Kendinize Uygun İçlik Seçme Rehberi

Soğuktan korunmak, kolay gibi gözüken fakat her seferinde üşümemizle sonuçlanan bir eylem. Bazıları bu eylemi aşırı ciddiye alıp üst üste kıyafetleri yığarak sorunu daha da çözülmez hale getirirler. Oysa ki soğuktan korunmak, kat kat giyinmekten değil sadece doğru giyinmekten geçer. Doğru giyinmeye de üstünüze uyacak bir içlikle başlayabilirsiniz. Kendizine uygun içliği nasıl bulursunuz, nelere dikkat etmeniz gerekir devamı aşağıda.


İçlik nedir?

İçlik, katmanlı giyimin başlangıç noktasıdır. Tenin üstündeki ilk tabaka olmak için ve de nemi vücuttan atmak için tasarlanmışlardır. İçlikler, teninizde oluşan teri emer ve buharlaşmasını sağlarlar, bu sayede cildiniz kuru, rahat ve olması gereken ısıda kalır.


İçlikler; polyester, yün, polipropilen gibi bir çok materyalden yapılabilir. Materyalde olduğu gibi tarz olarak da içlikler farklı çeşitlerle karşımıza çıkıyor. Uzun kollu, kısa kollu, boğazlı…

İçliklerde kullanılan materyaller


Içliklerin karşılaması beklenilen başlıca gereksinimler:

  • Emme: Kumaş terinizi emip size kuru bir cilt bırakıyor mu?

  • Konfor: Kumaş teninizde rahat bir hissiyat bırakıyor mu?

  • Koku engelleme: Kumaş koku oluşumunu engelliyor mu?

  • Dayanıklılık: Kumaş yeterince dayanıklı mı?

Yün

Özellikle merinos yünü, yumuşaklık esneklik ve kokuya karşı dayanıklılık kazandırır kumaşa. Kumaşa esneklik kattığı gibi dayanıklıdır. Tek sıkıntı yıkarken dikkatli olun da çekmesin.

Polyester

Polyester güçlü  ve dayanıklı bir malzemedir. Esnemeye ve çekmeye karşı inanılmaz dirençlidir. Emme gücü fazladır bu sayede teninizdeki teri kolayca çekecektir, aynı zamanda çabuk kurur. Polyester, vücudunuzdaki terin hızlıca emilip sizi kuru ve rahat hisettirecek maddedir.

Polipropilen

Polipropilen, çoğunlukla termal içliklerde kullanılır. Çok hafif bir materyaldir ve teninize adapte olup onu ısıtır. Emme özelliği olmadığı için vücudunuzdan terin hemen buharlaşmasını sağlar. Ayrıca Polyester gibi dayanıklıdır.

Mevsim

İçlik sadece soğuk mevsimler için değildir. İçlikler terinizi emip sizi sıcak tuttuğu gibi, ayrıca gereken koşulalrda cildinizi ferahlatır ve serinlik hissi verir. Yazlık ve kışlık içliklerin tasarım, vücudunuza oturuş ve görüntü olarak farklılıkları vardır.


Bahar

Baharlık içlikler, yazlık içlikler gibi hem terinizi cildinizden emer rahatlatır, hem de kış içlikleri gibi teninizi sıcak tutar. Yazlık içliklerden daha kalın bir kumaşa sahiptirler ve genelde kısa kolludurlar.

Kış

Esas amacı teninizi sıcak tutmaktır ve bunu da teniniz ile dış katmanlar arasında sıcak hava sıkıştırarak yapar. Hemen hemen hepsi uzun kolludur.

Yaz

Esas amacı vücudunuzda oluşan terden sizi kurtarıp sıcak ve rahatsızlık hissiyatını ortadan kaldırmaktır. Şort ya da t-shirt’ünüzün altında yazın bile size ferahlık hissi sağlayacak ve kıyafetlerinizin teri absorbe etmesini engelleyecektir. Genelde kolsuz ya da kısa kollu olurlar.

Nasıl karar veririm?

Efektif bir şekilde giyinmek, her mevsim için bir içlik alarak başlar. Bu sayede kışları teniniz sıcak kalmayı başarırken yazları da terinizi emerek cildinizi rahatlatacaktır. Almak isteyeceğiniz malzeme sizin ihtiyaç ve bütçenize bağlıdır. Özellikle Merinos yünü diğer materyallere göre pahalı da olsa hem sizi sıcak tutacaktır hem de teninize yumuşak bir dokunuş kazandıracaktır. O nedenle giyeceğiniz mevsime uygun malzeme tercihinde bulunmanızda yarar var.

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Görsel hikaye anlatıcısı, dijital aşığı ve belgesel fotoğrafçısı.