Dosyalarınızı Güvenle Nasıl Saklarsınız?

Organize olabilmek belki de hiç günümüzdeki kadar önemli hiç olmamıştı. Kişisel yaşamlarımız ve iş hayatlarımızı hesaba kattığımızda ne kadar iyi organize edebilirsek işlerimizi, o kadar etkili çalışabiliyor ve kendimize o kadar vakit ayırabiliyoruz. 


Teknolojinin gelişmesine dur diyemiyoruz belki, zaten dur dememizin de bir anlamı da yok bırakın gelişsin, ama bu yeni problemlerin karşımıza çıkacağının habercisi. Peki teknolojinin yarattığı zorluklarla nasıl başa çıkarız? Gene teknolojiyi kullanarak. Belki de saçma bir kısır döngü gibi geliyor kulağınıza bu, ama belki de elimizdeki tek çözüm. Tabii ki bütün teknolojiyi geride bırakıp bir köyde ya da dağda her şeyden uzak sıfırdan başlamayı kastertmiyorum, çünkü bu başka bir yazının konusu olurdu sanırım...

Her şey dijital

Düşünsenize, eskiden fotoğraf çektiğimizde onu banyoya götürürdük, bıcı bıcı yaptırdıktan sonra fotoğraflarımıza bakabilirdik. İşin en güzel yanı elimizde fiziksel kopyalarımız olurdu, onları tavana duvara neyin asar mutlu olurduk. Ama fotoğraf bile dijitalleştikten sonra yapabildiğimiz tek şey o karelere iPhone'umuzdan ya da bilgisayarlarımızdan eşimizle dostumuzla paylaşmak oldu. peki bu bizi daha mı mutsuz etti? Pek sanmıyorum, ama yeni bir problem çıkarttı karşımıza, o da "bukadar dosyayı biz nasıl ve nerede saklayacağız" oldu.


Hard disk 


Belki de elimizdeki en ucuz ve etkili yöntem hard disk yani sabit diskler. Teknoloji gelişti dedik ya, hard diskler de uçtu gitti bu gelişmeyle. Eskiden 5-6 GB büyük saklama alanlarıyken, artık terabaytlar yetmez oldu. Üstelik bu bahsettiğimiz kocaman saklama alanları artık çok uygun fiyatlara sahip olabiliyoruz. 

Eğer hard disk almaksa çözüm, o zaman iki seçenek çıkıyor karşımıza; ya harici hard disk ya da dahili hard disk. Unutmayın ki bilgisayarınıza takabileceğiniz hard diskin de bir sınırı var, ama harici bir hard disk ile rahatça bilgisayarınıza takıp çarkabilecek, dosyalarınızı kolayca aktarıp isterseniz yanınızda taşıyabileceksiniz. 


Hard disklerin karşımıza çıkarttığı yegane sorun ise ömürleri. Bir gün bir bakmışız içinde en önemli soyalarımızı sakladığımız hard diskimiz ölmüş olabilir. İşte o an başımızdan aşşağıya kaynar sular dökülebilir ve hatta gözümüzde çok hafif bir seğirme bile oluşabilir. İşte bu durumda elimizdeki en iyi çözüm yedek bir tane daha hard disk alıp var olan ahrd diskimizi yedeklemek. Peki ya da o da bozulursa? Unutmayın arkadaşlar, paranoyayla yaşanmaz ama her zaman için tebirli olmakta fayda var.

Dosyalarınızı bulutlara çıkartın


Gelişen teknoloji, gelişen teknoloji diye kafanızı ütüledik, peki bu gelişen teknoloji bulutlara kadar geldi. Yani artık internet üzerinden çok büyük ve hatta sınırsız saklama alanı alabiliyoruz. iCloud, Google Drive, Yandex Disk, Dropbox gibi sayısız saklama alanı belirdi hayatlarımızda. Ne güzel at dosyaları bulutlara, onlar orada takılsın, ne zaman ihtiyacın olursa tırmanmana bile gerek yok gelir alırsın. Fakat işler o noktada da sanıldığı kadar güvenli değil. Birincisi hiçbir bulut servisinin sonsuza dek kalacağının garantisi yok. İkincisi ise internet korsanlarına karşı anlaştığımız şirkete güvenmemiz lazım. Son ünlülerin çıplak resimlerinin ele geçirilme olayını hatırlatmak isterim, internette de artık dosyalarımız güvende değil. Eee tabii, teknoloji gelişiyor ama korsanlar boş durmuyor onlar da gelişiyorlar, bazen teknolojiden bile hızlı gelişiyorlar. Ayrıca hükümetlerin koydukları yasalardan ötürü dosyalarımız hiç de başkaları tarafından ulaşılmaz değil. Belki sen ben göremeyeceğiz ama dosyalarımıza ilgili kurumların erişiminin olması bir noktada rahatsız edici. 

Minik minik flash bellekler


Verilerinizi saklamanın bir başka duruma göre etkili olmayan yolu da Flash bellekler kullanmak. Eğer saklamak istediğiniz miktar fazla değilse bu da güzel bir opsiyon olabiliyor, fakat miktar arttıkça olayın maaliyeti boyunuzu aşabilir. Flash belleklerin boyun yanında en büyük avantajı ise daha uzun ömürlü olması. 64GB üstü birden fazla flash bellek ile bir çok işinizi halledebilirsiniz. 


Nostaljiye dönüş


Eskiden olsa bir saklama alanı bir oda bir daire tutardınız ve dosyalarınızı oraya kaldırırdınız, ama onun da yangın riski var- şu paranoya çok uyuz birşey arkadaşlar- aman Tanrım, hiçbir yerde güvende değil dosyalarımız. Ama sanki bu felaketler, teknolojinin yarattıkları yanında daha kolay engellenir, daha ender rastlanır gibi duruyor. Bunun kararı birazcık da size kalmış. Hoş bilgisayardaki her şeyin fiziksel kopyasını alıp bunları saklamaya çalışmak hayli masraflı olacaktır. Ama gene de bir seçenek.

Sonuç

Sonuç olarak elimizdeki hiçbir seçenek tam anlamıyla güvenilir değil. Kendiniz için en güvenilir ve en sürdürülebilir seçeneği bulup, cebinizdeki imkanlarla bileştirip ona göre seçim yapmanız en mantıklısı, sonuç olarak herkesin kendi tercihleri ve kendi mantığı var. Eğer ki paranoya en üst safhadaysa, o zaman yukarıda bahsettiğimiz bütün seçenekleri aynı anda yapmanız çok amntıklı bir hareket olacaktır. 

Herkese dosyalarının güvenilir bir şekilde saklandığı günler dileriz.

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Görsel hikaye anlatıcısı, dijital aşığı ve belgesel fotoğrafçısı.