Devrimin 30 Yılı: Nike Air Max

Nike Air Max ilk kez 1987 yılında satışa sürüldüğünde herkesi şaşırtmıştı. Hava yastığının gözüküyor olması fikri kimilerine göre dahiyaneceydi, kimilerine göre de alışılmadık. Zaten devrimsel nitelikteki tasarımlara baktığımızda insanlarda zıt ve uç hisler uyandırılar. En azından Nike'ın efsanevi tasarımcısı Tinker Hatfield böyle tanımlıyor tasarımı.

İyi tasarım hikaye anlatandır

Nike Air Max'ten bahsederken Tinker Hatfiled'dan bahsetmemek olmaz. Gençliğinde başarılı bir atlet olan fakat yaşadığı sakatlık sonucu tasarıma yönelen ve kendisini sporcuların sorunlarını çözmeye adayan Tinker zamanla Nike için de önemli bir figür olmayı başarıyor. İlk projesi Air Max üzerinde çalışırken amacı hem Nike'ın hem de spor ayakkabılarının  geleceğini tasarlamaktı ve ortaya hava yastıkları gözüken bu spor ayakkabısı çıktı. Tabii ki de o dönem için hiç görülmemiş ve denenmemiş bir şey olduğundan Nike içinde tartışmalar başlasa da Air Max piyasaya çıktığında bir başarı öyküsü oluyor. Air Max'in ve Tinker Hatfield'in bu başarısının arkasında çok rahat ve de farklı gözüken bir ayakkabı olmasının yanısıra sporun ve spor ayakkabılarının geleceğinin hikayesini anlatıyor olması da yatıyor.

Aslen bir mimar olan ve başlarda Nike'ın mağaza tasarımları üzerine çalışan Tinker, bu ilk projesine başladığında Paris'teki Pompideu merkezinin tasarımından etkileniyor. Aslında binaya göz attığınızda renklerden tasarıma kadar bir çok şeyin benzediğini kolayca farkedebilirsiniz.

Ayakkabıdan kültüre

Air Max ilk çıktığı günden itibaren yoğun bir ilgiyle karşılandı. Hip Hop'ından Elektronik müzik severlere bir çok alt kültür ve hatta çalışan kesime kadar bir çok kişi ayakkabıları benimseyip günlük hayatlarının bir parçası haline getirdiler. Bunun en büyük nedenleri Air Max'in fütüristik tasarımı, rahatlığı ve renkleri. Ayakkabı ilk çıktığında reklam müziği olarak Beatles'ın Revolution (Devrim) parçasının seçilmesi de Air Max'in devrimsel çizgisine bir vurgu olmuştur.

Air Max in 30 yılı

Air Max'in ilk piyasaya sürüldüğü 1987 yılından bugüne 30 yıl geçti ve Nike 30. yılın anısına ilk çıkan Air Max yenilenen tasarımlarla tekrar karşımızda:

Nike Air Max 1 Ultra 2.0 LE


Air Max'in 30. yılı anısına karşımıza çıkan en innovatif Air Max 1 modeli Air Max 1 Ultra 2.0 LE kullanılan materyaller sayesinde bugüne kadar çıkan en hafif Air Max olma özelliğine sahip.  

Nike Air Max 1 Atmos


Air Max Day 2016 Vode Back kampanyasının tartışmasız kazananı Atmos, fil deseni kaplaması ile yeşim Nike logosunun mükemmel birleşimi klasik Air Max 1 tasarımında buluşuyor. 

Nike Air Max 1 Master


Air Max'in 30 yıllık geçmişinden en çok göze çarpan modellerin materyallerinin bir kombinasyonu olan Air MAx 1 Master, Air Max gününün en önemli simgesi oluyor.Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Görsel hikaye anlatıcısı, dijital aşığı ve belgesel fotoğrafçısı.