Google Pixel Serisi İle Ben De Varım Dedi

Bir çok marka ile çalıştıktan sonra Google sonunda karşımıza Google Pixel ve Pixel XL ile çıktı. Salı günü duyurduğu bu iki model ile cep telefonunu piyasasına kendi ürettiği telefon ile var olacağını gösterdi.

Daha önce HTC, Huawei ve LG gibi çeşitli üreticilere yüklediği Nexus serisi telefonların akıbeti ise merak konusu. Bugüne kadar üretilen bütün Nexus cep telefonları Google ve diğer üreticilerin ortaklıkları sonucu ortaya çıkmış telefonlardı, fakat Pixel ve Pixel XL tamamen Google’ın vizyonunu yansıtıyor.


Şu ana kadar çıkmış en iyi cep telefonu kamerası

Google, Pixel’in şimdiye kadar yapılmış en iyi cep telefonu kamerasına sahip olduğu bilgisini duyurdu. Bu açıklamanın ardından sensör ve objektif testleri yapan DxoMark’a çevrilmişti gözler ve o da Google’ı doğrularcasına Google Pixel’i en tepeye yerleştirdi.

12,3 megapiksellik sensörü ve f2.0 merceği ile kağıt üstünde rakiplerinin gerisinde gözükse de, kısmen büyük sensörü ve düşük çözünürlüğü nedeniyle 1.55-micron piksel boyuna sahip, bu da çoğu rakibinin ilerisinde. Ayrıca şimdiye kadar çıkmış telefonlar arasında kayıt zamanı en kısa kameraya sahip telefon olma özellliğini elinde bulunduruyor, bu da demek oluyor ki deklanşör gecikmesi yok denecek kadar az.


Video performasından bahsedecek olursak, 4K 30 fps, 1080p 120fps ve 720p’de 240fps kayıt yapabiliyor. Buraya kadar rakiplerinden farklı bir şey sunmuyor diyebiliriz. Google’ın özellikle üzerinde durduğu nokta ise telefonun sahip olduğu görüntü sabitleme sistemi. Google video stabilizayonunu göstermek için yolda yürüyen ve yanyana hem stabilizasyonu açık hem kapalı iki telefondan çekilmiş görüntüyü göstererek aradaki farkı meraklılarıyla paylaştı. Cihaz içerisinde kameranın jiroskoptan saniyede 200 kez örnek alması ile Pixel her türlü sarsıntıya karşı çok iyi sabitleme yapabiliyor.

Google Pixel ile ayrıca çektiğiniz fotoğraf ve videolar dolayısıyla hiçbir zaman hafızanız dolmayacak. Google, Pixel kullanıcılarına sınırısız fotoğraf ve video depolama alanı veriyor.

Yeni asistanınız Google Assistant

Google’ın yapay zekaya verdiği önem keynote etkinliğinde Google CEO’su Sundar Pichai tarafından da belirtildi ve her kullanıcı için kişiselleştirilmiş bir Google deneyimi hedeflendiği eklendi. Pixel ile başlayarak bütün Google cihazları Assistant çevresinde oluşturulacak. Google Assistant, home butonuna basılı tutularak ya da “Ok Google” dendiğinde aktive oluyor.


Google Pixel ve Pixel XL özellikleri

Hem Pixel hem Pixel XL için konuşmak gerekirse; her iki cihaz da Snapdragon 821 işlemci ve 4GB ön bellek barındırıyor. Bu da ihtiyaç duyulandan daha fazlası demek. Her iki cihazda piyasaya 32 ya da 128 GB dahili depolama alanı seçenekleri ile piyasaya sürülecek. Pixel 5" ekrana sahipken Pixel XL adından da anlaşıldığı üzere daha büyük 5,5" ekran ile piyasaya sürülecek.

Google Pixel’in fiyatı

Henüz Türkiye fiyatı hakkında bir şey söylenmemiş olsa da, Google Pixel’in Amerika’da 649 dolardan başlayan fiyatlarla piyasaya sürüleceği söylendi.

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Görsel hikaye anlatıcısı, dijital aşığı ve belgesel fotoğrafçısı.