Spor Çanta Seçiminde Belirleyici Faktörler

Çocukluğumuzdan bugüne kadar hayatımızın belirli bir döneminde kesinlikle çanta kullandığımız zamanlar olmuştur. İlkokulda defter ve kitaplarımızı koyarak adeta altında kaldığımız okul çantaları ile başlayan bu serüven, daha sonraları orta okul ve lisede sırt çantası, üniversitede yine sırt çantası veya omuz çantaları son olarak iş hayatımızda ise genellikle sırt çantası veya laptop çantası olarak yoluna devam etmiştir. Biz de çantaların evrimini kronolojik olarak sizler için düzenledik. Anaokul ve ilkokul çağını atlayarak yolculuğumuza başlayabiliriz (küçük kardeşlerimizin üzülmesine gerek yok çünkü onlar için ayrı bir Köşe Yazısı “Okul Çantası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler“ zaten blog kısmımızda mevcut.

Ortaokul ve lisede genelde kullanılan spor çanta modeli, sırt çantası olarak karşımıza çıkıyor. Ders programı haftalık olarak önceden bildirilmiş olduğundan, ilkokuldaki gibi yığınla defter kitap gerekmeyebiliyor çantamıza. Sadece unutmamız gereken bir husus şudur ki; Beden derslerinde içine eşofman takımlarımızı sokabileceğimiz bir çanta olması her zaman avantajdır. Tabii ki de bavul kadar büyük olmasına gerek yok çantamızın ama yine de omuz çantalarına göre sırt çantası daha bir avantajlı gözüküyor. Ortaokullu ve liseli kardeşlerimiz için seçtiğimiz sırt çantalarına bir göz atın. Üniversite yıllarında ise fonksiyonellikten ziyade daha tarz olma çabası, omuz çantalarını diğer bir adıyla da messenger veya postacı çantalarının  sırt çantasına göre 1-0 önde başlamasına sebep olmuştur. Fakat liseden kalma alışkanlık ile bir müddet sırt çantası kullanımı devam edebilir (şahsen ben de  üniversite yıllarımda ilk 2 sene sırt çantası, sonraki yıllar postacı çantası ile eğitim hayatıma devam etmiştim). Yalnız şunu belirtmem lazım ki postacı çantaları sırt çantaları kadar dayanıklı olmayabiliyor. Bu aslında ürünün veya malzemenin kalitesizliğinden değil de, bizim bu çantaları nedeni bilinmez daha hor kullanmamızdan kaynaklanıyor sanırım. Diğer bir uyarım da özellikle öğrenci arkadaşlarımıza; postacı çantası alırken deri olmasından şimdilik kaçınmakta fayda var zira deri çantalar yağmur yedikten sonra deri kısmı dağılabiliyor ve çirkin bir görüntü oluşturuyor.O sebeple deri almayı düşünürseniz bile yağmurlu havalarda kullanmamanızı tavsiye ederim. Sizin için bulduğumuz postacı çantalarına bir göz atmak isterseniz, buraya bekleriz. Bayanlar da normal kadın çantası haricinde  spor omuz çantalarına ulaşmak isterlerse buraya göz atabilirler.

Haliyle üniversite hayatının bitmesi ile birlikte eğitim sürecini tamamlamış oluyoruz. İş hayatında ise tamamen yaptığımz iş doğrultusunda spor çanta kullanımı devam etme eğilimi gösterebiliyor. Özellikle ajans veya kıyafet kullanımının serbest olduğu firmalarda spor sırt çantası veya postacı çantası kullanımı daha sık görülürken, daha kurumsal ve ciddi firmalarda yine sırt çantası şeklinde olan laptop çantaları tercih edilebiliyor. Laptop çantası alırken kullandığımız dizüstü bilgisayarın boyutlarını da hesaba katarak güzel bir sırt çantası almamız mümkün. Laptop sırt çantası modelleri için buradaki linkten faydalanabilirsiniz.


İş hayatı evlilik derken biraz kilo almış olabiliriz veya her zaman fit görünümde olmak için spor yapıyor , gym’e gidiyor da olabiliriz.Bu tarz yerlere giderken haliyle normal bir sırt çantası veya omuz çantası ile gitmek pek akıllıca bir hareket olmayabilir.İşte bu tarz durumlar için son birkaç yılda moda olan “antreman çantaları“  ihtiyacınızdan fazlasını karşılayacaktır.Normal  omuz bavullarının biraz daha küçük bir versiyonu olan antreman çantaları, spora giderken yanınızda bulundurabileceğiniz  yedek eşofman, giysiler, ayakkabılar ve sporcu besinleri gibi birbirinden farklı ekipmanları kolayca taşımanıza yardımcı olacaklardır.Spor salonu haricinde güzel havalarda outdoor sporları ile uğraşmak da yeni trendler arasında.Eğer günü birlik bir gezi düşünüyorsanız , bel çantaları işinize çok yarayacaktır.Fakat kamp alanı kurmayı düşünüyorsanız , uyku tulumunu veya çadır malzemelerinizi de saklayabileceğiniz bir sırt çantasına ihtiyaç duyabilirsiniz. Antreman çantalarını incelemek için buraya bel çantaları için bu linke ve son olarak da kamp çantaları için burayı inceleyebilirsiniz.


Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Oyun düşkünü, MBA mezunu, Alve marketing ekibinin demirbaşı