Laptop çantası seçerken nelere dikkat etmelisinz?

Laptop pahalı bir ekipmandır ve onun zarar görmesi bütçenizde büyük bir delik yaratacaktır. Laptopınızı koruyarak, hem onu daha uzun süre ve verimli kullanabilir, hem de  bütçenize zarar vermemiş olursunuz. Laptopınızı en iyi şekilde koruyarak taşımanın yolu ise laptop çantası almaktan geçer. Laptop çantası, diz üstü bilgisayarınızı taşırken vücudunuza binecek yükün daha doğru yayılamsını sağlayıp sağlığınız üzerinde daha pozitif bir etki bırakır, hem de tarzınızı farklı bir boyuta taşır..

Bir çok çalışan profesyonel, gün içerisinde laptopını yanında taşıyor. Laptoplar bu kadar hayatımızın içindeyken ve içlerinde hayatlarımız için o kadar önemli, bir o kadar da önemsiz bilgi kayıt ediyorken, laptopımızın sağlığını düşünmemiz ve bunun için de doğru laptop çantasını seçmemiz bir zorunluluk oluyor.

Laptop çantası alırken dikkat etmemiz zorunlu bir kaç, zorunlu olmayan ise bir sürü konu var. Doğal olarak önemli ve kısmen daha az önemli olan konular ile ilgili sizleri bilgilendip, daha da az ve göreceli olarak önemsiz konularda da sorumluluğu sizlerin eline bırakacağız.

Laptop dediğiniz çantaya oturmalı

Evet çantanın laptopu güzelce kavraması, doğal olarak da bunu laptop bölmesi ile yapması en ideal olanı. Eğer bölme yeterince sıkı değilse, laptop, çantanın içerisinde özgürece hareket edecek bu da içindeki önemli ya da önemsiz bilgilerin zarar görmesi ithimalinin artmasına neden olacaktır, bu da çok isteyeceğimiz bir durum olmayacaktır. Benim laptopım benim kararım demeyin, laptopınızın uğrayacağı zarar onun kişiliğine etki edecektir, bir noktada bu yeni oluşan kişilik sizinle çalışmak istemeyebilir. Belki de kimseyle çalışmak istemeyip ebedi bir tatile çıkabilir.


Laptoplar genelde 11,6 inç ve 18,4 inç arasında oluyorlar, bu nedenle laptopınızın sağlıklı bir şekilde sığabileceği bir çanta bulmanız önemli. Bunun için de çantanın tanımında yazan ölçülere bakmanız, eğer yoksa çantayı laptopınız ile denemenizi tavsiye ederiz. Online siperişler için de satıcıya sorarak çantanın alabileceği laptop boyutlarını öğrenebilirsiniz. Unutmayın laptop çantaları yalan söylemez.

Dayanıklı çanta dayanıklı laptop

Çantanın uzun süre dayanması için kaliteli malzemeden üretilmesi gerektiği bir gerçek. Konu laptop çantası olunca, bu gerçek katlanarak artıyor. Hem laptopın ağırlığı hem de laptop için ekstra koruma sağlaması gerektiği düşünüldüğünde, bu gerçek -sanki mümkünmüş gibi- daha da artmakta. Laptopı darbelere karşı koruyacak aynı zamanda ağırlığı artan çantayı daha rahatlatmak adına içine konulmuş pedler çantanın kullanımını rahatlatacak, hem çanta hem laptop içinse daha uzun bir ömür sağlayacaktır.


Konu laptop ya da diğer elektronik ekipmanları taşıyacağınız çanta olduktan sonra yağmur sorunu da karşımıza bayluş gibi gözlerini dikmiş bir şekilde çıkıyor. Laptopunuzu yağmurdan çamurdan korumanın başka yolları olsa da, su geçirmez malzemeden yapılmış bir çanta her zaman için öne çıkacaktır. Tabii ki malzemenin su geçirmemesi kadar fermuarın da su geçirmez olması, çantayı, dibindeki delikten su alan bir kayık konumundan, normal sağlıklı ve kuru bir şekilde yolcularının seyahat etmesini sağlayacak bir kayık konumuna taşıyacaktır.

Çantanın alanı sizin alanınız

Çantanın taşıyabileceği yük kadar eşyalarınızı koyabileceğiniz alanı sağlaması da önemli. Sonuç olarak bir çanta taşıyorsanız bu sadece laptop için olmayacaktır. Öyleyse bile olmamalıdır. Daha fazla ıvır zıvır taşımak varken neden sadece laptop ile yetinelim ki? Bunun için gizli cep ve bölmeler, gizli olmayan cep ve bölmeler çantanızın içinde hayatınızı daha organize idame ettirebileceğiniz anlamı taşımasa da, size büyük bir ferahlık hissi yaşatacaktır. Unutmayın ki çanta içinde ıvır zıvır arama işi çantanın icat edildiği ilk günden beri büyük bir problem olmuştur, bu nedenle hafife alınmamalıdır. Bir çokları çantanın içinde akbil, çakmak, bozuk para, ya da sadece bir kağıt parçası -insanoğlunun kağıt parçasına verdiği önem tarih boyu gözlemlense de bilim adamları tarafından anlamlandırılamamıştır ve bu anlamdırmayı yapamayan bilim insanları bütün bu olanları bir kağıt parçasına yazıp sonrasında çantanın içinde aranacak malzemelerin arasında kendisine bir yer vermiştir- aramak hayatları boyunca vazgeçemeyecekleri bir hobi olarak yer bulmuştur. Eğer siz böyle bir hobiden uzak durmak istiyorsanız, ki biz böyle yapmanızı tavsiye ederiz, o zaman çantanın cep ve bölmelerini dikkate almanız sizin için en iyisi olacaktır.


Tarzınızı tamamlayın

Evet, hem iş hayatı hem özel hayatınızda tarzın önemi biliniyor. İşe nasıl gittiğiniz, sahip olduğunuz kıyafetlere uyum sağlayacak ve sizin genel görünümünüzü bozmayacak bir çanta seçmeniz önemli. Bu durumda “homeless”a benzeyen bir tarzınız varsa, daha eski görünüşlü ve gerekirse yırtılmış bri model ile dış görüntünüzü tamalayabilecekken, eğer ki kreatif sektörüde çalışan bir hipstersanız o zaman da hipsterların beğenerek kullandığı çanta modellerinden seçmenizi öneririz .


Kendinize uygun çantayı seçerken işinize yarayacak bazı tipler:

  • Malzeme kalitesi: Alacağınız çantanın malzeme kalitesi önemli. Malzeme hem sağlam olup laptopunuzu düzgün bir şekilde taşıyabilmeli hem de su geçirmez olmalıdır.

  • Çantanın boyuna dikkat edin! Laptopunuzun sığmayacağı bir laptop çantası arama yapğamayan bir cep telefonu ne kadar işinize yarayacaksa o kadar işinize yarayacaktır.

  • Eğer çantanızda laptopın dışında bir sürü ıvır zıvır taşıyacaksanız bol cepli ve bölmeli olmasına özen gösterin.

  • Taşıyacağınız yük az buz birşey olmadığından, çantanın yumuşak desteklerle donatılmış olmasına dikkat edin. Bu hem sırtınızı ve omuzlarınızı hem de laptopınızı koruyacaktır.Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Görsel hikaye anlatıcısı, dijital aşığı ve belgesel fotoğrafçısı.