CES 2017'de Göze Çarpan En Cool Aletler

Her senenin başında, o sene piyasaya sürülecek olan modellerin tanıtıldığı, bize o sene teknolojinin tüketicilerin elinde nereye gideceğini gösteren fuar CES. Binlerce insan, Las Vegas'a, içleri kıpır kıpır bir şekilde, acaba bu sene teknoloji nereye gidecek sorusuyla akın ediyor. Biz de CES 2017'nin en çok göze çarpan tüketici elektroniği teknolojilerini sizler için yazdık:

Plume

Plume, etrafınızdaki hava kirliliğini takip eden bir giyilebilir cihaz. Bir nevi Fitbit'in hava kirliliği için olanı. Havadaki parçacıklı maddeleri, nitrojen dioksit, ozon, uçucu organik bileşikler, sıcaklık ve nemi takip edip ölçüyor. Çantaya takılabiliyor ve hava kirliliğinin olduğu büyük şehirlerde yaşayan insanları hedefliyor. 

Griffin

İşte karşınızda akıllı ekmek kızartma makinesi. Griffin Ekmek Kızartma Makinesi, uygulamasındaki kaydırma butonu sayesinde ekmeğinizin kızarmışlık derecesini çok yakından kontrol edebilirsiniz. 

Milo Sensors

Milo Sensors giyilebilir sensörler tasarlayan bir şirket. Bir bileklik yardımıyla derinizden salgılanan terdeki kimyasalları ölçerek vücudunuz hakkında bilgi veriyor. 

Kuri

Evinizde bir robot yardımcıya ihtiyacınız mı var? Kuri tam ihtiyacınız olan şey. Bu sevimli robot, Mayfield Robotics adında ve Bosch'un sahip olduğu bir start up tarafından üretildi. Kuri, aynı Google Home ve Amazon Echo gibi sese duyarlı. Fakat tepkileri robotumsu bir ses ve yanıp sönen ışıklar şeklinde. Arkadaşlık ve asstanlık etmesi amacıyla üretilmiş olup, ses ve görüntüyü işlemesini sağlayan bir işlemcisi var. Kuri ayrıca IFTTT tarzı programlarla yapabilecekleri daha da artırılabiliyor. 

Motiv

Motiv'in fitness takip yüzüğü, fitness yaparken ihtiyaç duyacağınız bütün bilgilerin takip işlemini bir yüzüğe sığdırılmış halidir. Titanyum kaplı bu cihaz uykunuzu, adımlarınızı, nefesinizi, yaktığınız kalori ve katettiğiniz mesafeyi ölçebiliyor. Pil ömrü tek bir şarjda 3 ile 5 gün arasında.

R8 ve R9 Sanal/Artırılmış gerçeklik gözlükleri

Bir giyilebilir teknoloji şikreti olan Osterhout Design Group tarafından tasarlanmış olan bu Sanal/Artırılmış geçeklik gözlükleri, Qualcomm'un Snapdragon 825 çipi üzerine kurulmuş. R8 ve R9 gözlükler tüketici ve iş adamlarını hedefliyor. 

Polaroid Pop

Polaroid'in efsanevi 3x4 formatında çıktılar alabilen bu fotoğraf makinesinin ön tarafında 3.97" dokunmatik LCD ekran bulunduruyor. Sonuçlar da gayet başarılı gözüküyor.

Robird 

Havaalanlarının güvenliğini sağlamak bazen zor olabiliyor. Özellikle de hava sahasında uçan kuşlar söz konusu olduğunda. Robird, kanatlarını çırptığında diğer kuşların korkup kaçmasını sağlayan sesler çıkarıp hava sahası güvenliğini sağlayan bir drone. Robird, yırtıcı kuşları taklit ediyor; kanatlarını çırpıp uçuyor ve kuyruğu sayesinde yönünü değiştirebiliyor

Willow

Willow, eller kullanmadan anne sütünün sağılmasını sağlıyor. Cihazın kullanımı ve temizlenmesi gayet kolay. Uugulaması sayesinde süt hacmi, zaman ve seansların takibi yapılabiliyor. Willow göğüs pompası 2017 ilkbaharında satışa sunulacak. 

Sony A1E

CES'te çok fazla televizyon vardı fakat bir tanesi herkesin dikkatini çekmeyi başardı! Sony'nin amiral gemisi Bravia serisinin son üyesi 4K HDR OLED televizyon A1E diye adlandırılmış. Televizyon, edge to edge yani kenardan kenara bir tasarıma sahip olup herhangi bir platform ya da sehpa yardımı olmadan yerde durabiliyor. Azyrıca televizyon üzerinde bir hoparlör barındırmıyor, onun yerine Acoustic Surface (Akustik yüzey) adı verilen bir teknoloji kullanılmış bu da sesin ekrandan gelmesi demek!


Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Görsel hikaye anlatıcısı, dijital aşığı ve belgesel fotoğrafçısı.