Fotoğraf Okulu: Gece Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Gece fotoğraf çekmek hep bir sorun oluşturmuştur. Işığın yetersiz olması sonucunda karşımıza çıkan düşük kalitedeki fotoğraflar çoğumuzu üzmüştür. Her ne kadar sensör teknolojisi iyicene gelişmiş olsa da hala cep telefonlarımızdan elde ettiğimiz sonuçlar bizleri tatmin etmemektedir. Bizler de bu yazıda gece kaliteli fotoğraf çekmek için yapmanız gerekenleri yazdık.


Fotoğraf dünyasına el attığınızda karşınıza diyafram, ISO, enstantane gibi terimler çıkacaktır, bu terimleri bilmeniz, çekeceğiniz fotoğraflara daha çok hakim olmanıza yarayacağı gibi gece çekimlerinde sonuçlara nasıl direkt etki edebilirsiniz bunları gösterecektir.


Diyafram: Objektifin içinden geçen ışığı ayarlamanızı sağlayan objektif içindeki metal yapraklar. Bu yapraklar açılıp ya da kapanıp içinden geçen ışığı kontrol eder ve f ile sembolize edilir. f değeri küçüldükçe objektifin içinden geçen ışığın miktarı orantılı olarak artar.
Enstantane: Pozlama süresi de denir. Fotoğraf makinesinin içindeki perdenin açık kalma süresini tanımlar. Perde açık olduğu sürece arkasındaki sensör ya da film pozlanacaktır.
ISO: Film ya da sensörün ışığa olan duyarlılığı. ISO düştükçe ışığa olan duyarlılığı azalacaktır fakat çektiğiniz fotoğrafın keskinliği artacaktır. Tam tersi durumda yani ISO yükseldikçe de ışığa olan duyarlılığı artacaktır ve sonuç olarak fotoğraflarınızda istenmeyen ve Noise yani gürültü adı verilen ve kumlanmaya benzeyen bozulmalar oluşacaktır. 

Makineyi sabitleyin

(Fotoğraf: Sokak Hikayeleri)

Gece ya da düşük ışıkta karşımıza çıkan en büyük problem yeteri kadar ışığın olmaması. Bu durumda pozlama süresini uzatmak en etkili yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Uzun pozlama sırasında karşımıza çıkacak en büyük problem ise kameranın pozlama sırasında hareket etmesi. En ufak bir hareket bile fotoğraflarınızı etkileyeceğinden bu durumda bir tripod ile çekim yapmanız ya da etrafınızda bulunan sabit bir yüzeyi kullanmanız, yapacağınız en mantıklı hareket olacaktır. Fakat etrafınızda bulacağınız o sabit yüzey genelde ihtiyaçlarımıza cevap vermediğinden bir tripod edinmek sanırım en büyük mantıklı hateker olacaktır. Bu uzun pozlama tekniğini hem fotoğraf makineniz hem de cep telefonlarınız ile yapabilirsiniz. Fotoğraf makinenizde sahip olmanız gereken tek şey makinenin ayarlarını elinizle yapabileceğiniz bir manuel mode iken, cep telefonlarında uzun pozlama yapmanızı sağlayan uygulamalar mevcut bunları akıllı telefonunuza indirerek ilk adımı atabilirsiniz (Casmera FV-5 Lite'ı denedik çalışıyor).

ISO'yu yükseltin

ISO'nun handikapı, noise denilen naneler yüzünden fotoğraflarınız düşük ışıkta kalitesiz çıkıyor. Bu durumda imdadımıza büyük sensörlü fotoğraf makineleri devreye giriyor. Sensör boyu büyüdükçe düşük ışıkta elde edeceğimiz görüntü kaltiesi de artacaktır. Cep telefonları için büyük sensörlü pek fazla opsiyon olmasa da, gerek kompakt gerekse diğer tip fotoğraf makinelerinde büyük sensörlü opsiyonlar mevcut.

Hızlı bir objektif işinizi büyük ölçüde çözecektir

Diyafram objektifin içinden geçen ışığı konntrol eder dedik. Bu diyafram ne kadar büyürse (yani f değeri azalırsa) sensör de bir o kadar fazla ışık alacaktır. Bu açıdan eğer elinizde DSLR ya da Aynasız fotoğraf makinesi varsa, hızlı sabit odaklı objektiflere yönelmenizi tavsiye ederiz. Misal hem Nikon hem Canon'un gayet uygun fiyata satılan 50mm f/1.8 objektifleri mevcut. Fakat f/1.8 bana yetmez diyorsanız o zaman f/1.4 hatta bir servete mal olacak f/1.2 objektifler de piyasada mevcut. Eğer ben cep fotoğrafçısıyım diyorsanız o zaman da düşük f değerine sahip cep telefonu kameraları mevcut. 

Hangi cep telefonu hangi diyafram değerine sahip alttaki tablodan bakabilirsiniz:

Cep telefonu  
F değeri
LG G5
Samsun Galaxy S7
iPhone 7
Google Pixel
Huawei P9
Sony Xperia Z5
F1.8
F1.7
F2.2
F2.0
F2.2
F2.0

Siyah beyaz işinizi kolaylaştıracaktır.

ISO yükseldiğinde ortaya çıkan noise genelde istenmeyen bir durumdur. Fakat bunu yararınıza da kullanabilirsiniz. Kontrast ve grenli eski siyah beyaz fotoğrafları hatırlarsınız. Bu fotoğraflar yüksek ISO da çekilmiş olup farklı ve hoş, kimilerince daha "sanatsal" bir etki katar fotoğraflarınıza. Yüksek ISO'da renkli fotoğraflarda oluşan başlıca problemlerden birisi de renklerin gürültü nedeniyle sapması, bu da fotoğraflarınızın daha da kötü gözükmesi demektir. Aslında çektiğiniz fotoğrafı hemen siyah beyaz yaparak bu problemin büyük ölçüde üstesinden gelebilirsiniz.

Gürültü azaltan yazılımlar

Günümüzde bir çok fotoğrafçının kullandığı ve gürültüyü azaltan araçlar da mevcuttur. Örnek vermek gerekirse bir çok fotoğrafçının kullandığı Lightroom, Photoshop gibi programlar yardımı ile bu gürültüden büyük ölçüde kullanabilirsiniz. Bu gürültü azaltma olayı ise fotoğrafın keskinliğini azaltarak oluyor. Daha yumuşak ve detaydan uzak fotoğraflar elde etseniz de, büyük resme baktığınızda daha kullanılabilir fotoğraflarınız olacaktır.

Flaş patlatın

Cep telefonunuz ya da fotoğraf makinenizdeki flaş da gece çekeceğiniz fotoğraflarda iyi bir etki yaratacaktır. Kontrollü bir ışık olan flaş, sensörün yeterince ışık almasını sağlayacaktır. Tabii ki harici alacağınız bir flaş işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracak ve kalitesini artıracaktır. Flaş patlatırken yalnız dikkat edin! Çünkü öncelikle flaş maznara fotoğrafları çekerken pek işinize yaramayacaktır ikinci olarak da tanımadığınız insanların yüzüne flaş patlatmanız sorun yaşayabilirsiniz.

Fotoğraf ile ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Fotoğraf Okulu: Manzara Fotoğrafçılığı ve Fotoğraf Okulu: Sokak Fotoğrafçılığı yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Ekipman seçerken zorlanıyor musunuz? O zaman sizlere DSLR, Aynasız Fotoğraf Makinesi ve Kompakt Fotoğraf Makinesi Satın alma rehberlerimizi okumanızı tavsiye ederiz. 
Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Görsel hikaye anlatıcısı, dijital aşığı ve belgesel fotoğrafçısı.