Apple'dan WWDC13 Yenilikleri!

Uzun zamandır heyecanla beklenen Worldwide Developers Conference, bir süredir olduğu gibi Apple CEO’su Tim Cook’un sahneye çıkmasıyla beraber Pazartesi günü San Francisco’da start aldı. Yeni yazılımları ve ürünleri tanıtmadan önce şirkete ait bazı verileri paylaşan Cook, geçtiğimiz Eylül ayında iPhone 5 tanıtım etkinliği sırasında paylaşmış olduğu 700 bin uygulama sayısının şu anda 900 bine ulaştığını, bunun ise 375 bin adedinin iPad için optimize edilen uygulamaların oluşturduğunu söyledi. Bunun haricinde Cook’un paylaştığı bazı veriler şöyle:

- Lanse edildiği günden bu yana iMessage üzerinden 800 milyar adet mesaj gönderildi.

- Dünya çapında günde bir milyon kişi tarafından ziyaret edilen tüm mağazaların sayısı 14 ülkede 407’e çıktı.

- Mayıs 2013 itibariyle App Store’dan indirilen uygulama sayısı 50 milyarı geçti ve App Store kullanıcı sayısı 575 milyona ulaştı.

- Yarısı geçtiğimiz yıl içerisinde olmak üzere uygulama geliştiricilere toplamda 10 milyar Dolar kazandırıldı.

- iPhone, iPad ve iPod Touch dahil bu zamana kadar 600 milyon iOS destekli cihaz satıldı.

- Game Center 240 milyon üye sayısını yakaladı.

Veriler gördüğünüz üzere gerçekten de iddialı... Peki ama yazılımlardan ve ürünlerden ne haber? Bakalım.

iOS 7

7 numaralı sürümüyle beraber iPhone’un ilk lansmanından bu yana en büyük evrimini geçiren iOS, bazı kullanım alışkanlıklarını değiştirmenin yanı sıra arayüz anlamında da oldukça iddialı, ancak bir o kadar sade ve saydam bir yapıyla karşımıza çıkıyor. Temel ikonlarda da bazı köklü değişikliklerin yapıldığı bu yeni işletim sisteminde özellikle yeni eklenen “Kontrol Merkezi” ile kullanıcıların aşağıdan yukarıya tek bir kaydırma özelliğiyle 10 temel kontrole daha hızlı ulaşmaları sağlanıyor. Örnek vermek gerekirse: Wi-Fi, Uçak Modu, AirPlay, Hesap Makinesi, Saat Ayarları ve Kamera.

Instagram’ın gün geçtikçe popülerleşmesi ve Twitter’ın dahi bu anlamda kendi filtrelerini yaratmış olması iOS ekibine ilham vermiş olacak ki, iOS 7’de fotoğraf çekimi ve arşivinde de bazı önemli yeniliklerle karşılaşıyoruz. Artık kamera kullanımı esnasında da uygulayabileceğimiz filtreler dışında, çekmiş olduğumuz fotoğrafları yıllara göre sıralayabilecek ve Moments adı verilen sistemle nostaljik (ya da belki de modern, post-modern) arşivler oluşturabileceğiz.

iOS 7 tanıtım videosu:

iOS 7 ile birlikte gelen diğer önemli yeniliklerden bazıları kısaca şöyle:

- iRadio beklentilerinin aksine iTunes uygulaması dahilinde sunulan iTunes Radio özelliği bir müzik keşfetme ve şarkı, sanatçı ve tür gibi seçenekler doğrultusunda radyo istasyonları oluşturma işlevi üstlenecek.

- Almanca ve Fransızca da öğrenen Siri, robotik kadın sesinin yanı sıra daha yumuşak ve daha bizdenmişçesine bir ses ile erkek olarak da konuşabiliyor olacak.

- Yenilenen Çoklu Görevler sekmesiyle daha az pil tüketimi yaşanacak.

- İstenmeyen numaralardan alınan mesajlar engellenebiliyor olacak.

- App Store güncellemeleri otomatik olarak gerçekleşecek.

- Yenilenen Safari tüm ekranı kaplayarak, daha geniş görünümlü ve daha kolay bir internet deneyimi yaşatacak.

OS X Mavericks

Yeni bir kedi ismi beklerken Mavericks ismiyle tanıtılan yeni Mac OS X, yine iOS 7’de olduğu gibi birçok özel sürprizi beraberinde getiriyor. Artık pencerelerde internet tarayıcılarında olduğu gibi etiket özelliğini kullanabileceğimiz Mavericks’te, %72 daha düşük işlemci aktivetisiyle pil ömrünün de uzadığına şahit olacağız.

Mavericks’le beraber Maps ve iBooks uygulamalarını Mac’lere taşıyan Apple, Calendar’da yaptığı geliştirmeler ve Safari’de yaptığı iyileştirmeler ile yaşanılan deneyimi bir adım daha ileri götürüp, iCloud Keychain ile tüm internet sitelerini kapsayan yeni bir şifreleme sistemine adım atıyor. Böylece biz de üyesi olduğumuz her internet sitesi için manuel olarak tekrar tekrar girişlerimizi yapmak zorunda kalmıyoruz.

Mavericks tanıtım videosu:

Mac Pro

Kasa tasarımı olarak silindirik bir yapıyla ve koyu renklerde karşımıza çıkan Apple’ın yeni masaüstü bilgisayar modeli Mac Pro, Intel’in yeni nesil işlemcisi Xeon ile birlikte geliştiriliyor. Bu da cihazın önceki modellere göre iki kat daha da hızlanmasını sağlıyor. Cihazın diğer önemli özelliklerden biri Thunderbolt 2 girişi, diğeri ise 2,5 kat daha hızlı çalışan ekran kartı. Üretimi tamamen ABD’de gerçekleştirilecek ürünün çıkış tarihi ve fiyatları ise henüz net değil.

MacBook Air

Yeniden yenilenen MacBook Air, bu sefer özellikle geliştirilmiş pil ömrüyle ön plana çıkıyor. 128 GB ve 256 GB’lık iki farklı dahili disk kapasitesiyle 11 inçlik model 9, 13 inçlik model ise 12 saate kadar kullanılabiliyor. Dördüncü nesil yepyeni Intel Core işlemci ve Intel HD Graphics 5000 ile donatılan cihazın Wi-Fi bağlantısında ise üç kat bir hızlanma bulunuyor. Standby süresinin 30 gün olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Birçok yeni bilginin ve AirPort Extreme ve AirPort Time Capsule’e ilişkin de yeniliklerin paylaşıldığı Pazartesi günkü etkinlikte son olarak iWork de atlanmadı ve Google Drive rekabetini kızıştıracak o hamle yapıldı. Bu doğrultuda iWork, iCloud ile entegre bir hale getirilerek kullanıcılara artık web tarayıcısı üzerinde belge oluşturma ve düzenleme olanağı tanınacak.

Çok yakında yenileriyle tanışmadan önce şu anki Apple ürünlerine bir göz atmak isterseniz buraya tıklayarak Alve sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Teknolojinin keyfini çıkarın!

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.