Yazıcılar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ofislerimizin demirbaşları olan, kimi zaman da evlerde kullandığımız yazıcılar diğer bir adıyla printer; bilgisayar ortamında hazırladığımız yazı veya grafikleri kağıtlara aktarmamıza yarayan alet olarak da bilinir. Eski zamanlarda fotokopi makinesi, fax makinesi, tarayıcı gibi farklı farklı makineler kullanarak değişik işlemler gerçekleştirirken, günümüzde basit bir printer bu bütün fonksiyonları destekleyebiliyor.


Yazıcı türleri

Yazıcılar da kendi aralarında farklılık gösterebiliyor. Özellikle teknolojinin de gelişmesi ile birlikte yazıcılar da teknik özelliklerini geliştirme ve farklılaştırma imkanı bulabiliyor. Genellikle 3 ana başlık altında yazıcı çeşitlerini inceleyebiliriz;

  1. Nokta Vuruşlu (Matris) yazıcılar: İlk yazıcı tipi olmakla birlikte, çalışma prensibi de bir daktiloya benzemektedir. Ufak noktacıklar ile yazdığımız sayfanın üzerine harf veya şekilleri oluştururlar. Yazma kafası 9 veya 24 pin şeklinde olan mürekkepli iğnelerden oluşmaktadır. İğne ile yazma sistemi haliyle diğer yazıcılara göre biraz daha ses çıkartan bir yapıya sahiptir. Yazım ve grafik yeteneği sınırlı ve çözünürlükleri de yetersiz olduğu için artık pek tercih edilmez hale gelseler de, nokta vuruşlu yazıcılar hala günümüzde muhasebe kayıtlarının yazdırılması için kullanılmaktadırlar.
  2. Mürekkep Püskürtmeli (Inkjet) yazıcılar: Nokta vuruşlu yazıcılara göre daha yeni bir teknoloji olan inkjet yazıcılar daha kaliteli baskı yaparken daha sessiz çalışma özelliğine sahiptirler. Çalışma ilkesi aslında matris yazıcılar ile aynı olan inkjet yazıcılarda iğnelerin yerini püskürtülen boya maddesi alır. Halen günümüzde en yüksek çözünürlük bu yazıcılarda bulunmaktadır ve düğer yazıcılara göre boyutları da daha ufaktır. Kendi aralarında Isıl Püskürtücülü Yazıcılar, Piezoelektrik Püskürtücülü Yazıcılar ve Sürekli Püskürtmeli Yazıcılar olarak üçe ayrılmaktadırlar.
  3. Lazer yazıcılar: Son teknoloji olan bu yazıcılar sayfaya yazıyı işlemek için lazer ışın teknolojisini kullanan yüksek hızlı bir yazıcıdır. Sessiz, yüksek baskı kalitesine sahip lazer yazıcılar diğerlerine göre en hızlı baskı hızıyla bilinmektedir.Aslında çalışma prensibi fotokopi makinesi ile çok benzer olan lazer yazıcılar, bilgisayardan gelen sayısal kodları kullanarak baskı işlemini gerçekleştirdiği için fotokopi makinesinden ayrılır. Bilgisayarımıza yazdır komutunu verdiğimiz an, oradan gelen sinyaller lazer vasıtasıyla baskı silindiri dediğimiz drum üzerine çizilir. Bu esnada drumun çizilen kısımlarında durgun elektrik ile yüklenme oluşur daha sonra bu durgun elektriksel yük sayfaya baskı tozu parçacıklarını yani tonerleri yapıştırır ve sonra hava üflenerek soğutulur ve baskı işlemi sonlanmış olur. Daha ekonomik olmaları sebebiyle lazer yazıcılar ticari olsun veya olmasın daha çok tercih edilmektedirler. Ayrıca hızları sebebiyle fotokopi cihazı gibi, sayfa veya baskı çoğaltma işlemlerinde kullanılırlar.

Alırken nelere dikkat edilmeli?

Yazımı seçimini doğru yapmak hem ekonomik hem de zaman anlamında kazanç sağlamamıza sebep olacaktır. Baskı maliyetlerini en aza indirmek için, ihtiyaçlarımız doğrultusunda en uygun yazıcıyı almamız bizim için faydalı olacaktır. Yazıcı almadan önce kendimize sormamız gereken birkaç soru; 

  • Renkli baskıya ihtiyacım olacak mı?
  • Ayda kaç sayfa kağıt tüketirim?
  • Yazıcıyı kaç kişi kullanacak , yazıcı bir tane bilgisayara mı yoksa bir ağ sistemine mi bağlanacak?
  • Hangi kağıt türüne baskı yapılacak, fax, tarayıcı veya fotokopi gibi diğer fonksiyonlar da lazım olacak mı?


Bu temel soruların cevabını verirsek, ihtiyacımız olan yazıcıyı seçmek için kafamızda bir filtreleme yapmış oluruz.

Ofis İçin Yazıcı Tavsiyeleri

Ofis ortamlarında genellikle lazer yazıcı kullanımı tavsiye edilir. Hızlı baskı tekniği ve yüksek kalitesi sebebiyle tercih edilen lazer yazıcılar, yüksek baskı kapasiteleri ile de ofis ortamına daha uygundur. Tonerli olması diğer yazıcılara göre biraz daha maliyetli olsa da  kullanmadan bekletilseler bile herhangi bir akma veya kokma gibi bir sıkıntı oluşturmazlar. Eğer fatura basmak için bir yazıcı arıyorsanız iğneli yazıcılar işinizi görebilir fakat uygun bir tasarım kullanılırsa lazer yazıcılar da bu işlemi yerine getirebilirler. Eğer dizayn, proje çizimi işlerinizin baskısını yapmak istiyorsanız daha yüksek çözünürlüğe sahip püskürtmeli yani inkjet yazıcıları kullanabilirsiniz fakat baskı sayınız yüksek ise lazer yazıcı kullanmak daha faydalı olabilir.

Ev İçin Yazıcı Tavsiyeleri 

Ev kullanıcıları ofis kadar sık sık baskı almadıkları için basit bir lazer yazıcı onların işini görecektir. Bunu çocukların ev ödevlerinde veya basit fotokopi işlemlerinde (kimlik fotokopisi vb) kullanabilirsiniz. Yazıcının renkli olmasını isterseniz renkli bir lazer yazıcı da tercih edebilirsiniz. Diğer bir seçenek ise püskürtmeli bir yazıcı kullanılabilir. Baskı hızı düşük ve kapasitesi az olsa da evde işinizi görebilecek tarzda yazıcılar, lazere göre daha ekonomiktirler. Fakat püskürtmeli yazıcı kullanımında dikkat edilmesi gereken birkaç husus var; yazıcı nem ve rutubetten kesinlikle uzak tutulmalı, kartuşların içindeki mürekkep hava ile temas ederse kuruma gösterebilir bu sebeple kartuşların kurumaması adına 3 günde bir 1-2 sayfa çıktı almak kartuşlar açısından daha yararlı olacaktır.


Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Oyun düşkünü, MBA mezunu, Alve marketing ekibinin demirbaşı