin keskin ve sivri kenarları olmamasına dikkat etmeli ya da herhangi bir kazadan korunmak adına  köşe koruyucu kullanarak önlem almalısınız.


Yatak alırken, çok sert ve çok yumuşak bir yatak değil  yarı ortopedik yatak olmasını ve yatağın daima temiz kalabilmesi açısından yatak koruyucu kullanmanızı önerebiliriz. Nevresim-çarşaf ve  battaniye-yorgan gibi kullanacağınız tüm ürünlerin pamuklu  olup, makinede kolay yıkanabilmesi  temizlik açısından size avantaj sağlayacaktır.

Beşiğin konumu

Odanın güneş ışığını doğrudan alması tercih sebebidir, bebeğin sabah güneş ışığı ile uyanması rahat ve huzur vericidir. Ancak beşiğin, odada yerleştirileceği noktaya,  güneş ve lamba ışığının direkt olarak vurmamasına özen göstermenizi tavsiye edebiliriz. Bu nedenle beşiğin konumu için cam kenarı uygun bir yer olarak düşünülmemelidir. Pencere dekorasyonunu tamamlamak için özel kumaşlara ve pratik kullanıma sahip, hoş atmosfer sağlayan,  duvara kolay monte edilebilen, güvenlik kiti ile çocuk güvenliği arttırılmış stor perde tercih edebilirsiniz.


Oda hem aydınlık hem de rahat havalandırabileceğiniz bir konumda olmalıdır. Bebeğinizin odasında, oda sıcaklığını ölçen cihazlar bulundurmanızı öneririz. Bunlar için en uygunu ısı ve nemi birlikte ölçen hava istasyonları’dır. Bebeğiniz odada uyurken, siz bir yandan yarım kalan işlerinizi tamamlamak isteyebilirsiniz. Bunun için bebeğinizin odasında bir bebek telsizi bulundurmanız, içinizi rahatlatacağı gibi işinizi de kolaylaştıracak bir diğer unsurdur.

 

Dolap, komodin ve çekmeceler

Bebeğiniz için, mobilya seçiminde gerektiğince doğru kararlar verdiğinizde, bazı değişim ve eklemelerle ergenliğe kadar kullanmasını sağlayabilirsiniz. Bebeğiniz doğduğunda zamanla yarışmak zorunda kalacağınızdan, biberon, bebek bezi, temiz kıyafetler gibi ihtiyacınız olacak tüm eşyalara kolaylıkla erişiminizi sağlayacak  dolap ,  komodin ve çekmeceler, hayatınızı kolaylaştıracaktır. Bu gibi kolaylıklar, hem zamanla olan yarışınızı kazanmanızı, hem de bebeğinize bolca vakit ayırmanızı sağlayacaktır.

Aydınlatma

Dekorasyonun tamamlayıcısı olacak bir avize seçimi ile, odanın aydınlanmasını sağlayabilirsiniz, tabi ışığın ayarlanabilmesi özelliği olması şartı ile. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi lamba ışığından bebeğinizi korumak adına, loş ışık veren ve güvenli konuma yerleştirilmek üzere  lambader  veya abajur da tercih edebilirsiniz.

Halı ve kilim seçimi

Odayı boydan boya kaplayan, temizlenmesi zor, büyük halılar yerine, kolay yıkanabilir halılar ve antialerjik kilimler tercih edilmelidir. Oda dekorasyonu için kullanacağınız her şeyin, görsel açıdan güzelliği, odaya uygunluğu bir yana öncelikle kolay yıkanabilir olması büyük önem taşımaktadır. Bebeğinize zarar verecek maddeler içermeyen, sağlıklı ve güvenli eşyalar kullanmaya özen göstermelisiniz.

Bebeğinize özel aktivite halıları

Bebeğiniz  büyümeye başladıkça, her geçen gün hareketlenecek ve kendine ait bir oyun alanı isteyecektir. Siz de onun için hem tehlikesiz hem de rahat bir ortam düşünmek zorunda kalacaksınız. Bu nedenle, bebeğinizin hem çok eğleneceği, hem de rahat ve güvenli olan oyun halılarını tercih edebilirsiniz.

Oyuncaklar

Bu güzel odayı büyük bir zevkle dekore ederken, bebeğinizin hoşuna gidecek oyuncakları da mutlaka kullanmak isteyeceksinizdir. Beşiğin üzerine monte edilen, ancak bebeğin erişemeyeceği yüksekliğe asılan müzik çalan oyuncaklar tercih edebilirsiniz. Odanın diğer kısımları içinse ona zarar vermeyecek şekilde, özellikle çok uzun tüyleri olmayan türden peluş oyuncaklar ve odanın dekorasyonunu tamamlayacak, gün geçtikçe onun daha da ilgisini çekecek oyuncaklar tercih edebilirsiniz.

Diğer dekoratif eşyalar

danın müsaitlik durumuna göre, bebeğinizi odasında emzirmek, mama yedirmek için kullanabileceğiniz, odanın uygun bir bölümüne yerleştireceğiniz koltuk ve minder, sizin için rahatlık sağlayacaktır.

Koltuğa yakın bir mesafeye yerleştireceğiniz sehpa veya fiskos gibi eşyalar da biberon, mendil vs. gibi sık kullanacağınız ürünlere ulaşımınızı kolaylaştıracaktır.

Saat,  ne kadar dekoratif eşya olarak adlandırılsa da, bebeğinizin ihtiyaçlarını gidermenizde, zamanla yarışınızda size yardımcı olacak ve odada bulunması gereken daimi bir unsurdur. Bu seçimi zevkinize göre, duvar saati veya masa saati olarak iki farklı şekilde tercih edebilirsiniz.

Son önerimiz, bebeğinizin güvenliği için, sadece bebek odasında değil, evin genelinde priz koruyucu kapak kullanmanız üzerine olacaktır. Bebeklerimiz bizler için çok kıymetli, daha sonradan yaşayacağımız herhangi bir sorunu önlemek adına, mutlaka önceden tedbir almamız gerekmektedir.

Dekorasyonda kullanılacak tüm eşyalar için şunları söylemek isteriz ki; her biri bulundukları konumda sabitlenmelidir.  Mobilyaların veya diğer eşyaların görselliğinden çok kalitesi önemsenmelidir. Bebeğinizin sade ve güvenli bir odada rahat edeceğini lütfen unutmayın. Burada düşünülmesi gereken rahat, güvenli ve hijyenik ortam oluşturulabilmesidir. Pek tabi eşyalar da bu yönde tercih edilmeye hak kazanıyor. Bu sebepledir ki, gereksiz lüks düzenlemelerden kaçınmalı, gereken güvenliği arttırmalısınız.

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Uranüs'ün etkisinde naçizane bir Kova burcu