2017'nin En Büyük Maçı: FIFA 17 vs PES 2017

Yeni bir futbol sezonuna daha başlangıç yaptık ve Eylül ayı itibari ile oyuncuların merakla beklediği iki oyun FIFA 17 ve PES 2017 raflarda yerlerini aldılar. Haliyle akıllarda yine EA Sports ile Konami rekabetinin getirdiği klasik soru; FIFA mı PES mi ?


Son 3-4 yılı göz önünde bulundurmazsak PES oyuncu kitlesi FIFA severlerin daha üstünde bir topluluk oluşturuyorlardı fakat son yıllarda yaptığı geliştirmeler ile FIFA, PES’i yakalayıp daha sonra da liderlik koltuğunu ele geçirmeyi başardı. Fakat bu sene işler belki biraz değişebilir gibi duruyor. Konami bu sene Pro Evolution Soccer için oyuncuların daha gerçekçi hissedebilmesi ve oynanabilirliğin daha fazla arttırılabilmesi adına Fox Engine kullandı ve PES 2016’a göre daha iyi animasyonlar  ve detaylarla oyun kalitesini arttırdı. Ayrıca oyun yapay zekasını da geliştiren PES, single player modunu biraz daha zorlu hale getirdi. Çünkü bu yapay zeka modu sizin nasıl oynadığınızı ve taktiğinizi anlayıp buna göre size pozisyon alacak ve sizi engellemeye çalışacak. 

PES 2017 ile gerçekçi dokunun

Bu sene PES adına  yeni gelen özelliklerden bir tanesi de “ Gerçekçi Dokunuş “ özelliği. Bu sayede kullanıcı için tuş sertliğini ayarlayabilmek mümkün olacak. Bu durumda futbolcuların şutları, pas vermeleri olsun kullanıcıya göre ayarlanabilmiş olacak. Diğer bir söylenti ise PES tarihinin en panter kalecileri PES 2017 de boy gösterecek. Seyirciler için de birkaç grafik düzenleme yapan Konami diğer yıllara kıyasla biraz daha iddiali geliyor. Lakin şunu da belirtmemiz gerekiyor ki lisans hakkı konusunda hala eksikleri olan PES 2017, bu konuda FIFA’nın gerisinde kalıyor. EA Sports Resmi Uluslararası Futbol Fedarasyonu’nun sponsoru olduğu için lisans konusunda hiçbir sıkıntı ile karşı karşıya kalmıyor. Oyun modları üzerinde çok bir değişiklik yapmayan PES 2017, 2016 dan kalan MyClub modunu ise 2017’de  de devam ettiriyor. 

FIFA 17 grafik olarak daha da gelişti!

Gelelim FIFA 17’ye, acaba EA Sports bu sene ne gibi değişiklikler yaptı? Öncelikle Battlefield veya Mirror’s Edge gibi oyunlarda kullandığı Frostbite grafik motoru ile maça 1-0 önde başlayan FIFA 17 liderlik koltuğundan kolay kolay inmeyeceğe benziyor. FIFA 16 da benzer bir durum olan “futbolcu psikolojisi“ Frostbite ile FIFA 17 de daha belirgin hale geldi yani futbolcu morali kötüyse veya düşükse oyunda da kötü oynaması bekleniyor olacak. 


Seyahate hazır mısınız?

FIFA 17'de eklenen yeni bir mod ise Alex Hunter adlı vatandaşı altyapıdan alarak yetiştirdiğimiz ve Premier League de top koşturttuğumuz “The Journey“ modu. Bu modda hem saha içi hem de saha dışında Hunter’a müdahele edebildiğimiz için, hikayeye direkt olarak etki etmiş oluyoruz. Ayrıca FIFA 17’nin Türkiye Ligi’nin de lisansını bulundurması Türk futbolseverler adına bir avantaj olarak gözüküyor. Duran toplarda ve penaltı atışlarında da birkaç yeni düzenleme yapan FIFA 17, eskilerden oyunlardan kalan bugları biraz daha toparlamış gibi görünüyor. Son yıllarda daha çok oyuncuyu kendine bağlayan Ultimate Team modu FIFA 17’de de bizimle olacak. Lisans konusunda zaten PES 17 ‘in önünde olan FIFA, online oyun modunda da PES 2017'ye göre daha az "lag"lı ve daha kolay bir arayüz ile karşımıza çıkıyor. Ayrıca online rakip bulma konusunda PES’e göre daha başarılı olan FIFA umarız bu yıl PC için sürekli bakımda olan Origin Serverlarını bu sene çok fazla meşgul etmez. Ayrıca hakemlerin de kararlarında biraz daha adil olmalarını bekliyoruz bu sene zira çok kolay faul veya penaltı çalabiliyorlar.

Bu yıl da her ne kadar yaptığı yeni atılımlar ile başarılı görünse de bizim kanaatimize göre PES henüz FIFA’nın önüne geçebilmiş görünmüyor. Yine de yıllardan bu yana gelen kemikleşmiş PES oyuncu kitlesi yine tercihlerinden şaşmayacak ve PES 2017 ile sezonu açacaklardır. Herkesin düşüncesi farklı olabilir ama akıllardaki soru hep ortak; FIFA 17 mi, PES 2017 mi ?


Herkese bol gollü, az ofsaytlı günler...

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Oyun düşkünü, MBA mezunu, Alve marketing ekibinin demirbaşı