Bebeğiniz İçin Doğru Puseti Nasıl Seçersiniz?

Bebek arabası, bebek ve çocuklar için belki de en önemli ekipmanların başında geliyor. Özellikle çocuk kendi başına belli bir mesafeyi yürüyebileceği yaşa kadar (genelde 3-4 yaş oluyor) ya da uzun yürüyüşler yapabileceği yaşa kadar (7-8 yaş) çocuğumuzu gezidrmek için olmazsa olmaz. 


Piyasada bir çok çeşit bebek arabası mevcut, aileniz için en uygununu seçmek ise belki de en zor karar. Karar vermeden önce nasıl bir çevrede yaşadığınız, puseti ne şekilde kullanacağınızı ve bütçenizi iyi belirleyin. Eğer çocuğunuzu uzun şehir içi gezmelerine çıkartacaksanız o zaman kolay manevra yapabilen ve sağlam bir bebek arabası trercih etmelisiniz. Eğer şehir dışında yaşıyorsanız o zaman kolay katlanan ve arabanızın bagajına sığacak modellere yönelmeniz mantıklı olacaktır. 

Bebek arabası tipleri

Puset: Standart bebek arabaları, farklı tasarım ve renklerde mevcut. Pedler ile desteklenmiş ve farklı pozisyonlarda yatırılabilen rahat bir koltuğu vardır. Çoğu modelin üst kısmında güneşlik, alt bölümünde ise eşya taşıma alnı mevcuttur. Bebeğin taşıyıcıya baktığı ya da yola baktığı iki tip puset mevcuttur kimi modellerde bu değiştirilebilir bunlara da çift yönlü bebek arabası denir. Temel olarak 4 tekerli ve 3 tekerli olan modeller arasında 3 tekerli olanlar bisikleti andıran daha büyük tekerelere sahiptir ve uzun yürüyüşler için bebek arabasını kullanan için daha konforludur. 

Baston: kolayca katlanabilen ve bir baston görünümü kazanan hafif bebek arabalarına verilen isimdir. Kolayca katlanıp arabanın bagajına ya da arka koltuğuna kaldırılabilir. Standart pusetlerde odluğu gibi ayarlanabilir ya da ped destekli bir koltuğu yok. Yeni yürümeye başlayan çocuklar için idealdir. Bazı aileler yedek bebek arabası ya da seyahat için de bu modeli tercih edebiliyor. 

Seyahat setleri: Koltuk kısmı çıkarılabilen standart pusetlerdir seyahat setleri. Çıkarılan koltuk, oto koltuğu olarak kullanılabiliyor, bu sayede seyahatlerinizde iki işinizi birden görüyor. Bazı modellerde hem oto koltuğu hem puset ayrı iki ürün olarak geliyor. 

Alırken nelere dikkat etmelisiniz?

üvenlik: Bebek arabasının düzgün bir şekilde kitlendiğinden emin olun. Bu çocuğunuzu taşırken arabanın dağılmasını engelleyecektir. Çıkıntı ve sivir kenarların olmadığından emin olun, bazen çocuğun elleri ve ayakları bu kenarlara sıkışabilir ve zarar görmesine neden olabilir.

Kemer: Bebek arabasının olmazsa olmazı kemerdir. En güvenilir sistem ise 5 yönlü kemerler: 2 kol bacakların yanlarından, 2 tanesi omuzlardan aşağıya ve bir tansesi de bacağın arasından geçip birleşiyor. 

Ayarlanabilir koltuk: Yeni doğmuş bebekler için neredeyse tamamen yatabilen bir koltuk olamsı önemli. Ne zaman ki çocuk büyüyüp oturabilir pozisyona geçer, o zaman koltuk dikleştirilebilir. Ayrıca ayarlanabilir koltuk yürümeye başlayan çocuklar için de bir avantaj, bu sayede diledikleri zaman uykuya dalabilirler. 

Eşya taşıma alanı: Koltuk altında bulunan sepet, bebek bezi gibi her an ihtiyaç duyabileceğimiz ve elinizin altında olamsı gereken eşyaları taşırken büyük rahatlık sağlayacaktır. 

Temizlenebilir kumaş: Bebeğiniz puseti her an pisletebilir o nedenle kumaşın çıkarılabilir olması ve yıkanabilmesi önemli.

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Görsel hikaye anlatıcısı, dijital aşığı ve belgesel fotoğrafçısı.