​ Moda Haftalarından Esintiler

Dünyanın dört bir köşesine yayılan moda haftaları sona erdiğine göre önümüzdeki sezonun trendleri hakkında konuşma vakti gelmiş demektir. New York’ta dijitalleşme trendini arkasına alan, Londra’da takvimin azizliğine uğrayıp dengesi bozulan, Milano’da her zamanki kadınsı görünümleri erkek tasarımlarıyla harmanlayan ve Paris’te romantizmi koltuk savaşlarına kurban eden moda haftaları, kapanışı Istanbul’un adım adım gelişen moda haftası ile yaptı.

(Fotoğraf: Vogue)

Bütün bunlar yaşanırken moda severlerin bazıları kalıcı olacak trendleri gözüne kestirdi, bazıları ise bir nefeslik heveslerin peşine giderek İlkbahar/Yaz 2017 sezonunda parlayıp sönecek parçaları alışveriş listelerine ekledi.

Biz de hem şehirlerde karşımıza çıkan trendleri hem de moda haftalarında olup bitenleri kısaca özetlemek istedik. Bir aydan fazla süreye yayılan bu yenilik ve heyecan dolu moda serüveninden akılda kalanları birlikte keşfetmeye var mısınız?

Bir Trend: Çizgiler

(Fotoğraf: Vogue)

Her yaz mevsiminin vazgeçilmezi olan, marin etkiyi gardırobumuza taşıyan, bizi sonsuz bir tekne turundaymışçasına sarıp sarmalayan çizgililer, 2017 yazında biraz daha geniş bir kullanım alanına sahip olacaklar.

Kalınlaşan, birbiri üzerine binen ve farklı renklerde karşımıza çıkacak olan çizgiler kimi zaman rahat bir pijamayı andıran saten takım elbiselerde kimi zaman da aksesuarlarda yüzünü gösterecek.

Önerimiz, geçtiğimiz yaz sezonundaki çizgili parçalarınıza sıkı sıkıya sarılıp bir sonraki sezonu beklemeniz. Ya da yeni sezon için şimdiden oluşturacağınız alışveriş listenize çizgilileri eklemeniz.

Bir Defile: PRADA

(Fotoğraf: Vogue)

Italyan lüks moda markası Prada, İlkbahar/Yaz 2017 koleksiyonu ile özüne dönüş sinyalleri verdi. Prada, pek çok ünlü moda markasının aksine podyumu Insta-modellere vermek yerine yıllardır defile ve kampanyalarında karşımıza çıkan Liya Kebede ve Arizona Muse gibi isimlerle buluşmamızı sağladı.

Cırt cırt gibi spor detaylarla hareketlenen, çantalardan elbiselere kadar her yerde kullanılmış tüylerle yeni bir trendin altını çizen Prada İlkbahar/Yaz 2017 koleksiyonu, çizginin artısında kalanlardan.

Bir Trend: Beyaz Elbise

(Fotoğraf: Vogue)

Zamansız, asil, duru. Yüz kadına beyaz elbisenin tanımını sorsak, alacağımız ilk üç cevap bunlar olurdu. 2017 yaz sezonu da beyaz elbiselerin baş rolü kimselere bırakmayacağı sezonlardan.

Yakası veya etek uçları dantel, fisto ve aplikelerle süslenmiş beyaz elbiseler, beli farklı materyallerden hazırlanan kemerlerle hareketlendirilmiş beyaz elbiseler, üzerine hafif bir hırka veya pardösü alınarak yeni bir stile bürünecek beyaz elbiseler..

Gördüğünüz gibi beyaz elbise söz konusu olunca alternatif çok. Siz siz olun, beyaz elbisenizi tamamlayacak parçaları seçerken sezonun diğer trendlerine bir göz atmayı unutmayın. Ne de olsa “2012’den mi çıkıp gelmiş?” yorumlarını duymak istemezsiniz; değil mi?

Bir Defile: Balmain

(Fotoğraf: Vogue)

Kardashian veya Jenner soy ismine sahipseniz, Balmain için “aileden biri” gibisiniz. Ha yok eğer bizim gibi bütün bu tantanayı uzaktan seyredenlerdenseniz, Balmain’in değişimine hayret edebilirsiniz.

Uzun yıllardır “Balmain ordusu” olarak adlandırılan güçlü, keskin hatlarla inşa edilmiş tasarımlar sunan Olivier Rousteing, Paris’te gerçekleşen İlkbahar/Yaz 2017 defilesiyle bizi bir hayli şaşırttı. Defile ile ilgili bilgilerin yer aldığı basın bültenine “Balmain kadınının kabuğunu kırması gerekiyordu.” notunu düşen tasarımcı yine ünlülerin akın ettiği bir defile ile karşımızdaydı.

Dekolteli tulumlarla açılan defile egzotik renklerdeki yılan derileriyle devam etti, baştan aşağıya ışıl ışıl işlemelerle kaplı parçalarla sona erdi.

Bir Trend: Kısa Topuklu Ayakkabılar

(Fotoğraf: Vogue)

Pek çoğumuz için iki tür topuklu ayakkabı vardır: uzun ve ince topuklular veya kısa ve kalın topuklular. Tabi ki ayakkabı denkleminin diğer parçaları olan apartman topuklu veya dolgu topuklu ayakkabıları unutmadık; ancak, kadınların ilk aklına gelen ve en çok tercih ettikleri modellerin bunlar olduğu da bir gerçek.

Paris, Milano ve New York gibi şehirlerdeki podyumlarsa, önümüzdeki yaz kısa ve ince topukluların etrafımızda olacağını işaret ediyor gibiydi. Moda dünyasında “kitten heel” olarak adlandırılan bu kısa topukluları Prada, LOEWE, Dior ve Chanel gibi pek çok öncü markanın podyumunda görmek, sizee de trend alarmlarını çaldırmalı.

Bir Defile: CHANEL

(Fotoğraf: Vogue)

Karl Lagerfeld, yaşı gereği birden fazla teknolojik gelişmeyi hayatına sığdırmış isimlerden. Bunca yıl içerisinde telefon, televizyon, bilgisayar, internet ve sosyal medya gibi pek çok kavramın günlük hayata girişi, yayılışı ve bazılarının yok oluşuna şahit olmuş bir efsane.

Hal böyle olunca, her sezon CHANEL defileleri için bambaşka bir kimliğe bürünen Grand Palais’nin geleceğe dönüş temalı bir veri işleme merkezine dönüşmesi hiçbirimizi şaşırtmadı.

CHANEL İlkbahar/Yaz 2017 koleksiyonunda göz alıcı dijital baskılar, Coco Chanel’in mirası olarak bilinen etek ceket takımlarının yeni yorumları ve sahibiyle konuşabilen çantalar vardı. Evet, yanlış duymadınız; eğer çantanız sizinle ilgili bir mesajı ışıklı bir ekranda göstersin isterseniz koleksiyonun en fütüristik parçalarından birisi olan bu çantaya göz atabilirsiniz.

Bir Trend: Spor Stil

(Fotoğraf: Vogue)

Daha önce sıklıkla değindiğimiz “athleisure” akımı, önümüzdeki yaz da hayatımızda kalmaya kararlı. En romantik defilelerde bile kendisini gösteren bu spor dokunuşun giderek moda dünyasının her alanına yayılmasını izlemek bir hayli ilgi çekici.

Alessandro Michele yönetiminde altın çağını yaşayan Gucci, koleksiyonunda işlemeli elbiseleri tamamlayacak koşucu taytlarına yer verdi. Versace, uzun zamandır sunmadığı kadar heyecan verici bir koleksiyonu, bu spor dokunuş sayesinde geliştirdi.

İlkbahar/Yaz 2017’nin en çok öne çıkan defilelerinde sıklıkla tekrarlayan spor stil, sizin de aklınızda ve gardırobunuzda sağlam bir yer edinmeli.

Bir Defile: Marc Jacobs

(Fotoğraf: Vogue)

Kendi adını taşıyan birkaç ayrı markaya sahip ünlü Amerikalı tasarımcı Marc Jacobs, sonunda aradığını buldu ve tek bir ana markayı herkesin konuşacağı bir defile eşliğinde sundu.

Herhangi bir kadının gözünü bir hayli korkutacak platform topuklu ayakkabılarla podyumda adeta “partileyen” modeller, Marc Jacobs defilesi için özel hazırlanan aykırı saç ve makyaj ile hazırlanmıştı. Geniş kesimli parçaların uçuşan mini elbiselerle harmanlandığı koleksiyondaki renk patlaması, Marc Jacobs’ın yeniden moda sahnesine dönüşünün kutlamasını simgeliyor gibiydi.

Ne diyebiliriz ki? Aramıza hoş geldin Marc; seni görmek çok güzel.

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Blogger, moda yazarı, dijital fkirlerin adamı.