Vlogger Olma Rehberi

Çağımızın internet modası; Video. Yazılı olan her şey artık video ile anlatılmaya başlandı, bizler okumak yerine izlemeyi tercih eder olduk. Doğal olarak da artık blogging işi sert kayaya vurdu. İnternette daha çok kişiye mi ulaşmak istiyorsunuz? O zaman video blogging yani vlogginge başlamanızın tam zamanı.


Vlogging nedir?

Hatırlar mısınız? Bir aralar ne modaydı blogging. Herkes bir blog açıyordu kendisine, orada seyahat anılarını, yaşamlarından kesitleri ya da ilgi duydukları şeyleri paylaşıyorlardı. İşte bu devir yavaş yavaş bitiyor. İnsanlar video ile bu anları paylaşıp diğer insanlara ulaşıyorlar. İşte buna vlogging yani video blogging deniyor. Bu işi yapan kişiye de vlogger deniyor. 


Vlogging in bu kadar yaygınlaşmasının en önemli nedeni ise hem internet kullanımının artması hem de video çekmek için gerekli ekipmanların artık iyicene ucuzlaması. Video çekebilecek iyi bir set oluşturmak artık o kadar da pahalı değil. Ayrıca yoğun hayatlarımızın arasında bir şeyler okuyup bilgiyi edinmek artık çok daha zor çünkü zaman denilen insan icadı kavram hayatlarımızı daha da zorlaştırıp sıkıştırıyor, bu da video içeriği tüketimini doğrudan etkiliyor. Ayrıca son yıllarda video paylaşım platformlarının artması ve popülerleşmesi de vloggingin ekmeğine adeta yağ sürdü.

Vlog ile televizyon arasındaki fark ise niyet. Medya kuruluşlarının aksine, vloglar para kazanma amaçlı oluşmuyor. Tabii ki bu demek değil ki vlogging ile para kazanılamıyor. 

Vlogging ile nasıl para kazanırsınız? 

Vlogging ile para kazanmak için bir TV yıldızı ya da ünlü birisi olmanıza gerek yok. En temel ihtiyacınız olan şey ise bir izleyici kitlesi. Belki başlarda fazla kişiye ulaşamayacağınızdan dolayı para kazanmanız pek mümkün olmayacak ama belli bir kitleye ulaştıkça kazanacağınız paranın miktarı da artacaktır. 

Peki nasıl daha fazla kişiye ulaşırsınız?


Bunun cevabı hem çok basit hem de çok zor! İçerik ve hatta kaliteli içerik, anahtar bu! Siz sürekli olarak iyi -iyiden kasıt insanları bilgilendirici, duygularını besleyen, görsel olarak göze hoş gelen- içerik üretirseniz ve bunu doğru şekilde dağıtırsanız ve diğer insanlarla etkileşime geçerseniz sizin de izleyici kitleniz artacaktır. Fakat bunu başarmak "İyi içerik üretin" demek kadar kolay değil. İşte burada, bolca fikir üretmek, bu fikirleri güzel bir elekten geçirip sonrasında kararlı bir şekilde videoya dökmek. Unutmayın ki insanlar sizin güzel yüzünüz için değil (yüzünüz gerçekten çok güzelse neden olmasın?) kendilerine bir şey katmak için videolarınızı izlemek isteyeceklerdir. Yüzünüzün olağandışı güzellikte olmadığını varsayarsak, insanlara ya bir duyguyu verebilmeli -bu üzüntü, sevinç, kahkaha, gibi- ya da hayatlarını kolaylaştıracak ya da ilgilerini çekecek bilgiler verebilmelisiniz. Eğer ki bahsettiğim bütün bu koşulları beraberce sağlayabilirseniz (fantastik ötesi bir yüz, duygusal olarak etkileyici videoalr ve de bilgilendirici içerik) o zaman bir internet yıldızı olmamanız için hiçbir neden yok!

Vlogging için kamera seçimi

Daha önce de bashetmiştik, vlogging için ihtiyacınız olan tek şey bir kamera, ya da kamerası olan bir cep telefonu. Tabii ki bir cep telfonunun görüntü kaltiesi ile bir video kamera ya da fotoğraf makinesinin görüntü kaltiesini kıyaslayamazsınız. Sonuç olarak bir tanesi sadece bu amaç için üretilmiş olup cep telefonları birden fazla işi yapmaya programlanmış olup boyutları nedeniyle bazen yeterli performans veremeyebiliyor. Ayrıca video üretimi sadece görüntü ile de sınırlı değil, video içinde ses kaydı olması.Düşünün ki bir video izliyorsunuz güzel bir görüntü kaltiesi var fakat ses o kadar rahatsız edici ki, ya da kalitesi o kadar düşük ki, bir noktada o videoyu izlemeyi bırakacaksınızdır. O nedenle alacağınız video kayıt cihazının görüntü kaltiesi kadar ses kalitesinin de iyi olmasına dikkat etmeniz lazım. Bunun için iki yolunuz var; ya aldığınız kamera/fotoğraf makinesinin ses kayıt kalitesine güveneceksiniz ya da mikrofon girişi olan bir kamera alıp işinizi şansa bırakmayacaksınız. 


Video çekecek bir ekibinizin olmaması durumunda -ki olmaması gayet doğal-, çekim yaptığınız ortamda sadece siz ve kameranız olacaksınız. Bunun için de ya kamerayı sabitleyecek bir tripodunuzun olması sizi büyük bir dertten kurtaracaktır. Fakat bu durumda kamerayı kontrol edecek kimse olmadığı için, kameranın döndürülebilir/kaydırılabilir ekrana sahip olması, çekim sırasında kendinizi izlemeniz adına önemli. 

Son olarak da boyut her zaman çekimi çok etkilemese de, eğer dışarıda yürürken elinizde bir selfie stick ya da gimbal ile çekim yapacaksanız, kameranın hafif olması da önem kazanacaktır. 

Vlogging için ihtiyaç duyacağınız bazı kamera özelliklerini sıralamak gerekirse:

 • Video çekim kalitesi: Artık 4K yayın iyicene yaygınlaştı, teknolojinin gerisinde kalmak istemiyorsanız 4K çeken bir kamera almanızı öneririz.
 • Geniş açılı objektif: Objektifin geniş açılı olması demek, kendinzi video çekerken kadraja daha rahat konumlandırmanız demek. 
 • Yüksek kalitede dahili mikrofon ya da mikrofon girişi: Önceden de bahsettiğim gibi, kaliteli bir dahili mikrofona sahip bir kamera ya da harici mikrofon takılabilen bir kamera işinizi fazlasıyla görecektir. Harici mikrofonun tek dezavantajı, fazladan masraf demek, o nedenle bu işe girişmeden önce bütçenizi iyi hazırlayın derim. 
 • Dönrürülebilir/çevrilebilir ekran: Kendinizi izleme adına çok önemli bir özellik. Ekranın 180 derece yani objektif size dönükken ekranı görebileceğiniz şekilde tasarlanmış olmasına dikkat edin!
 • Ağırlık: Özellikle gün içerisinde kameranızı her yere götürmek, ve her ortamda çekim yapabilmek adına boyut öçok fazla önem kazanıyor. Bu durumda cebinize girebilecek ve tek elinizle çok rahat bir şekilde taşıyabileceğiniz bir kamera olması gerçekten önemli.

Sizler için seçtiğimiz 4 kamera/fotoğraf makinesi

Bütçe kısıtlı ve piyasada bir çok çeşit olunca seçim yapmak da sıkıntılı bir hal alıyor. İhtiyacınızı giderecek ve bütçenizi fazla sarsmayacak sizin için seçtiğimiz modelleri beraber inceleyelim

Sony RX100 V


Sony'nin büyük sensörlü kompakt fotoğraf makinesi serisinin son üyesi. 

 • 1" 20MP CMOS sensör 
 • 24-70mm'e denk f1.8-2.8 objektifi
 • 4K 30p video kayıt
 • 1080p 120 fps yavaş çekim
 • 24 fps art arda çekim

Özelliklerine şöyle bir göz attığımızda fotoğraf makinelerinin İsviçre çakısı gayet diyebiliriz. Cebe girebilen boyutlarda bu kadar kaliteli ve çok yönlü çekim yapabilen bir makine özellikle bir çok vloggerın hayallerini süsleyecektir. 180 derece döndürlebilen ve selfie için ideal LCD ekranı, mikrofon girişi ile her türlü işinizi kolayca ve en kaliteli şekilde halletmenize olanak sağlayacaktır. Bir önceki model RX100 MkIV'ye göredaha gelişmiş bir otomatik netleme sistemi ile donatılmış.  Rx100 Mark V'in en büyük handikapı ise düşük pil ömrü ve 5 dakikadan fazla 4K kayıt yapmanıza izin vermemesi. Eğer RX100 Mk V fiyat olarak biraz fazla geldiyse hemen hemen benzer özellikler sunan RX100 Mk IV modeline bir göz atabilir ya da daha da eski modellere bir çok özellikten vazgeçerek sahip olabilirsiniz.

Canon Legria Mini X


Canon, piyasadaki açığı görüp çıkarttığı, gerçekten vloggerların bir çok ihtiyacını karşılayabilecek bir video kamera. Döndürülebilir ekranı, wi-fi bağlantısı, yüksek kalite mikrofonu ile çaldığınız müzik parçalarını bile gayet kaliteli bir şekilde kayıt edebielceğiniz bir video kamera. 

 • 170 derece ultra geniş açı objektif
 • Değişken açılı LCD
 • Stereo mikrofon
 • Wi-fi ile uzaktan izleme ve kolay paylaşım

Belki özellik oalrak fazla bir şey sunmasa da kullanım olarak eşsiz bir video kameradan bahsediyoruz. Eğer amacınız sadece vlogging ise yönelebileceğiniz bir kamera.,

GoPro Hero 5


Go pro ne kadar bir aksiyon kamerası olsa da, vloggerlar tarafından da sıklıkla tercih ediliyor. 4K video kaydı yapabilmesi, her türlü hava koşuluna ve darbeye dayanıklı olması, küçük boyuları ve kullanım kolaylığı sayesinde listemizde yer almayı haketti. 

 • Ultra geniş açı objektif
 • Su geçirmez ve darbelere karşı dayanıklı kutu
 • 4K video kaydı
 • Ultra kompakt tasarım

Her ne kadar güzel özelliklerle donatılmış olsa da, GoPro Hero 5 bir aksiyon kamerası ve her türlü vlogging ihtiyacınıza cevap vermeyebilir. Fakat rakiplerine kıyasla sunduğu farklılıklar onu çok yönlü bir video kamera haline getiriyor. Döndürülebilir bir ekranı olmasa da kuvvetli Wi-fi bağlantısı sayesinde sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz. Eğer fiyat olarak yüksek geldiyse Hero 4 Black ya da Silver modellerine de göz atabilirsiniz.

Canon EOS 80D


Her ne kadar üst düzey bir fotoğraf makinesi olsa da, aynı oranda güçlü video özellikleri sunuyor Canon 80D. 24 megapiksel Aps-c sensörü, mikrofon girişi, döndürülebilir ekran ile inanılmaz işler başarabiliyor. Her ne kadar 4K kayıt yapamasa da 1080/60p kayıt gayet başarılı.

 • 24mp Aps-c sensör
 • 1080p 60fps video kaydı
 • 3" döndürülebilir dokunmatik ekran 
 • Mikrofon ve kulaklık girişi
 • Yüksek otomatik netleme (AF) performansı

Listedeki diğer fotoğraf makineleri ve video kameralar gibi sabit bir objektife sahip olmaması, onun için ekstra masraf yapmanızı gerektirebilir. Boyut olarak da bu listedeki rakiplerine kıyasla cebe girmeyi bırakın, çantanıza bile zor girebilir, bu nedenle de elde taşıması ve self video çekmesi biraz zor olabilir.

İhtiyaç duyabileceğiniz diğer ekipmanlar

Vlogger olmaya karar verdiniz ve ihtiyaç duyduğunuz kameraya da sahipsiniz. Peki diğer ihtiyaçlarınız neler olacak?

 • Tripod: Çekeceğiniz videonun sabit olması hem izleyiciler aççısından hem de sizin açınızdan önemli. Bu nedenle ucuz da olsa bir tripod almanız işinizi çok kolaylaştıracaktır.
 • Gimbal: Eğer dışarıda hareketli çekimler yapacaksanız, o zaman ihtiyacınız güzel bir gimbal olabilir. Bu sayede yürürken sabit kayıt alabilirsiniz.
 • Mikrofon: Eğer alacağınız kameranın mikrofon girişi varsa elde edeceğiniz ses kalitesini tahmin bile edemezsiniz.

Eğer makyaj ve bakım vloglarını takip etmek istiyorsanız, "Mutlaka Takip Etmeniz Gereken Makyaj ve Bakım Vlogları" yazımıza bir göz atın

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Görsel hikaye anlatıcısı, dijital aşığı ve belgesel fotoğrafçısı.