Her Tasarımcının İhtiyaç Duyacağı 11 Araç

İçinde bulunduğumuz dönem tasarımın doruk yaptığı ve tasarımcıların hayatlarının iyicene kolaylaştığı bir dönem. Bu nedenledir uçuk tasarımların, çılgın innovasyonların insan hayatını kolaylaştırdığı bir çağa girdik.. 


Artık bilgisayarlarda çizilen bir tasarımın 3d printerler aracılığıyla anında fiziksel bir araca dönüştüğü bir çağda yaşıyoruz. Tabii ki de bütün bu yeniliklerin insan hayatına etkisi çok büyük. Peki bir tasarımcının daha etkili olabilmesi için ihtiyaç duyacağı araçlar neler?

Laptop/Masaüstü bilgisayar

Her halde bir tasarımcının günümüzde sahip olması gereken en önemli parça bir laptop ya da masaüstü bilgisayarı. Üstelik sıradan bir bilgisayar iş görmeyebilir o nedenle yüksek performanslı bir bilgisayar bu durumda bir gereklilik oluyor. İhtiyaçlarınızı giderecek bir laptop ya da masa üstü bilgisayar seçerken bir tasarımcının dikkat etmesi gereken parçalar arasında güçlü bir işlemci, yüksek RAM ve ortalama üstü bir ekran kartı. Bu sayede 3D modelleme rahatça yapabilir, animasyonlar oluşturabilir ve oluşturduğu tasarımları kolayca işleyebilir. Bu iş için bir çok tasarımcının ilk tercihi genelde bir MacBook Pro oluyor ama alternatifler de bir çok tasarımcıyı bir MacBook kadar tatmin edecektir. Özellikle 2016 yılının en iyi Laptoplarından birisi sayılan Dell XPS 13 güzel bir alternatif oluyor. 

İkinci Monitör

Özellikle ufak taşınabilir bir laptop kullanan tasarımcıların kesinlikle ihtiyaç duyacağı bir parça, kaliteli Full HD ya da 4K çözünürlüklü bir ikinci ekran. Hoş laptop ya da masaüstü bilgisayarın ekranı yeterli boyut ve çözünülükte olsa bile ikinci bir monitör tasarımcının hayatını büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. 

Grafik Tablet

Çizim her tasarımcının başvurduğu bir yöntemdir ve dijital ortamda çizim yapmak bir grafik tablet sayesinde çok daha kolay ve rahat oluyor. Bu bağlamda Wacom tabletler bir çok tasarımcının elinin altında bulunuyor. Eğer ileri düzey bir tasarımcıysanız Wacom Cintiq 13HD tasarımlarınıza farklı bir boyut katacaktır. Wacom dışında eğer daha uygun fiyatlı alternatiflere yönelecekseniz UC-Logic'in grafik tabletlerine bir göz atabilirsiniz.

Not defteri

Her halde bir tasarımcının elinin altında bulunması gereken en önemli araçlardan birisi bildiğiniz ilkel not defteri. Aklınıza gelen herhangi bir şeyi not edebilecğiniz ya da çizebileceğiniz önemli bir araç.

Yazıcı/Tarayıcı

Eğer çizimleri kağıt üzerinde daha rahat yapan bir tasarımcıysanız o zaman yaptığınız çizimleri taratarak bilgisayara aktarmanız gerekecektir. bu durumda da bir Scanner'a sahip olmanız bir gereklilik oluyor. Fakat sadece bir tarayıcı yerine scanner özelliği olan yazıcılara göz atmanız bir çok işinizi şözecektir. 

3D Yazıcı

Son yılların en büyük olayı olarak tarihe geçti 3D yazıcıların tüketicilere kucak açması. Artık insanlar kendi tasarımlarını fiziksel boyuta dönüştürüp kullanabilir ve hatta satabilir hale geldiler bu sayede. Her ne kadar zorundalık olamsa da bir 3D printer sahip olmak, tasarımcının algısında yeni bir kapı açacağı kesin.

Hoparlör/Kulaklık

Tasarım müzik dinlemeden olur mu? Bunun için iyi bir müzik sistemi ya da kulaklık tasarımcının hayal dünyasına ve odaklanmasına fazlasıyla yardımcı olacaktır. Hoparlör olarak Bluetooth hoparlörler özellikle de Bose Soundlink Mini II bluıetooth hoparlör evde vereceğiniz ufak bir partiyi bile şenlendirebilecek özelliklerde. Eğer ne dışarıdan ses duyayım ne de dışarısı benim ne dinlediğimi duysun diyorsanız o zaman kulak üstü kulaklıklar birinci tercihiniz olmalı.

Harici Hard Disk

Bilgisayarınızdaki depolama alanı ne kadar büyük olursa olsun çalışmalarınızı daima yedeklemelisiniz. Bilgisayarınızın yaşatacağı ufak bir sürpriz, yaşam boyu çalışmalarınızın silinmesine ve sizin farklı bir bunalım seviyesine ulaşmanıza neden oalcaktır. O nedenle harici bir hard disk olmazsa olmazların başında gelir.

Fotoğraf makinesi

Tasarımlarınızı kendi çektiğiniz görsellerle süslemek, ya da çıkartacağınız animasyonalrın çekimlerini yapabileceğiniz bir fotorğaf makinesi belki zorunluluk olmasa da yaratıcılığınızı hayli artıracaktır. Bu bağlamda hem güzel fotoğraf hem de video çekebilen bir fotoğraf makinesi ihtiyaçlarınızı güzelce karşılayacaktır. Eğer taşınabilir cebe girebilir bir şey isterseniz Sony RX100 IV, elinizin altındaki İsviçre çakısı olabilir. Eğer daha profesyonel bir modele ihtiyacınız varsa o zaman Sony A7 II ya da bir DSLR işinizi fazlasyıla görecektir. 

Post-it

Post-it kullanmayan tasarımcı mı olur? aklınıza gelen fikirleri, hatırlatmalarınızı yazıp önünüze, sağınıza solunuza yapıştırabileceğiniz post-itler sizi farklı yaratıcılık seviyelerine taşıyacaktır.

Mug

Sabahlara kadar tasarım yaparken nasıl ayık kalacaksınız hiç düşündünüz mü? Tabii ki kahve içerek! E o zaman bir mug'a sahip olmanız şart oldu. Karakterinizi yansıtabileceğiniz bir mug hem kahvenize daha fazla keyif katacaktır hem de masanızı şenlendirecektir.


Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Görsel hikaye anlatıcısı, dijital aşığı ve belgesel fotoğrafçısı.