Renkler Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Binlerce yıl önce, mağaraların duvarlarına ilk resimler çizilirken ortaya çıkan toprak rengi ve tonlarıyla başlar renklerin tarihi. Hem insanoğlunun dünyanın farklı köşelerini keşfetmeye başlaması hem de teknolojik gelişmeler sayesinde zaman içerisinde yeni renkler hayatlarımıza katılır. Alışveriş yaparken tercihlerimizi etkileyen, anlık psikolojik durumumuzu değiştiren ve biz fark etmeden bizi çevreleyen onlarca renk, yakından tanınınca işimizi bir hayli kolaylaştırabilir.

(Fotoğraf: Pinterest)

Gelin birlikte renkler hakkında bilmemiz gerekenlere şöyle bir bakalım.

Sarı

(Fotoğraf: Pinterest)


Genellikle “uyarıcı” olarak tanımlanan sarı renk ve tonları, renk paletindeki en geniş renk ailelerinden birisidir. Dikkat çekmek istediğinizde tercih edebileceğiniz sarı renk, güneşin de rengi olması nedeniyle yüksek enerjiyle özdeşleştirilir. Bir ana renk olan sarının diğer renklerle karıştırılmasıyla farklı yeni renkler elde edilir.

Yıllar içerisinde kimi zaman ağaç özlerinden kimi zaman zehirli kimyasal maddelerden elde edilen sarı tonları, Art Deco gibi sanat akımları için de hayati önem taşır.

Eğer sarı rengi stilinize taşımak isterseniz, bu soğuk kış günlerinde içinizi ısıtacak bu sarı kazaklara göz atmanızı öneririz.

Mavi

(Fotoğraf: Pinterest)


Mavi rengin doğuşu, bakır madenlerine dayanır. Gözümüzün gördüğü engin gökyüzünü maviyle eşleştirdiğimiz için hep etrafımızda olacağına inandığımız mavi aslında çok kıymetli bir renktir. Öyle ki sadece Afganistan’da belirli bir alanda çıkartılabilen bir değerli taşın renginden elde edilen “ultramarine” mavinin fiyatının bir zamanlar altınla yarıştığı iddia edilir.

Ünlü “İnci Küpeli Kız” tablosunda en özgün tonlarından birisiyle karşılaştığımız bu rengi İznik çinileri gibi bu topraklardan çıkan eşsiz sanat eserlerinde de sıklıkla görürüz.

Unutmayın, yatıştırıcı etkisiyle öne çıkan mavi rengi evinizin bir parçası yaparak huzurlu bir yaşam alanı yaratabilirsiniz.

Yeşil

(Fotoğraf: Pinterest)


Bugüne değin “doğanın yansıması” olarak kabul edilen yeşil renk ve tonları, ilginç bir şekilde çevremizde gördüğümüz ağaç ve bitkilerden değil de farklı madenlerden elde edilmiştir. İsveçli bilim adamı Scheele tarafından bulunan parlak bir yeşil tonu, kolayca üretilebildiği için hızla popüler olmuş ancak pek çok sanatçıyı zehirleyerek adını tarihe yazdırmıştır.

Markalar dünyasında doğallığı ve karlı fırsatları simgeleyen yeşil rengi özellikle yiyecek, içecek markaları ve bankaların tercih etmesine şaşırmamak gerek.

Renk konusunda uzman olarak bilinen Pantone tarafından 2017 yılının rengi olarak açıklanan yeşil renge şimdiden ayak uydurmak isterseniz yeşil paltolar sizin için olabilir.

Kırmızı

(Fotoğraf: Pinterest)


Renkler arasında belki de en çok sevilen, en çok konuşulan renktir kırmızı. Canlılık, tutku, aşk gibi anlamlara gelebilen kırmızının tonları da en az ana renk kadar hayatımıza yerleşmiştir.

Daha çok haber kanalları, gazeteler ve gençlik markaları tarafından tercih edilen kırmızı, renkler tarihinin ilk keşiflerindendir. Bu ilk keşif, zaman içerisinde hayatımızın her köşesine yayılıvermiştir. Günümüzde yeni yılı karşılarken, sevgilimize tatlı bir sürpriz hazırlarken, karşımızdakinin dikkatini çekmek için iddialı bir makyaj yaparken, pazarda en sevdiğimiz meyveleri ararken kırmızıyla kesişir yolumuz.

Kırmızı hayatına dahil edeceklere önerimiz, dengeyi tutturabilmeleri. Zira fazlası zarar sayılabilecek bir renk olan kırmızı, bir hayli dikkatli kullanılmalı.

Mor

(Fotoğraf: Pinterest)


Kırmızı ve mavinin buluşmasından ortaya çıkan mor, açık ve koyu tonlarıyla pek çok farklı anlamı içeren, adeta büyülü bir renk olarak bilinir. Monet gibi ünlü ressamların mor renge olan hastalık boyutundaki tutkusu, bu rengin ne kadar sıra dışı olduğunu ispatlar niteliktedir.

Ruhsal denge vadeden, mistik bir yönü bulunan mor renk, tarih boyunca seçilmiş kişiler tarafından tercih edilmiştir. Tarihe adını yazdırmış Hürrem Sultan’ın İstanbul’un tepelerini erguvan ağaçlarıyla donatması, kıyafetlerinde de bu rengi sıklıkla tercih etmesi, mor rengi asalet ve güçle bağdaştırabilmek için önemli örneklerdendir.

Bir konuda uyaralım; mor rengi stilinizde tercih ederken bir hayli zorlanabilirsiniz. Ancak morun tamamlayıcısı olan sarıdan destek alarak işleri biraz daha kolaylaştırabilirsiniz.

Turuncu

(Fotoğraf: Pinterest)


Sarı kadar yüksek enerjili veya kırmızı kadar keskin hatlara sahip olmaktansa, bu iki rengin özelliklerini alarak orta yolu bulan turuncu, neşeli ve hareketli bir renktir. Herkes için olumlu anlamlar içeren ve mutlu mesajlar yayan turuncuyu sevmeyen gördünüz mü? Biz görmedik.

Canlı ve dışa dönük turuncuyu dekoratif eşyalarda tercih ederek bu pozitif enerjiden yararlanabileceğiniz gibi özellikle aksesuarlarınızda turuncu rengi tercih ederek çevrenizdekilere mesaj gönderebilirsiniz.

Eğer spor yapıyorsanız, enerjinizi bir anda yükseltecek ve performansınıza katkı sağlayabilecek bu turuncu spor ayakkabılara göz atmanızda fayda var.

Siyah ve Beyaz

(Fotoğraf: Pinterest)


Renklerden bahsedip de siyah ve beyazı anmamak olmaz. Bütün renkleri tek tek anlatmışken siyah ve beyazı birlikte anlatmak istedik; çünkü, bu ikiliyi birbirinden ayrı düşünemedik.

Saflığın ve temizliğin rengi beyazla başlayalım. Geçmişi Antik Yunan ve Mısır dönemlerine dayanan kurşun beyazı, şu anki masumiyetinden bir hayli uzak bir renk olarak karşımıza çıkıyor. Oldukça zehirli olarak bilinen bu renk, zaman içerisinde evrim geçiriyor ve günlük hayatta kullanılabilir hale geliyor.

Beyaz boyalı ikonik Yunan evleri, ilk kez giyilen Adidas Stan Smith ayakkabılar veya hayalleri süsleyen uçuş uçuş gelinlikler gibi farklı şekillerde hayatımıza giren beyaz, çok çabuk kirlenebildiği için bir hayli dikkatli kullanılması gerekiyor.

Siyahsa karanlığın rengi olarak biliniyor. Bir yanda korkutucu, bir yanda çekici, bir yanda asil; pek çok anlam içeriyor. Pek çok kadının “zayıf gösterdiğine” inandığı siyah, moda dünyasındaysa en güçlü renklerden birisi olma özelliğini koruyor.

Siyah ve beyaz, belki de tarihe geçen siyah beyaz filmlerin etkisiyle, bir arada kullanıldığında harikalar yaratıyor. Bu birbirini eşsiz bir şekilde tamamlayan ikiliye altın rengi veya kırmızı gibi üçüncüler eşlik edinceyse hem günlük hayat hem de sanat eserleri bambaşka bir boyuta ulaşıyor.

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Blogger, moda yazarı, dijital fkirlerin adamı.