Kışın Evinizi Isıtacak 10 Pratik Yöntem

Kışı atlatmanın belki de en güzel yollarından biri de sıcacık evimizde çayımızı yudumlarken pencereden kışın geçişini izlemek. Peki ye evimiz yeterince ısınmıyorsa? 

Bazen kombiyi kökleyip kaloriferin ısısını artırmak yeterli olmayabiliyor, yeterli olsa bile anlamsız yere cebimizi yakabiliyor. Ya da fanlı ısıtıcı alıp bütün gün çalıştırmak... Aslında ısınmamızı sağlayan bir çok yöntem oldukça pahalı, o nedenle de kışı daha sıcak geçirmenize yarayacak hem ucuz hem de pratik bu 10 yöntem ile eviniz daha da yaşanılası bir yer olacaktır

1. Aluminyum folyo diyip geçmeyin

Kaloriferlerin verdiği ısıyı daha efektif kullanmanın bir yolu da duvar ile arasındaki bölmeye koyacağınız ince bir metal levha ya da aluminyum folyo. Yansıtıcı görevi görecek bu ara katman sıcaklığın duvar aracılığyla evi terketmesinin önüne geçecektir ve evin ısısında gözle görülür bir artışa neden olacaktır.

2. Kalın perdenin gücü

Pencerelerden ısı kaybetmeyi engelleyecek efektif bir yoldur. Özellikle de termal astarlı perdeler kullanmak hem uygun hem de etkili bir yöntemdir. Ayrıca unutmayın perdeleriniz ne kadar kalınsa o kadar da etkili olacaktır bu yöntem. Eğer perdelerinizi atıp yenisine para vermek istemiyorsanız, pekala içerisini siz de ucuz bir kumaşla kaplayıp daha da kalınlaştırabilirsiniz.

3. Güneş gibi ısıtıcı olmaz


Unutmayın ki hiçbir ısıtıcı güneş kadar etkili değildir, o nedenle güneşli günlerde perdelerinizi açıp içeriye güneş ışığının girmesine izin verirseniz evinizin sıcaklığına doğrudan etki etmiş olursunuz. Fakat güneş battıktan sonra perdelerinizi kapatmak şartıyla... En iyi haber ise bu yöntem tamamen bedava :)

4. Sıcak bacadan kaçıp gitmesin

Eğer bir şömineniz varsa ev içinde, sıcak baca yoluyla evinizi terkedecektir. Bunun için en iyi yöntem ise bacayı baca balonu ile kapatmaktır. Açık bir şöminedin neden olabileceği ısı etkisini tahmin edemezsiniz. Ya da bu koşullarda yaşıyorsanız o bacayı izole ettikten sonra evinizdeki değişim sizi de şaşırtacaktır.

5. Aralıkları kapayın

Pencere kenarları, kapı aralıkları, posta bolukları ve aklımıza gelemeyecek ev içerisindeki daha bir çok aralık evin sıcaklığını düşürür. Bulabildiklerinizi kapatmak ise evde gene hissedilir bir değişiklik yaratacaktır.

6. Kaloriferlerin önünü açın

Kaloriferin evi ısıtırken karşılaştığı engellerden biri de kaloriferin önündeki eşyalar. Kimileri kaloriferi gizlemek adına önüne koca kanepeyi çekebiliyor, bu durumda da kalorifer evi ısıtmaktan çok kanepeyi ya da önündeki eşya her neyse onu ısıtmaya odaklanıyor. Kaloriferin dikkatini dağıtmayın deriz, önünü açın bırakın o sadece evi ısıtsın!

7. Kullanılmayan odaları kapatın

Kullanılmayan odalar evin ısınmamasının bir başka nedeni. Unutmayın ki eviniz ne kadar büyükse o kadar zor ısınacaktır. Odanın kapısını kapatmak, üretilen sıcaklığın daha ufak bir alanda yayılmasını sağlayacaktır. 

8. Yerleri yalıtın

Evlerin ısınmamasındaki bir diğer neden de yerler. Eğer ki yerleriniz halı kaplıysa o zaman bu uyarımızı gözardı edebilirsiniz fakat yerler parke veya mermer kaplıysa ve altta herhangi bir yalıtım yapılmadıysa sıcak hava yerler aracılığıyla evin dışına gidecektir. Yerleri halı dışında bir materyalle de kaplamak bir çözüm olabilir. Özellikle alt komşunuz yoksa ve kış boyu kaloriferleri yanmıyorsa sizin için yere basmak bir işkence olacaktır. 

9. Evinizi doğru zamanda ısıtın 


Kaloriferi  bütün gün boyunca maksimumda yakmak hem cebiniz için hem de evinizin ısısı için doğru bir yöntem olmayabilir. Doğru anlarda -günün en soğuk anlarını kastediyoruz- ısıyı arttırıp geri kalan zamanda ısıyı düşürmek eviniz için en ideali olacaktır.. Eğer gün içerisinde evde değilseniz, bir zamanlayıcı almanız sizin işinize yarayacaktır. 

10. Evin yalıtımına önem gösterin

Evin yalıtımını yapmak bazen çok masraflı olabiliyor. Fakat ille de birisine yaptırmanıza gerek olmayabilir, evinizin yalıtımını gayet siz de elinizle yapabilirsiniz. Bunun için en ucuz ve ideal madde strafor ya da köpük izolasyon. Bu sayede evinizi gayet uygun fiyata siz de yalıtabilirsiniz. 


En önemlisi evinizden sevgi hiç eksik olmasın, unutmayın ki sevgi en efektif ısıtıcılardan biridir en azından kalbiniz için. Evinizi daha sıcak bri yer haline getirmek için ayrıca Doğalgaza Alternatif Isınma Yöntemleri yazımızı okumanızı öneririrz.Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Görsel hikaye anlatıcısı, dijital aşığı ve belgesel fotoğrafçısı.