Webrazzi Summit 2013 Notları

İnternet dünyasının öne çıkan isimlerini bu sene üçüncü kez (daha da kalabalıklaşarak!) bir araya getiren Webrazzi Summit, 25 Eylül’de The Swissotel Bosphorus’ta gerçekleştirildi. Alve.com olarak bizim de sabah erken saatlerde boy gösterdiğimiz Webrazzi Summit 2013 etkinliği, akşam 6’ya kadar süren farklı oturumlar sırasında her sene olduğu gibi dijital pazarlama, sosyal medya, e-ticaret, girişim sermayesi ve mobil uygulama gibi önemli başlıklarda değerli bilgilerin aktarılmasına olanak sağladı.

TechCrunch’tan 500 Startups’a, Facebook’tan IAB’ye farklı şirket ve kuruluşlardan 73 konuşmacının 1500 katılımcının karşısındaki yerini aldığı etkinliğin açılışı, saatler 9’u gösterdiğinde Webrazzi internet sitesinin kurucusu Arda Kutsal tarafından yapıldı. Arda Kutsal’ın kısa konuşmasının hemen ardından Nokta Medya Genel Müdürü Tümay Asena’nın sahneye çıkmasıyla biz de kalem kağıda değil ama kuşkusuz iPad’lerimize sarılıp notlarımızı almaya başladık. İşte etkinlikten bazı satırbaşları:

  • İnternet kullanımında video git gide önemli bir medya haline dönüşüyor. Haziran 2013‘teki internet kullanım alışkanlıkları Haziran 2012‘dekilerle kıyaslandığında karşımıza video kategorisinde yaşanan %57’6‘lık bir büyüme oranı çıkıyor. Onu takip eden ise %38,5 ile haber kategorisi. (Tümay Asena / Nokta Medya)

  • Mobil internet kullanım oranları gittikçe yükseliyor. 2009‘daki yıllık 2 TB’lık mobil veri transferinin 2013’ün ilk yarısında çoktan 52 TB seviyesine ulaşmış olması ise bunun en açık ispatı. 2017’e kadar toplam data tüketiminin 2/3’ü videodan bekleniyor. (Koray Öztürkler / Turkcell)

  • Türkiye’deki dijital reklam hacmindeki büyüme dikkat çekici. 2012‘in ilk yarısında 416,77 milyon TL olan toplam dijital reklam yatırımı, 2013‘ün aynı döneminde 541,80 milyon TL’yi gösteriyor. Yatırımların içerisindeki en önemli kalemlerden biri, bir önceki yılın ilk yarısına göre %33 oranında pozitif değişim gösteren mobil reklam yatırımları. İnternet reklamı alanında Avrupa’nın en hızlı büyüyen üçüncü ülkesi olan Türkiye’de, aynı zamanda internet kullanıcılarının %63’ü internetten televizyon izliyor. (Mahmut Kurşun, Rima Erdemir, Uğur Şeker / IAB Turkey)

  • 19 milyonu günlük aktif kullanıcı olmak üzere Türkiye’de mevcut bulunan 33 milyon Facebook kullanıcısının 20 milyonu bağlanmak için mobil cihazlarını tercih ediyorlar. Facebook’taki News Feed sekmesi, pazarda mevcut bulunan diğer kanallardan çok daha efektik reklam sonuçlarının ortaya çıkmasına olanak sağlıyor. (Chris Small, Fırat Dirik, Serhad Bolukçu / Facebook)

  • E-ticarette siparişlerin %20-%30’u akıllı telefon ve tabletler üzerinden veriliyor. (Keith Higgins / Unilever)

  • Araçlar tarafından sağlanan verilerle akıllı telefonların özellikleri bir araya geldiğinde %20 oranında yakıt tasarrufu sağlama şansı mevcut. Startup Kitchen tarafından geliştirilen ve 1996 yılı ve sonrasındaki 250‘den fazla araçta kullanılabilecek Driwe uygulaması, sürüş öncesinde, esnasında ve sonrasında birçok fonksiyonu sayesinde detaylı bir araç kullanım profili ortaya çıkarıyor. (Emrah Olgun / Startup Kitchen)

Tüm gün boyunca süren etkinliğe ilişkin daha detaylı haberlere ve konuşmacıların aktardıkları bilgilere Webrazzi’nin ilişkin sayfası üzerinden buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bizi ise takipte kalmayı unutmayın!

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.