Futbolda Doğru Ekipman Seçimi Nasıl Yapılır?

7’den 70’e spor denilince akla ilk gelen kelime genellikle futbol oluyor. Ülkemizde her ne kadar diğer spor dalları popüler olsa da  futbolun yeri tamamen bir başka... Milyonlarca insanın takımlarını desteklediği, tribünlerini doldurduğu, taraftar formalarını ve ürünlerini satın aldığı büyük bir ekonomi aynı zamanda futbol. Peki yıllardır takip ettiğimiz futbol, ilk olarak ne zaman oynanmaya başladı?


İlk olarak 9. Yüzyılda ortaya çıktığı rivayet edilen futbol, 1862 de resmi kuralların da hazırlanması ile birlikte hayata geçmiştir. Aynı yıllarda Futbol Birliği (Football Association kısaca FA) da kurulmuş ve 1872 yılında ilk futbol yarışması olan ve hala günümüzde de devam eden İngiltere FA Cup düzenlenmiştir.Türkiye’de ise ilk futbol klubü olan Galatasaray 1905 yılında faaliyetlerine başlarken, 1907 de kurulan Fenerbahçe ve sonrasında Beşiktaş ile birlikte Türk futbolu da harekete geçmeye başladı. (Beşiktaş 1903 yılında kurulmasına rağmen futbol branşında faaliyetlerine 1910 yılında başladığı için, ilk futbol klubü ünvanını Galatasaray’a bırakmıştır)

Günümüzde de futbol çalışmaları altyapılar ve profesyonel düzeyinde devam etmekle birlikte, amatör olarak da bu sporla ilgilenen birçok kişi vardır. Özellikle halı saha maçları ve kaybeden takımın da tepsiyle baklava veya gazoz ısmarlaması da futbol kültürünün vazgeçilmezleri arasındadır.

Futbol oynamak için de haliyle belli başlı ekipmanlar gerekiyor. Bunlardan en önemlisi krampon, kaleciler için özellikle kaleci eldiveni ve tekmeliklerdir. Peki bu ekipmanları seçerken nelere dikkat etmeliyiz ?

Doğru krampon seçimi nasıl olur?

Futbol ayakkabısı seçerken futbol oynadığımız mevki önem kazanıyor. Çünkü farklı mevkilere göre farklı özelliklerde olmamız gerekiyor. Nasıl ki bir defans oyuncusunun gol kralı olmasını bekleyemezsek, bir forvetin de penaltı kurtarmasını bekleyemeyiz.


Defans pozisyonunda oynuyor iseniz, muhtemelen ikili mücadeleleriniz fazla olacaktır. Bol bol tekme yiyip, bol bol da tekme atacağınızı öngörürsek ayakkabının biraz sağlam ve dayanıklı olması gerekecektir. Orta sahada oynayan bir oyuncu için sürekli pas atmanızı kolaylaştıracak bir ayakkabı daha yardımcı olacaktır. Top hakimiyeti üst seviyede olan ve kısa, uzun paslar atabilmeyi daha basit hale getiren kramponlar tercih edilmelidir. Forvet ve kanat oyuncuları için vazgeçilmek özellikler; bitiricilik, hız ve şut... Eğer forvet oyunyorsanız, hızınızı etkileyen ayakkabıları tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Hız kramponu olarak da bilinen bu kramponlar kalkış hızınızı daha kısa sürede yapmanıza yardım ederek, ani dönüş ve hızlanmalarda işinizi kolaylaştıracaktır. Yalnız uyarmamızda fayda var; bu kramponlar sizin daha hızlı koşmanıza yardım etmez. Daha hızlı gitmeniz için haliyle bu tarz kramponlar daha az malzeme kullanılarak yapılmıştır.

Tekmelik

Tekmelik, futbolcuların tozluklarının altına koyarak kaval kemiklerini gelen darbelere karşı korudukları, dış kısmı plastik iç kısmı ise biraz daha yumuşak bir malzemeden üretilmiş olan koruyuculardır. Resmi futbol müsabakalarının tümünde tekmelik kullanmı zorunludur. Eskiden bileklikli tekmelikler kullanılırken, artık günümüzde bilekliği olmayan tekmelikler tercih edilmektedirler. Bilekliği olan tekmeliklerde ayak bileğine denk gelen bölümlerinde de sert koruyucu plastik tabakası varken, bilekliği olmayanlarda bu bölüm olmazken, bileklikli olana göre biraz daha kısadır.


Kaleci eldiveni

Kaleci eldivenleri, topu yakalama ve kontrol etme açısında kaleciler için çok önemlidir. Ayrıca sert gelen bir şutun şiddetini  eldiven absorbe ederek, elimizin acımasını da engeller. Özellikle çocukken böyle bir şutu çıplak elle tutmaya çalışanlar bu söylediğimi daha kolay anlayacaklardır. Kaleci eldivenleri de hava durumuna göre ve elin kemikli veya kemiksiz olmasına göre değişiklik gösterebilir.


Futbol topu

Futbolun en önemli demirbaşları olan futbol topları da dikişli veya yapıştırmalı olmak üzere ikiye ayrılmaktadırlar.FIFA kalite testinden geçmiş olan toplar  genellikle daha sağlam ve performansı yüksek olarak bilinmektedir. Futbol toplarını incelemek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca kale, ağ gibi diğer antreman ekipmanları için burayı ziyaret edebilirsiniz.


Klasik bir anlatım ile; atanınızın ve tutanınızın iyi olduğu bol gollü günler...

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Oyun düşkünü, MBA mezunu, Alve marketing ekibinin demirbaşı