Slow Motion Videonun Gücü Adına

İlerleyen teknoloji hayatımızı kolaylaştırmanın yanısıra içimizdeki yaratıcı çocuğu da dürtüklüyor. Eskiden bir sevet ödenerek alınan ekipmanlar artık cebimizdeki akıllı telefonlar ile yer değiştirebiliyor. Artık yaratıcı olmamak için hiçbir mazeretimiz kalmadı, bütün teknolojik cihazlara uygun fiyatlarla ulaşabiliyoruz.

Slow motion ya da ağır çekim, çok yüksek hızlarda kayıt yapıp videoları normalin çok altında bir hızda oyntabildiğimiz bir çekim tekniği. Eskiden büyülenerek izlediğimiz slow motion tekniği ile çekilmişvideoları yapmak artık çok daha kolay, hatta cepte diyebiliriz. Tabii ki çok gelişmiş cihazlara ulaşmamız ya maddi nedenlerden ya da o teknolojiye ulaşmamızın imkansızlığı nedeniyle hala zor, fakat piyasadaka bütçemizi sarsmadan alacağımız ekipmanlarla da gayet işimizi görebiliriz.

Üstün teknoloji demişken mesela saniyede 1 trilyon kare çekim yapabilen bir kamera mevcut fakat bu kamera sadece MIT tarafından kullanılıyor. Bu kamera sayesinde ışığın nasıl ilerlediği, protonların hareketleri vs hakkında bilgi edinebiliyor MIT'deki abiler! Ya da Japonya'da  saniyede 4.4 trilyon kare çekebilen kamera sayesinde kimyasal reaksiyonları gözlemleyebiliyoruz. Ama sonuç olarak biz burada bilim yapmayacağız, sadece yaratıcı olacağız dediğimiz için bu kameraları pek umursamasak da olur.


Peki hangi kamera ile nasıl yapabilirim bunu diyorsanız, elinizdeki cihazlara daha da yakından bakmanızı öneririrz. Belki de aradığınız şey tam cebiniz de bile olabilir. Lafı daha fazla uzatmadan slow motion videolar çekebileceğiniz kameraları sıraladık:

Sony RX100 IV/V

Sony bir isviçre çakısı yarattı, adına da RX100 koydu. Bu fotoğraf maknesi sayesinde 4K video, 20 megapiksel fotoğraf, 960 fps slow motion video ve daha bir çok özellik cebinize girebilecek boyutlara sokulmuş. Evet belki slow motion çeken en iyi fotoğraf makinesi değil ama bu işi yapabilmesi bile ne kadar yetenekli olduğunu gösteriyor. Neredeyse 1000 fps'ye kadar çıksa da bu civarda görüntü kalitesi pek de iyi değil. Bu açıdan baktığımızda 480 fps'nin üstüne çıkmanızı pek tavsiye etmiyoruz. 


Panasonic FZ1000

4K video kaydı üstüne de Full hd 120 fps video kaydı yapabilen FZ1000 özellikle de konu video olduğu zaman bir çok ihtiyacınızı karşılayacaktır. 25-400mm'ye denk objektifi ve diğer özellikleri sayesinde şu özelliği de eksik kalmış demeyeceğiniz bir fotoğraf makinesi. 

Sony A7S /II

Sony radikal bir karar aldı ve yüksek ISO'da yüksek performans verebilmek adına 12 megapiksellik sensöre sahip A7S serisini çıkarttı. Full frame sensöre sahip bu aynasız fotoğraf makinesi hem 60fps 4K hem de 120 fps Full hd video kaydı yapabiliyor. Ayrıca sensörü sayesinde ışık hiç umrunuzda olmayacakç

iPhone 7 

Evet cebinizde slowmo video yapabileceğiniz bir telefon olma fikri hoşunuza gitti mi? O zaman iPhone 7'nin 720p 240fps kayıt yapabildiğini de eklemek isterim. Evet sensör boyutundan dolayı bu listedeki rakipleri kadar yüksek kalitede yapamıyor bu işi, ama aradığınız şey yüksek kalite değilse o zaman iPhone 7 tam aradığınız cihaz olabilir. 

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Görsel hikaye anlatıcısı, dijital aşığı ve belgesel fotoğrafçısı.