2016'nın En İyi Akıllı Telefon, Fotoğraf Makinesi ve Laptopları

2016 her ne kadar tatsız olaylara tanıklık etmiş olsa da, tüketici elektroniği pazarında bir çok kullanıcıyı heyecanlandırmayı başardı. Teknolojik yeniliklerin yanında, sürpriz isimler ve skandallar bu senenin en çok tartışılan konuları oldu.


Biz de siler için 2016’nın en iyi cep telefonu, fotoğraf makinesi ve laptoplarını yazdık.

Not: Yaptığımız listeleri fiyat, performans, inovasyon, tasarım ve kullanıcı deneyimi faktörleri göz önünde bulundurup yapıyoruz. Yani listedeki ürünler en iyi ya da en güçlü ürünler olmak zorunda değiller

Cep telefonu

Google’ın kendi tasarlayıp ürettiği cep telefonu Pixel ve yanan Samsung Galaxy Note 7’ler… Cep telefonu pazarı gerçekten çılgın bir yıl geçirdi diyebiliriz. Leica Huawei ortaklığı ve bu ortaklığın ürünü olan çift kamerayı diğer markaların da benimsemesi. 2016 yılı cep telefonlu pazarında gerçekten çılgın geçti diyebiliriz. Peki 2016’nın bizim seçtiğimiz en iyi telefonları hangileri?

1- Huawei P9

Huawei’nin Leica ile olan ortaklığından dığan Huawei P9’un en büyük özelliği biri renkli diğeri siyah beyaz sensöre sahip yanyana yereleştirilmiş iki kamerasının olması. Bu sayede daha hem normal ışıkta hem de düşük ışıkta daha kaliteli fotoğraf çekebilme olanağı tanıyor. Huawei’nin sunduğu bu innovasyon adına kendilerini listede birinci sıraya yerleştiriyoruz. Evet P9'un rakiplerinden geride kaldığı bir çok nokta yok değil, ama radikal bir yenilikle ortaya çıkmaları gözümüzden kaçmadı.


2- Google Pixel

Google’ın tamamen kendi tasarımı olan Pixel, çıktığı gün ve sonrasında en çok konuşulan telefonlardan birisi oldu. Ne kadar tasarımı hakkında bir çok tartışmalara neden olduysa ve suya karşı dayanıklılık konusunda rakiplerinin gerisinde kalsa da çıktığı ilk günden beri “gelmiş geçmiş en iyi cep telefonu kamerası”na sahip olduğu söylendi ve telefon piyasaya sürüldükten sonra gelen sonuçlar da Google yetkililerini yanıltmadı. Google ilk defa kendisinin tasarlayıp ürettiği bir cep telefonunu piyasaya sürdü ve saf Google deneyiminin amiral gemisi kalitesinde yaşayabileceğimiz ilk telefon olması nedeniyle de listemizde ikinci sırada yer aldı.


3- Samsung Galaxy S7 Edge

Hani bir çoklarının hayallerini süsleyen telefon vardır ya, hani keşke içinde şu da olsa denilen… İşte o telefonu yaptı Samsung Galaxy S7 Edge ile. Her ne kadar son dönemlerde Samsung markası Note 7 skandalı ile gölgelenmiş olsa da bu S7 Edge in en güzel tasarımlı ve en güçlü telefonlardan biri olmayı bırakacağı anlamına gelmiyor.


Fotoğraf makinesi

Yıl 2016 oldu ve en çok konuşulan fotoğraf makinesi türü de aynasız fotoğraf makineleri oldu. Yavaş, daha az güvenilir ve bunun gibi daha bir çok argüman bu yıl itibariyle geçerliliğini de kaybetti. Her ne kadar DSLR’lerin üstün olduğu yönler olsa da -ki bunlar genelde var olmaya devam edecekler- aynasızlar bir çok konuda eşitliği sağlamayı başardı ve kendi avantajlarını da hala koruyorlar. İşte bunu gören Canon’da sonunda ciddi adımlar atmaya başladı. Millet daha aynasızı ciddi almaya başladı diyoruz ama hem Hasselblad hem de Fujifilm ortamı daha da ciddiye aldı ve orta formata da el attılar. 


2016 yılında fotoğraf tutkunlarını heyecanlandıran diğer bir gelişme de büyük sensörlü kompakt fotoğraf makinelerinin daha da yaygınlaşması hatta var olan modellerin isviçre çakısı gibi her işi en iyi şekilde yapabiliyor hale gelmeleri diyebiliriz. Bir sevinç tufanı da videoculardan patladı. Hem Sony hem Panasonic zaten senelerdir var olan modellerini video konusunda daha da güçlendirip piyasaya sürerken, Olympus ve Fujifilm gibi markalar da video konusunda güçlü fotoğraf makineleri piyasaya sürerek "bizler de varız bu yarışta" dediler. Ve bizim 2016 için seçtiğimiz ilk 3:

1- Fujifilm X-T2

Fujifilm X-T2 devrimsel nitelikte bir fotoğraf makinesi mi? Hayır! Peki neden listemizin ilk sırasında? Çünkü Fujifilm zayıf olduğu yönleri belirledi, kullanıcıların isteklerini belirledi ve bu doğrultuda kusursuz bir makine çıkarttı. Kimilerine göre aynasızlar arasında en hızlı otomatik netleme bu makinede. Kimilerine göre netleme hızı DSLR’lere kafa tutacak boyutta. Video konusu da Fujifilm’in hep geriden takip ettiği bir durumdu, X-T2 ile bu da aşılmış oldu. 4K video, mikrofon ve kulaklık girişi, X-T2 hem fotoğraf makinesi hem de iyi bir video ekipmanı arayanlara güzel bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor


2- Panasonic Lumix FZ2000

1 inç sensöre sahip fotoğraf makineleri ilk piyasaya çıktığında bir çok kişi şaşırmıştı bu duruma. Fakat akıllı telefonların kompakt pazarını yokettiği gerçeği ile karşılaştığımız zaman 1inç kameraların önemi daha da belirgin oldu. FX2000, 1 inç sensörün önünde 24-480mm f2.8-4.5 objektifi ile piyasada mevcut en iyi seyahat ve video kameralarından birisi konumuna yerleşti. 4:2:2 4K log kaydı yapabilmesi video alanında onu rakiplerinin önüne çıkarıyor ve listemize ikinci sıradan yer vermemize neden oluyor.


3- Nikon D500

Nikon D300 2008 yılında piyasaya sürüldüğünde dönemin en iyi crop sensörlü dslr’lerinden birisi olarak anılıyordu. 1,5 inçlik sensör profesyonel bir gövdede olursa ne olurun cevabıydı. Ve Nikon kullanıcıları senelerce bekledi, bekledi de bekledi ama Nikon, D300’ün yeni versiyonunu bir türlü duyurmadı. 2016 yılına kadar tabii ki. Gene 1,5 inçlik DX sensör profesyonel gövdenin içinde. Nikon D500’ün en büyük eksiği videosu olmuş. Çoğu Nikon’da mevcut olan kısıtlı video ayarları bu modelde de mevcut. Fakat ne olursa olsun Nikon'un D500 ile adeta gövde gösterisi yaptığı gerçeğini değiştirmiyor.


Laptop

Her ne kadar bazı kullanıcılar Laptop yerine Tablet alternatifine yönelse de, tabletler hala Laptopların muadili olabilmiş değil. Apple, Microsoft gibi firmalar hala birbirinden yenilikçi modellerle karşımıza çıkmaya devam ediyorlar. 2016 yılında sizin için seçtiklerimize bir bakalım o halde:

1- Dell XPS 13

Dell belki de piyasadaki en iyi Ultrabooklardan birisini yaptı. Devrimsel nitelikte ince ve hafif bir tasarıma sahip XPS 13, i5 ve i7 işlemci seçenekleriyle geliyor. Özellikle Infinity Edge dedikleri ve neredeyse kenarsız tasarımı sayesinde dünyanın en küçük 13,3 inçlik laptopu olması ve diğer özellikleri de birleştiğinde listemizde birinci sırayı haketti.


2- Microsoft Surface Book

Demiştik ya Tabletler hala Laptopların yerini alamadı diye, işte bu algıyı yıkacak ürünler sürmeye devam ediyor Microsoft. Klavyenin ayrılmasıyla bir tablete dönüşen Surface Book, donanım olarak da en büyük rakibi MacBook Pro’nun önünde. Şık tasarımı, ayrılabilir klavyesi ve yüksek pil ömrüyle listemizde ikinci sırada yer alıyor.


3- MacBook Pro

2016’Da çıkan yeni MacBook Pro, port eksikliği, donanım olarak önceki modelden çok da farklı olmaması gibi nedenlerden dolayı bolce eleştirildi. Fakat klavyenin üst kısmına yerleştirilmiş dokunmatik bar son yıllarda karşımıza çıkan en büyük yeniliklerden birisi. Her ne kadar yazılımcılar tarafından kullanışsız bunumuş olsa da bu bar, piyasaya kazandırdığı bu yeni soluk sayesinde listemizde yer almayı haketti MacBook Pro.


2016 yılı sizin için seçtiklerimiz listesinin de sonuna geldik. 2017’nin herkese sevgi, mutluluk ve barış getirmesi dileğiyle...

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Görsel hikaye anlatıcısı, dijital aşığı ve belgesel fotoğrafçısı.