Cildinizi Kışa Hazırlamak İçin Yapmanız Gerekenler

Ekim ayı geldi çattı, havalar soğumaya başladı. Her ne kadar güneşli günler görmeye devam etsek de yazın “resmi olarak” bittiğini söyleyebiliriz. Bolca seyahat, uzun tatiller ve güzel anılarla dolu yaz mevsiminden sonbahara geçerken hava durumu kadar ani değişim gösteren başka bir şey daha var, o da cildimiz.

(Fotoğraf: Pinterest)


Yaz boyunca doğal bir şekilde terleyen ve bu sayede nemlenen cildimiz hava sıcaklığının düşüşü nedeniyle takviye nemlendiricilere ihtiyaç duyar. Bu nedenle su bazlı nemlendiriciler, yerini yağ oranı yüksek nemlendiricilere bırakır. Eğer cildiniz bu geçiş dönemlerine karşı koymakta güçlük çekiyorsa, günlük kullanılan yağ oranı yüksek nemlendiricilere destek olması amacıyla haftada bir veya iki kere maske veya vücut bakım yağları eşliğinde bir masaj tercih edilebilir.

(Fotoğraf: Pinterest)


Özellikle yaz döneminde günlük olarak güneş kremi veya nemlendirici kullanmadıysanız, arayı kapatmak için biraz daha fazla çalışmanız gerekir. Yaz boyunca güneş ışınlarından etkilenen, elastik yapısını kaybeden ve hızla yaşlanan cildinizin kendini toparlaması için kara kış gelmeden önlem almanızda fayda var.

Kış mevsiminde kalın kıyafetler tercih ettiğimiz için genellikle vücudumuzun büyük bölümünde bu sıcaklık değişiminin etkilerini hissetmeyebiliriz. Ancak açıkta kalan yüz, boyun ve eller gibi bölgelerin daha yoğun bir ihtiyacı olacaktır. Şapka, bere, şal ve eldiven gibi aksesuarlar bu konuda size destek olsa bile yeterli olduklarını söylemek çok mümkün değil.

(Fotoğraf: Pinterest)


Cildinizin yoğun bir savaş vereceği bu dönemde aklınızda bulunması gerekenlerden birkaçı şöyle:

Gece bakımını ihmal etmeyin

(Fotoğraf: Pinterest)

 • Eğer cildiniz geceden nemlendirilmiş ve ertesi güne hazırlanmış olursa sabah yapacağınız bütün uygulamalar daha etkili olacaktır.

 • Yatmadan önce makyajınızı bir makyaj temizleme losyonu yardımıyla temizleyip sonrasında günlük nemlendirici uygulayabilirsiniz. Buna alternatif olarak gece bakım kremleri de keşfetmeniz için sizi bekliyor.

 • Haftalık olarak gerçekleştireceğiniz gece bakımı ise derinlemesine nemlendirici etkisi olan ve besleyici içeriğe sahip maskelerden cilt tipinize en uygun olanı seçerek kullanmanıza dayanıyor.

Su dengesini unutmayın

(Fotoğraf: Pinterest)

 • Kış mevsiminde vücudumuzun su dengesi değişeceği için cildimiz de bu değişim etkilerini gösterecektir. Öncelikle gün içerisinde bol su tüketerek bu dengeyi düzenlemeye yardımcı olun.

 • El ve yüzünüzü yıkarken veya duş alırken su sıcaklığına dikkat edin. Uzun bir sıcak duşun dinlendirici olacağını düşünebilirsiniz ancak cildiniz bu sıcaktan olumsuz etkilenebilir. Su sıcaklığını ne çok sıcak ne de soğuk olacak şekilde ayarlamanızı öneririz.

 • Cildiniz, beslenmenizden de doğrudan etkilendiğinden yeme içme alışkanlıklarınıza bir “kış düzeni” getirmeniz gerekebilir. Su tüketimini arttırmanın yanı sıra yeşil sebzeler ve C vitamini içeren meyveleri sıklıkla tüketmeyi tercih edin.

Gün boyu süren bakım

(Fotoğraf: Pinterest)

 • Cildiniz sadece gece yapılacak bir bakımla kış mevsiminin etkilerine karşı koyamaz. Bu nedenle farklı uygulamaları gün içine yaymayı tercih edin.

 • Gece bakımının ardından güne taze ve dinlenmiş bir şekilde başlayan cildinizi evden çıkmadan 30 dakika önce nemlendirin. Bu süre, nemlendirici veya bakım kreminizin cildiniz tarafından emilmesi ve koruyucu özelliğini göstermesi için gerekli.

 • Gün içerisinde el, yüz ve dudak gibi soğuğa daha çok maruz kalan bölgeler için sıklıkla bakım tekrarı yapmayı ihmal etmeyin. Örneğin ellerinizi gün içerisinde 4 veya 5 kere nemlendirebilir, yüzünüz için günde 2 ayrı bakım molası verebilirsiniz. Dudak bakımını  iste dudaklarınızın kuruduğunu hissettiğiniz her an gerçekleştirebilirsiniz.

Hafif bir makyaj ritüeline yönelin

(Fotoğraf: Pinterest)

 • Soğuyan havanın etkisiyle yüzünüzde kullanacağınız farklı bakım uygulamalarını tekrarlayabilmek ve yüzünüzün nem dengesini bir düzene sokabilmek için makyaj uygulamanızı gözden geçirin.

 • Hafif yapılı bir allık ve açık renkli bir ruj, yüzünüzün kış sadeliği ve doğallığına hazırlanmasına yardımcı olacaktır. Eğer bu şekilde makyajınızın dikkat çekmeyeceğini düşünürseniz, makyaj ağırlığını gözleriniz ve çevresine verebilirsiniz. Unutmayın, soğuktan gözü yaşaracak kadar etkilenenlerdenseniz, kolay akmayacak bir maskara ve göz kalemi ikilisi tercih etmelisiniz.

Cildinizin kışa hazırlanması ve kış boyunca korumayı elden bırakmamak için yapmanız gerekenlere ek olarak gardırobunuzu da yeni mevsime hazırlamanız gerekir. “Sonbahar Gelmeden Gardırobunuza Eklemeniz Gerekenler”  başlıklı bu yazımız, sizin için doğru bir başlangıç olacaktır. Bu yazıda keşfedeceğiniz trendlerin yanı sıra bunları uygularken de dikkat etmeniz gerekenler var. Örneğin, katmanlar halinde giyinerek gün içerisinde terleme, dolayısıyla su kaybetme, riskinizi en aza indirebilirsiniz.

(Fotoğraf: Pinterest)


Gardırobunuz kadar evinizin de cildinize katkısı büyük. Evinizin soğuk – sıcak dengesini sağlamanın yanı sıra ev ortamınızın yeterince havalandırıldığından emin olun. Hava temizleme ve nemlendirme cihazlarından birisini satın alarak sadece dışarıda değil ev içerisinde de cildinizin korunmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bu tür bakım ve nemlendirme uygulamaları sadece sizin için değil, bütün aileniz için çok yararlı olacaktır. Ancak bu konuda sabırlı olmaya ihtiyacınız var. Zira erkekler ve çocukların bu tür uygulamalara uzak olmaları işleri biraz zora sokacaktır. Ne şanslısınız ki artık erkek ve çocukların da ilgisini çekebilecek ve onlara özel olarak üretilen farklı ve doğal bakım ürünleri var.

(Fotoğraf: Pinterest)


Yaz boyunca yıpranan ve kış mevsimi yaklaşırken yeniden toparlanmaya ihtiyacı olan cildiniz için en öne çıkan bakım önerilerini okuduktan sonra yapmanız gereken, bu önerilerden hangilerini uygulayabileceğiniz ve bu esnada hangi ürünleri tercih edeceğiniz. O halde şimdi sizi Alve.com‘da yer alan yüzlerce mağazadaki binlerce bakım ürününü inceleyip karşılaştırmak ve en beğendiklerinizi sepete atmak için buraya alalım.

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Blogger, moda yazarı, dijital fkirlerin adamı.