Fotoğraf okulu: Manzara fotoğrafçılığı

Doğanın güzelliği her daim insanı cezbetmiştir. Bu ilk çağda çizilmiş bir manzara resmi olabilir, ya da Van Gogh’un o uçuk renkler ve abartılı kompozisyonla bizleri büyülediği bir resim olur, ya da Ansel Adams’ın kadrajından Yosemite Milli parkının bir detayı,insanoğlu bu görsel güzelliği hep kendi imkanlarıyla anlatmak ve aktarmak istemiştir.

(Fotoğraf: Kerem Nasipoglu)


Peki, daha iyi manzara fotoğrafı nasıl çekilir, hangi ekipmanlara ihtiyaç duyulur ve daha fazlasını Fotoğraf okulunun ikinci yazısında sizler için yazdık.

Kompozisyon’un önemi

Sadece manzara fotoğrafçılığı için değil, bütün fotoğraf türleri ve hatta diğer görsel sanatlarda da kompozisyonun önemi tartışılamaz. Bir fotoğraf karesi ya da bir resmi insan algısına göre güzel kılan şey o fotoğrafın kompozisyonu diyebiliriz. İşte doğru kompozisyon oluşturmak için bazı kurallar belirlenmiş ve doğru uygulandığında bu kurallar fotoğraflarımız sadece bizim değil  bakan herkesin gözüne daha güzel gelecektir. Şimdi de o kurallara bir beraber bakalım:

Üçte bir kuralı

Rule of thirds ya da üçler kuralı da desek yanlış olmaz. Bir fotoğraf karesini dikey ve yatayda 3 eşit parçaya böldüğümüzde, -yatay ve dikeyde birbirine paralel 2 çizgi ile karemizi 9 eşit parça olacak şekilde- ilgi merkezine konumlamak istediğimiz unsurları çizgilerin kesişim noktalarına denk getirmemiz gerekir. Bu sayede çektiğiniz fotoğrafa hem denge hem de ilgi katmış olursunuz. Birçok fotoğraf makinesinde bu çizgileri LCD ekranda çıkartıp hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.


(Fotoğraf: Exposure Guide)


Çektiğiniz fotoğrafta ilgi merkezi olmasını istediğiniz elementi fotoğrafın tam ortasına yerleştirerek bütün ilgiyi ortaya toplayacaksınız bu da ilgi merkezi dışındaki unsurların daha görünmez olmasına neden olacaktır.

Dengeleyici unsur

Kadrajınızdaki unsurları üçte bir kuralına göre yerleştirdiğiniz zaman evet daha ilginç bir fotoğraf ortaya çıkıyor. Fakat bir noktada da -eğer fotoğrafın geri kalanı boş ise- ortaya boş ve dengesiz bir fotoğraf çıkabiliyor. O nedenle ilgi merkezine yerleştirdiğiniz unsuru dengeleyecek, farklı elementlere de ihtiyaç duyacaksınız.

(Fotoğraf: Digital Camera-Thailand)


Yönlendirici çizgiler

İngilizcede “leading lines” diye geçer. Fotoğraf çıktısı iki boyutludur ve insan gözü çizgileri algılar bundan da çıkarım yapar. Fotoğraf içerisindeki çizgileri doğru kullandığınız takdirde de izleyiciyi direkt konuya yönlendirebilirsiniz.

(Fotoğraf: k37)


Doku

Doku özellikle de tekrarlayan dokular fotorğafı ilginç kılan başka bir unsurdur. Çevremizde doğal ya da insan yapımı bir çok doku bulunmakta, bunları doğru şekilde karlerinizde kullanırsanız kareleriniz daha ilginç olacaktır.

(Fotoğraf: Digital Photo Secrets)


Kuralları yıkın

Kompozisyonun başka bir kuralı da yukarıda saydığımız bütün kuralları yıkmayı deneyimlemektir. Unutmayın ki listelediğimiz kurallar her durum için geçerli olmayabilir ay da her zaman için bize en iyi görüntüyü vermeyebilir. Bunun için bütün kuralları yıkmak çok iyi bir çözümdür.

(Fotoğraf: 500px)


Manzara fotoğrafçılığı için doğru ekipman seçimi

Ekipman fotoğraf için en önemli unsurlardan bir tanesidir. Tabii ki fotorğafı gören göz her türlü ekipmanın üstünde bir yere sahiptir. Doğru kompozisyonu görüp doğru açıdan fotoğrafı çekebilmek tamamen fotorğafçının kabiliyeti ile alakalıdır. Fakat bulunduğunuz konumdan en iyisini çıkartmak için de ihtiyaçlarınıza cevap verecek bir ekipmana ihtiyacınız var. Manzara çekimleri için ihtiyaç duyacağınız ekipmanları sıralayacak olursak:

Fotoğraf makinesi: Alacağınız makine ne olursa olsun, manuel pozlama yapabileceğiniz bir makine olmasını tavsiye ederiz. DSLR, aynasız ya da büyük sensörlü kompakt fotoğraf makineleri doğru objektif seçimi ile bütün ihtiyaçlarınızı karşılayabilir. Bu durumda eğer dslr ya da aynasız gibi değiştirilebilir objektifli bir makine alacaksanız seçeceğiniz objektiflere dikkat etmenizi öneririrz. Eğer kompakt bir makine almayı düşünüyorsanız da, makinenin size uygun odak aralığını sunduğuna emin olun

(Fotoğraf: 500px)


Objektif: Manzara fotoğraflarında genelde geniş açı tercih edildiği gibi, elinizdeki objektiflerin odak aralığı ne kadar geniş olursa o kadar iyi. Eğer elinizde bulunduğunuz ortamı çekebilecek kadar geniş açı yoksa yapabileceğiniz pek bir şey yok, ama uzakta olan bir bölgeyi çekcekseniz o zaman çektiğiniz fotoğrafı kırpmak her zaman işe yarar bir seçenek olmuştur. Elinizdeki objektif setinin daha çok zoom lenslerden oluşturmanızı tavsiye ederiz.

(Fotoğraf: iDigic)


Tipod: Manzara fotoğraçılarını kesinlikle sahip olması gereken bir ekipman. Kimi zaman ışık az olacak ve kameranızı sabit tutmak isteyeceksiniz, ya da gündüz ND filtre kullanıp uzun pozlamalar yapacaksınız, daha stabil panoramalar çekmeniz icap edecek... İhityacınıza göre ya portatif ufak bir tripod alabilirsiniz ya da büyük göreceli olarak taşıması daha zor tripodlara yönelebilirsiniz.

(Fotoğraf: Kerem Nasipoglu)


Filtreler: Filtre kullanımı fotoğraf için çok önemlidir. Özellikle de manzara fotoğrafçılığında. Sizler için kullanabileceğiniz filtreleri sıraladık:

  1. ND filtre: Neutral density ya da Türkçe’de nötr yoğunluk filtresi. Objektife gelen ışığın miktarını düşürüp pozlama sürenizi uzatmaya yarayan filtrelerdir. Bu filrtrenin sayesinde gündüz uzun pozlama yapabilir ya da diyafram değerini ufaltıp alan derinliğini kontrol edebilirsiniz.

  2. Polarize filtre: Yansımaları engelleyen filtrelere denir. Her ne kadar manzara fotoğrafçılığında yansımalar hoş bir görüntü oluştursa da yanınızda bir tane bulundurmanızda fayda var, ne zaman ihtiyacınızın olacağını bilemezsiniz. Ayrıca gökyüzü ve denizin rengini daha etkili şekilde çıkarmanıza da yardımcı olur polarize filtreler.

(Fotoğraf: znlkyphoto)


Manzara fotoğrafçılarına tavsiyeler

  • Bol bol gezin, kimsenin gitmediği mekanları keşfedin.

  • Işığı doğru kullanın. Işığın açı

    sı ve miktarı fotoğrafınızı görsel olarak bir adım ileriye taşıyacaktır. O nedenle akşam üstü güneş batımına yakın elde edeceğiniz ışık çekeceğiniz fotoğrafları daha dramatik kılacaktır.

  • Ekipmanınız koruyun. Özellikle yağmurlu ya da karlı havalarda fotoğraf makineniz ve objektfinizin zarar görmemesi için yağmurluk almanızı tavsiye ederiz.

  • Kadrajınızı doğru kullanın; Ufuk çizgisinin olduğu bir manzara çekecekseniz bunu üçte bir kuralında geçen yatay çizgilerden birine denk getirebilirsiniz. Ya da yansıma çekecekseniz ufuk çizgisini ortalayıp gökyüzü ile yansıma arasında simetri oluşturabilirsiniz.


(Fotoğraf: 500px)


Diğer fotoğraf okulu yazısı için Fotoğraf Okulu: Sokak Fotorğafçılığı

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Görsel hikaye anlatıcısı, dijital aşığı ve belgesel fotoğrafçısı.