Güvenlik Kameraları Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler


Son yıllarda ülkemizde ve dünyada güvenlik zafiyetleri sıkça gündeme gelmektedir. Bu güvenlik zafiyetlerini minimum seviyeye indirmemiz için teknolojinin de gelişmesi ile birlikte Güvenlik Kameraları veya diğer adları ile CCTV ler piyasada yerlerini almaya başladılar. Genellikle oluşabilecek bir güvenlik ihlalini engellemek amacı ile üretilen bu kameralar, özellikler son birkaç sene içersinde hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Sokaklarda, işyerlerinde hatta evlerimizde bile güvenlik kameraları görmeye alışır hale geldik. Peki güvenlik kamerası alırken nelere dikkat etmeliyiz?


  • Kameranın Kullanım Alanı: Öncelikli olarak kameramızı nereye yerleştireceğimizi belirlememizde fayda olacaktır çünkü eğer dışarı konumlandırmayı düşünüyorsak, bu durumda su ve toza dayanıklı muhafazalı kameralar seçmemiz gerekmektedir. Eğer hapishane veya bankamatik gibi kameraya karşı saldırı riskinin yüksek olduğu bölgelerde kullanmak istiyorsak, bu durumda daha sağlam olan Vandal Proof kameralar kullanmamız gerekmektedir.
  • Büyük CCD Sensör tercih edilmeli; Ortamda bulunan ışığı video sinyaline çeviren elemanlara CCD sensör diyoruz. CCD değeri ne kadar yüksek olursa resim alanı daha geniş olur ve ortamdan daha fazla ışık absorbe edilmiş olur. Bu durum bize az ışık olan yerlerde daha kaliteli bir görüntü elde etmemize yardım eder.
  • Yüksek çözünürlük ve kaliteli görüntü; Düşük çözünürlüklü kameralar sağlıklı görüntü veremezken, bilindiği üzere yüksek çözünürlüklü kameralar daha fazla detay ve daha kaliteli bir görüntü verirler. Örnek olarak AVM veya kamuya açık alanlarda güvenlik ihlalleri sıkça gerçekleştiği için yüksek çözünürlüklü ve zoom özelliği yüksek kameralar tercih edilmelidir.Güvenlik kameralarında çözünürlük değerini TVLine ifade eder. Günümüzde artık teknolojinin gelişmesi ile birlikte 480Tvline değerinin altında kameralar pek kullanılmamaktadır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da piyasada bolca bulunabilen sahte yüksek çözünürlüklü kameralardır. Bu yüzden bilindik markaları tercih etmek her zaman faydalı olacaktır.
  • Gece görüş özelliği; Güvenlik kameralarında gece görüş özelliği LED ışıklar aracılığıyla sağlandığı için IR LED (Infra Red LED) adını almıştır. Kızıl ötesi LED kaynakları bir kamerada ne kadar kuvvetli olursa gece görüş özelliği de o derece kaliteli olması beklenir.
  • Coğrafi koşullar; kameranın çalışacağı ortamın sıcaklık değerleri de bir o kadar önemlidir. Bunun için eğer çok düşük sıcaklıkta bir bölgede kullanacaksak Low-Temp değerine dikkat etmemiz gerekmektedir. Bu değer bize kameranın çalışabileceği minimum sıcaklığı belirtir.
  • Kablolama; Sadece doğru kamerayı almak güvenlik sisteminin doğru kurulduğu manasına gelmez. Kameranın yanında kayıt yeri ve kablolama gibi unsurları da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Örnek olarak IP kameraların beslenebilmesi için POE teknolojisinden faydalınabilir. Böylece elektrik kablosu için ekstra bütçe ayırmaya gerek kalmaz.
  • Kayıt yeri ve Depolama; Kayıt ve depolama sistemimizi kullandığımız kameranın çözünürlüğüne, fps (frame per second / saniyedeki kare sayısı) ve ne kadar süre ile kaydedeceğinin belirlenmesi gerekmektedir. Kayıt cihazı kapasitesinin yetersiz olduğu durumlarda genişleme üniteleri kullanmak daha uygun olacaktır. Ayrıca kamera kayıt cihazlarına yerleştirilmiş olan hard  disklerin zarar görmesi sonucu veri kaybı yaşanabildiği gözlemlenmiştir. Bu sorun için de RAID (Redundant Array of independent or Inexpensive Disks) teknolojisi hayata geçirilerek bu sıkıntı da giderilmiştir.

Kişisel güvenliğimizin daha da önemli olduğu bugünlerde herhangi bir güvenlik tehdidine karşı tedbirde olmamızı sağlayan Güvenlik Sistemlerinin gün geçtikçe daha da yaygınlaşması ve yeni teknolojik gelişmeler ile de daha detaylandırılabilir hale gelmesi beklenmektedir. Herkese güvenli ve sağlıklı günler dileğiyle...

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Oyun düşkünü, MBA mezunu, Alve marketing ekibinin demirbaşı