Evinizi Baştan Yaratın

Hazır havalar soğuyup da evde daha çok zaman geçirmeye başlamışken hepimizin aklına yaşam alanlarımızda ufak tefek değişiklikler yapmak gelir. Bazen salondaki orta sehpa daha geniş bir tanesiyle değiştirilir, bazen banyoya fonksiyonel sepetler eklenir, bazense iş daha ciddiye biner ve bütün odaların duvar renkleri değişir.

Eğer siz de yakın zamanda bu tür değişikliler yapmaya niyetliyseniz, evin beş farklı odası için hazırladığımız bu öneriler işinizi bir hayli kolaylaştırabilir.


Banyo

(Fotoğraf: Pinterest)

Güne başladığınız, aynanın karşısına geçip hayata hazır olduğunuzu hissettiğiniz yer olan banyonuza hak ettiği özeni göstermekten çekinmeyin. Her ne kadar ev içerisindeki en ufak alanlardan birisi olsa da banyoların sizin yaşantınızı ve tercihlerinizi yansıttığını unutmayın.

(Fotoğraf: Pinterest)


 • Banyonuzun ferahlığı için açık renkli, mümkünse beyaz parçalar tercih edin.
 • Olabildiğince büyük bir ayna, buna eşlik eden küçük aynalar veya parlak yüzeyli kaplamalar da bu küçük alanın genişlemesine yardımcı olacaktır.
 • Eğer tavandan aydınlatmalı bir banyonuz varsa bir sarkıt lamba yerine tavan alanına yayılan bir aydınlatma elemanı kullanmaya özen gösterin.
 • Banyonuz hangi boyutta olursa olsun evinizin diğer odalarıyla uyum içerisinde olmalı. Salondaki mobilyalarınızla veya yatak odanızdaki abajurunuzla aynı tonları taşıyan küçük dokunuşlar yaparak evin tamamının aynı dilden konuştuğuna emin olun.
 • Yer sıkıntısı çekiyorsanız akıllı depolama çözümleri üretin. Çamaşır makinasının üzerinde konumlandıracağınız küçük kutular veya duvara monte edebileceğiniz raflar sayesinde küçük alanlarda mucizeler yaratabilirsiniz.
 • Eğer kalabalık bir aileniz ve yeterince geniş bir banyonuz varsa iki ayrı lavabo ünitesi yerleştirerek herkesin mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.


Yatak Odası

(Fotoğraf: Pinterest)

Günün en huzurlu, en dingin anlarını geçirdiğiniz ve genellikle gözlerden uzak kaldığı için daha kişisel bir dokunuşla düzenlediğiniz yatak odası, küçük eklemeler (veya bazen çıkartmalar) sayesinde hızlıca yeni bir havaya bürünebilir.

(Fotoğraf: Pinterest)

 • Yatağınızın baş ucunda mutlaka bir sehpa veya komodin bulundurun. Bu sayede hem sık kullandığınız eşyaları göz önünde tutabilir hem de dönemsel değişiklikler yapabileceğiniz bir alan elde edebilirsiniz. Örneğin yaz döneminde bir vazo ve canlı çiçeklerle düzenlediğiniz komodini kış döneminde kokulu mumlar ve ufak dekoratif objelerle başka bir kimliğe büründürebilirsiniz.
 • Belirleyeceğiniz bir ana renk ve onun tonlarını kullanarak yatak odanızda bütünlük sağlayabilirsiniz. Örneğin toprak tonlarında bir duvar boyası, fildişi rengi yatak örtüleri ve koyu kahverengi, eskitilmiş dolap takımları birbirini en iyi şekilde tamamlayacaktır.
 • Yatak odanızın duvarlarını farklı boylarda aynalar, küçük tablolar veya ışıklandırma üniteleriyle zenginleştirebilirsiniz.
 • Eğer ayrı bir giyinme odanız yoksa, yatak odanızı kıyafetlerinizi depolayacağınız bir alan olarak da kullanmanız gerekli. Bu nedenle yatağınızın altını bir depolama ünitesine çevirebilir, yatak başınızı da yaratıcı askı çözümleri için kullanabilirsiniz.
 • Genellikle kötü uygulanmış duvar kağıdı örneklerini görüp bu uygulamadan çekinseniz de duvar kağıdı kullanmaktan korkmayın. Mobilyalarınızla birbirini tamamlayabilecek renk ve desenleri araştırın. Gerekirse önce odanın bir duvarında uygulama yapın. Bazen bu bile istediğiniz değişikliği yaratmak için yeterli olabilir.


Mutfak

(Fotoğraf: Pinterest)

“Aşk mutfakta pişer.” derler ancak siz bu romantizme kapılıp mutfağın asıl amacını unutmayın. Günümüzde giderek küçülen ve sadece hızlıca bir şeyler pişirmeye yarayan mutfaklarda size özel alanlar yaratmak bir hayli zorlaşsa da zoru başarmak için aşağıdaki önerilere göz atın.

(Fotoğraf: Pinterest)


 • Mutfağınızda orta veya büyük boyutlu bir masa için yer yoksa, bir duvara monte edebileceğiniz sunum ünitesi ve hemen önüne yerleştireceğiniz taburelerle kendi barınızı yaratabilirsiniz. Bu bar sunum için kullanılmadığı zamanlarda hazırlama ünitesi olarak da işinizi kolaylaştıracaktır.
 • Kullanacağınız saklama kaplarını ve görünür alanlardaki saklama ünitelerini farklı renk ve desenlerde seçerek mutfağınıza sıcak bir hava verebilirsiniz.
 • Dikey düzenlemenin mutfaklardaki en iyi çözüm olduğunu unutmayın. Bar taburelerinizi merdiven olarak kullanabilir, bu sayede küçük bir alanda harikalar yaratabilirsiniz.
 • Buzdolabı, fırın ve bulaşık makinesi gibi beyaz eşyaları kapaklı dolaplarınızın içine gömerek veya dolaplarınızın renginde kaplatarak mutfağınızın derli toplu görünmesini sağlayabilirsiniz.
 • Mutfağınızda tek ve büyük bir aydınlatma kaynağı yerine irili ufaklı ve bütün alana yayılmış aydınlatma çözümleri kullanarak tasarruf edebilirsiniz.
 • Eğer mutfağınızda zaman geçirmeyi seviyorsanız ve yeterli alanınız varsa burayı bir yaşam alanı olarak da kullanabilirsiniz. Bu sayede arkadaşlarınızla kahve sohbeti yapmak için pahalı kafelere gitmeye gerek kalmaz, değil mi? 


Oturma Odası

(Fotoğraf: Pinterest)

Evinizdeyken en çok zamanı burada geçiriyor, misafirlerinizi burada ağırlıyorsunuz. Oturma odanızı çok daha cazip bir yaşam alanı haline getirmek – ve evet, paylaştığınız Instagram fotoğraflarının daha çok beğeni almasını sağlamak - için yapmanız gerekenlerse şöyle:

(Fotoğraf: Pinterest)


 • Bir parçayı baş köşeye koyun, odanın gerisini buna göre planlayın. Çok iddialı gibi görünse de oturma odası birden fazla öne çıkan parçayla karmakarışık olacaktır. Aile yadigarı bir gümüşlük, el dokuması bir halı veya en sevdiğiniz uzanma koltuğunuz; seçiminizi yapın ve o parçayı baş köşeye yerleştirin. Gerisi, çorap söküğü gibi gelecektir.
 • Renk patlamaları veya baskın desenler, uzun vadede size eskisi kadar çekici gelmeyebilir. Yaz döneminde aklınızı başınızdan alan turuncu masa lambası, iki sene sonra bir köşede tozlanıp yeniden canlanacağı günü bekleyecektir. Bu nedenle, oturma odası gibi çok zaman geçirilen alanlarda daha klasik parçalar tercih edin.
 • Televizyon sizin için vazgeçilmezlerdense (hayır, sadece dizi izlediğiniz zaman değil, oyun oynamak veya diğer amaçlarla da televizyonunuzu kullanıyor olabilirsiniz) oturma düzenini televizyonu merkeze alacak şekilde yapmanız gerekir. Burada bir önemli nokta, aydınlatma düzenlemenizin yansıma yapmayacak şekilde yerleştirilmesidir.
 • Oturma odasında birden fazla aydınlatma kaynağı kullanmanız şık bir sonuç verecektir.
 • Bitki düzenlemeleri her zaman için artı puan getirecektir. Son dönemde popülerleşen teraryum gibi kalıcı düzenlemelere mutlaka göz gezdirin.


Çocuk Odası

(Fotoğraf: Pinterest)

Eğer çocuklu bir aileyseniz, onlar için evinizde bambaşka bir dünya yaratmanız gerektiğini iyi bilirsiniz. Sadece evin her yerini çocuklara zarar vermeyecek şekilde düzenlemekle kalmayıp bir de çocuk odasını hayallerinin ötesine taşımanız gerekecektir. Nasıl mı?

(Fotoğraf: Pinterest)


 • Duvarlardan bir tanesini çocuğunuz için aktivite ve boyama duvarına dönüştürün. Bu sayede içindeki yaratıcı yönü sizin sınırlandırdığınız bir alanda keşfedebilir. Evet, en sevdiğiniz koltuk takımı hala tehlike altında; ancak, bu taktiği denemekten zarar gelmez.
 • Kapalı bir dolap yerine açık raf sistemi kullanarak hem alan genişliği yakalayabilir hem de ufak parçaların hızlıca bulunabilmesini sağlayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey, raf ve askıların çocuğunuzun ulaşamayacağı yükseklikte kullanılmasıdır.
 • Çocuk odasında tercih edeceğiniz bütün mobilyaların çocuklar için özel hazırlandığından emin olun. Sivri köşelerinden arındırılmış ve dayanıklı malzemelerden hazırlanmış mobilyalar çok daha güvenli bir yaşam alanı yaratacaktır.
 • Eğer “erkekler mavi, kızlar pembe” düşüncesindeyseniz, renk skalanızı biraz daha genişletmelisiniz. Yaratıcılığı ortaya çıkartan sarı, turuncu gibi renkler ve doğallığı vurgulayan mavi, yeşil gibi renkler son yıllarda mavi ve pembeden çok daha popüler. Bebeklik dönemi için beyaz ve gri tonların da bir hayli revaçta olduğunu hatırlatalım.


Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Blogger, moda yazarı, dijital fkirlerin adamı.