Paylaşmanın En Samimi Yolu: Instant Fotoğraf Makineleri

Fotoğraf çekmek bir sanat olmaktan çıktı ve artık bir alışkanlık haline aldı. Özellikle Instagram gibi sosyal medya kanalları sayesinde cep telefonları ya da fotoğraf makineleri ile çektiğimiz her anımızı paylaşır olduk. Peki çektiğimiz fotoğraflar sosyal medya kanallarında birikirken, bu “an”ların kaçını baskı alıp fiziksel bir boyuta dönüştürüyoruz?


Çektiğimiz fotoğraflar sosyal medya sayesinde ölümsüz oluyor ve hatta belki de ömürler boyunca ortamlarda kalarak gelecek nesillere aktarılabiliyor. Hal böyle olunca neden elimizde basılmış fiziksel bir fotoğrafa ihtiyaç duyalım? Çünkü fotoğraflarımızı aktardığımız bu ortamlarda aslında çektiğimiz çoğu fotoğrafa ulaşamıyoruz, dolayısıyla da sahip olduğumuz hesaplar dijital fotoğraf çöplüğü olmaktan öteye gidemiyor.


Çektiğimiz fotoğraflar sosyal medya hesaplarımızda kayıtsızca dururken, neden evimizde birer aksesuar olarak durmuyor? Ölümsüzleştirdiğimiz o özel anlar, eşimize dostumuza hatta kendimize gösteremediğimiz, çekip paylaşıp internetteki diğer fotoğrafların arasında yerini alıyor “internetin tozlu raflarında” kayboluyor. İşte bunun için her zaman buzdolabımıza asabileceğimiz, çerçevelettirip başucumuza ya da ofis masamıza koyup baktıkça bizi mutlu eden anları çevremize daha çok yerleştirmeliyiz.

Polaroid kültürünün yeniden doğuşu

Çektiği fotoğraflardan dijital ortamda paylaşmak dışında beklentileri olanların tam ihtiyacını karşılayacak Polaroid kültürü, Impossible Project’in polaroid filmleri tekrar üretmesiyle hortladı adeta! Büyüklerimizin tozlu raflara kaldırdığı Polaroid’ler tekrar gün ışığına çıktı ve yaşadığımız güzel anları ölümsüzleştirmek için tekrar iş başı yaptı. Her zaman yanımızda taşıyabileceğimiz boyutlarda olan bu Polaroid makineler ile bir anı ölümsüzleştirip aynı anda çıktısını alabiliyoruz. Bu sayede ölümsüz kılmak istediğimiz o anlar ile fiziksel albümler oluşturup, başucu çerçevelerimizi doldurup, buzdolaplarımızı süsleyebiliyoruz.


Instax’la canım Instax’la

Polaroid akımın tekrar hortlamasının altında, rakipsiz kalan Fujifilm Instax’ın katkısından bahsedebiliriz bence. 90’lardan beri Fujifilm, Instax adı altında ürettiği anlık yani instant filmler, özellikle Polaroid’in tarihe karışması ile tekrar popüler oldu. Tabii ki bu popülerliğin altında Instax filmlerin daha makul fiyatlı olması ve de Fujifilm in çıkartmış olduğu birbirinden ilginç ve renkli Instax fotoğraf makinesinin olması da yatıyor. Nedeni her ne olursa olsun Fujifilm Instax ihtiyacınız olan şey olabilir.


Instax filmler Mini ve Wide olmak üzere ikiye ayrılıyor. Doğal olarak da Fujifilm Instax fotoğraf makineleri de Mini ve de Wide film kullanan olmak üzere ikiye ayrılıyor. Instax Mini filmler bir kredi kartı büyüklüğünde olurken, Instax Wide filmler, Mini’lerin tam iki katı büyüklüğünde oluyor. Bu filmler de ayrıca birbirinden renkli ve keyifli tasarımlara sahip çeşit çeşit Instax kamera ile çalışıyor.

Eğer sizler de Instant film dünyasına giriş yapıp evinizi o değerli anlarla doldurmak istiyorsanız, Fujifilm Instax tam aradığınız şey olabilir.

Polaroid vs Instax

Ne kadar iki tür de benzer mantıkla çalışsa da arada dağlar kadar fark var diyebiliriz. Öncelikle Polaroid, Instax’a oranla çok çok daha eski bir kültür o nedenle piyasada ikinci el çalışır durumda bir çok makine bulmak mümkün. Bunun yanında Impossible Project’in renove ettiği kameralar da satılmakta. Buna karşılık Fujifilm’ çoğu yakın zamanda çıkmış geniş bir ürün yelpazesine sahip. Fujifilm’in yanı sıra, Leica, Lomography ve Mint gibi markalar da Fuji Instax’a göre ürettiği fotoğraf makineleri ile beğeni topluyor.


Impossible Project’in ürettiği Polaroid filmleri ile Fuji Instax filmler arasındaki en belirgin fark ise ise film ölçüleri. Impossible Project’in ürettiği standart Polaroid film  83mm × 108mm boyutlarında iken Fujifilm’in iki tip  ürettiği Instax dilm mevcut; Instax Mini 62 mm x 46 mm ölçülerinde ve Wide 60 mm x 99 mm ölçülerinde.

Polaroid ve Instax fotoğraf makineleri kimlere göre?

  • Fotoğraf çekip elinde hemen bir fiziksel çıktı olsun isteyenler

  • Fotoğraf çekmeyi bir keyife dönüştürmek isteyenler

  • Görsel projeler oluşturmak isteyenlere

  • Çektiği anıları sevdikleriyle hemen paylaşmak isteyenlere

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Görsel hikaye anlatıcısı, dijital aşığı ve belgesel fotoğrafçısı.