Doğru Dürbün Seçimi Nasıl Yapılır?

Öncelikle dürbün nedir onun tanımı ile başlayalım. Dürbün, insanların tek merceğe sahip teleskoplara nazaran daha gelişmiş bir derinlik ve mesafe hissi sağlamalarına yarayan ve her biri kullanan kişinin tek gözüne gelecek şekilde konumlandırılmış ve aynı noktayı göstermek üzere tasarlanmış iki aynı teleskoptan oluşan bir optik araçtır. Dürbün seçerken dikkat etmemiz gereken başlıca hususlar; 

  • dürbünün büyütme ölçeği, 
  • büyüklüğü ve ağırlığı, 
  • görüş alanı, 
  • optik özelliği, 
  • maliyet faktörü

Dürbünler genellikle 7x35 , 10x50 gibi sayılarla tanımlanırlar.Bu çarpanlardan ilki dürbünün büyütme gücünü temsil ederken, diğer çarpan ise dürbünün açıklığını belirtir. Örnek olarak 10 x 50 büyüklüğünde bir dürbün ele alırsak 50 mm çaplı merceklere sahiptir ve 10 kere büyütme sağlar. Çok yüksek büyütme güçleri elimizin hareketinden dolayı görüntüyü kolayca bozabilir bu sebepten büyütme gücü 7x veya 8x olan dürbünler tercih etmekte fayda vardır. Haliyle büyütme oranı düşük dürbünler daha geniş alanları gösterirler.

Dürbünlerde bir diğer önemli unsur da kaplama malzemesidir. Coating olarak da bilinen kaplama, görüntünün kalitesini arttırmak amacıyla kullanılmaktadır. Kaplama prizmaların merceklerinin üzerinde ince nesnelerin buharlaştırılması vasıtası ile gerçekleştirilir. Bu yöntemle ışık kaybı azaltılır ve daha net bir görüntü elde edilir. Bu sebeple kaplama dürbünlerde kaliteyi belirleyen önemli faktörlerden birisidir.


Odaklama da dürbünlerde kaliteli olması gereken belirgin özelliklerden bir tanesidir. Odaklama (focusing) oynatılabilir bir ayarlama düğmesi ile mercek uzaklıkları ayarlanarak bakılan nokta için daha net bir görüntü elde etme işlemidir.

Çıkış deliği (Exit Pupil)  objektif lensin çapının büyütme katsayısına oranlanarak bölünmesi ile karşımıza çıkan optik değerdir. Bu çıkış deliği göz merceği boyutlarına tam bir şekilde uygunluk sağlaması durumunda daha net bir görüntü elde edilecektir. Genellikle çıkış deliği boyutları 3 ile 7 milimetre arasında değişiklik göstermektedir.


Görüş alanı, herhangi bir bölgeye netlenmiş dürbünümüzün, netlik noktası çevresinde görebildiği alanın tümünü gösteren bir ölçüdür. Dürbünün görüş açısı arttıkça beklendiği üzere de görüş alanı da genişler. Görüş alanı yüksek dürbünler özellikle süratli hareket eden nesneleri gözlemlemek için kullanılmaktadırlar. 

Peki ne zaman hangi dürbünü kullanmalıyız?

Bildiğimiz üzere dürbünler kullanım amacına göre farklılık gösterebilirler. Biz ne gözlemi yapmak istiyorsak ona uygun bir dürbün seçmek gözlemlerimizi daha kolay ve verimli bir hale getirecektir. Aktivite gözlemi için dürbün kullanıyorsak; netleme özelliği otomatik olan dürbünler kullanılmalıdır. Böylece netleme yaparken kaybedilen zamanın önüne geçilmektedir. 


Gökyüzü gözlemleri için açıklık en önemli özellik olarak bilinmektedir. Diğer bir deyişle de dürbünümüzün merceği ne kadar büyük olursa gözlem o derece başarılı olacaktır. Gezegenlerin gözlemleri haricinde büyütme özelliği çok önem göstermemektedir. Genellikle 7x50 veya 10x50 dürbünler tavsiye edilmektedir.Ayrıca gökyüzü gözlemleri için tripod kullanımı da tavsiye edilmektedir. Ama dürbünün yetersiz kalabileceği durumlar için teleskop kategorimize göz atmanız faydalı olacaktır.


Doğa gözlemleri için dürbün kullanıyorsanız eğer, ağırlık ön planda olacaktır çünkü ağır bir dürbünü sürekli taşımak ilerleyen saatlerde sıkıntı çıkarabilir. Bu yüzden ön mercek çapı 42 mm den küçük dürbünler tercih edilmelidir.Çok fazla büyütme isteniyorsa eğer  zoom özelliğine sahip dürbünleri tercih etmemiz gerekmektedir. Eğer siz de gözlem yapmak için en uygun dürbünü arıyorsanız eğer sizin için seçtiğimiz dürbünlere buradan ulaşabilirsiniz.

Herkese iyi gözlemler . . .

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Oyun düşkünü, MBA mezunu, Alve marketing ekibinin demirbaşı