Çamaşır Kurutma Makineleri Hakkında Bilmemiz Gereken 5 Temel Bilgi

Kış sezonunun açılmasıyla birlikte çamaşırları yıkamak özellikle de kurutmak tamamen bir problem haline gelmeye başlıyor. Eski yöntemle balkonda kurutmak veya çamaşır ipine sermek, soğuk havalarda pek kurtarıcı olmayabiliyor. Eğer eviniz büyükse ve çamaşır için ayrı bir odanız varsa, metalden yapılmış olan çamaşır kurutmalıklarına çamaşırlarınızı serebilirsiniz. Fakat unutmamak lazım ki böyle durumlarda odayı sık sık havalandırmak gerekebilir aksi takdirde çamaşırlarınız yıkandığı gibi güzel kokmama sorunuyla karşı karşıya kalması muhtemeldir. Eviniz 80 – 90 metrekarenin altında, standart bir 2+1 daire ise zaten çamaşır kurutmalığı koyucak yeriniz pek olmayacaktır. Hele bir de balkonsuz bir evde yaşıyorsanız, sizi kurtarabilecek tek bir çare var, o da çamaşır kurutma makinesi...


Yılın böyle soğuk zamanlarında çamaşırlar için adeta bir kurtarıcı görevi gören çamaşır kurutma makineleri, acil durumlarda veya çalışan bayanların zamandan tasarruf etmesini sağlamakta da büyük bir önem arz ediyor. Fakat kurutma makinesi almadan önce bu soruların cevabını vermekte fayda var; 

  • Kurutma makinesi çamaşırlarımızı yıpratır mı?
  • Çamaşırları kuruturken çok kırıştırır mı , ütülemeyi zorlaştırır mı?
  • Gürültü seviyesi yüksek midir , çok fazla ses çıkarır mı?
  • Enerji tüketimi nasıldır , ay sonunda faturamı çok etkiler mi?
  • Kurutma kapasitesi denilince  kuru çamaşır mı yoksa ıslak çamaşır mı kastediliyor?

Kurutma makineleri bornoz havlu ve nevresim gibi büyük parçalar için ideal olabiliyor. Yalnız şunu belirtmek gerekir ki pamukluların çekme riski bulunuyor o yüzden program ayarlamasını yaparken, makineye attığımız çamaşırların içeriğini göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Sıcaklığı yüksek bir programda kullanılırsa, çamaşırların küçülme olasılığının daha fazla olduğunu belirtmekte fayda var. Yine yıpranma ve renk solmasına karşı da doğru program seçilmeli aksi takdirde çamaşırlarınızın renkleri solabilir veya yıpranma riski oluşabilir.Kuruyan çamaşırları kolay ütülemek isterseniz, makinenizi ütü ayarına getirebilirsiniz. Böylece kurutma işlemi bittikten sonra çamaşırlarınızın biraz daha nemli olduğunu farkedebilirsiniz ki bu beklenen bir durum ama daha az kırışmış ve ütülemeye hazır vaziyette olacaklardır.


Kurutucu makineler genelde 7-8 kg kapasiteli olurlar fakat ürünü aldığınız zaman 7-8 kg. dolap kuruluğunda çamaşırdan bahseder.Aslında ıslak çamaşırla bu en fazla 3,5  - 4 kg kadar bir ağırlık yapar. Makineyi doldururken bu kıstası göz önünde bulundurmamız gerekir. Eskiden kurutma makinelerinin ses seviyesi  çamaşır makinelerine göre yüksek iken, son zamanlarda nerdeyse eşit duruma kadar geldiler. Ortalama 60 ile 70 desibele kadar gürültü yapan kurutma makineleri, banyo veya balkon gibi ayrı bir yerde durduğu sürece sizin için sıkıntı olmayacaktır. Çamaşır kurutma makinelerinin bir dezavantajı ise yüksek enerji tüketimi olabilir çünkü piyasadaki kurutma makineleri genellikle B veya A enerji sınıfı tüketime sahip. Çamaşır makinelerinde A++ ve A+++ enerji sınıfı daha yaygınken, kurutma makinelerinde pek fazla modelde A+, A++ ve A+++ sınıflarına rastlamak mümkün olayabiliyor. O yüzden çok fazla olmasa da elektrik faturanızda etkisini hissedebilirsiniz.


Diğer bir iki püf noktaya daha değinecek olursak; kurutma makinesini yerleştirirken yerden tasarruf etmek adına kullandığımız çamaşır makinesinin üstüne yerleştirebiliriz fakat unutmamalıyız ki  ortalama bir kurutma makinesi 70 – 80 kg ağırlığında olup, makineye attığumız çamaşırlarla da bu daha da artarak altta bulunan çamaşır makinesinin üstüne yük yapacaktır. Bu altta bulunan çamaşır makinesinin beynine zarar verebilir. Eğer yeriniz yoksa hem çamaşır yıkayabilen hem de çamaşır kurutabilen bir çamaşır makinesi seçmek bu açıdan daha yardımcı olabilir.

Yer sıkıntısı yaşıyor ve soğuk havalarda çamaşırlarınızı kurutamıyorsanız, o zaman kurutma fonksiyonlu çamaşır makinelerine göz atabilirsiniz. Çamaşırlar ile uğraşmanın ne kadar zor ve meşakkatli olduğunu bildiğimizden, herkese özellikle de ev hanımlarına kolaylıklar diliyoruz...

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Oyun düşkünü, MBA mezunu, Alve marketing ekibinin demirbaşı