Geçmişten Günümüze Milli İçeceğimiz: Çay

Çayın ilk keşfedilme hikayesi günümüzden yaklaşık 4750 yıl önceye , Çin imparatorluğuna kadar uzanır.İnanışa göre Çin imparatoru Shen Yung çay bitkisinin şans eseri sonu sıcak suyun içine düştüğüne tanıklık eder ve o günden sonra birkaç yıl aynı bölgede kalır ve sürekli çay içer.Kelime olarak da Çin den dünya dilini kazandırılan çay kelimesinin orjinali Çince de “ça“ olarak adlandırılmaktadır.1559 yılında Avrupalı tüccarlar ise çayı Avrupa topraklarına taşımıştır fakat Hollandalı tüccarların Amoy lehçesi “t’e” diye telaffuz ettikleri çay, İngilizce’de “tea”, Fransızca’da “the”, İspanyolca’da “te” ve Almanca’da “tee” olarak yer bulmuştur.

Çayın Türklerle ilk tanışması

Yapılan eski araştırmalara göre ilk olarak 12. Yüzyıl civarlarında Orta Asya’da Türklerin çay ile tanıştığı söylenmekte olup, ilk çay içen Türk’ün de Hoca Ahmet Yesevi olduğu belirtilmiştir. Peki çayın İstanbul ile yollarının kesişmesi tam olarak ne zaman oldu ? Osmanlılar zamanında orta doğu ve Afrika’nın bir kısmına sahip olan hükümdarlık, buradaki topraklardan kahveyi getiriyordu haliyle 1800 yıllara kadar dahi Osmanlı’da kahve kültürü ön planda idi.Fakat II. Abdulhamid’in tahta geçmesi ile birlikte ilk çay ithalatı başlamış, Yemen’den gelen kahve yerini yavaş yavaş çaya bırakmaya başlamıştı. Bunun üzerine Bursa’da çay tarlaları ve çay ekimi başlanmış fakat başarılı olunmamıştır. Sonrasında bir sürü savaş yaşayan Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti artık kahveyi de pahalı bir şekilde ithal etmeye başlayınca, Mustafa Kemal Atatürk’ün de girişimleri ile Rize’de çay yetiştirilmesi için bir yasa çıkarılmış ve 1930'larda Gürcistandan alınan 70 ton siyah çay tohumu ekilmiştir.


Çayın Faydaları Bilimsel Araştırmalarda çayda bulunan Theanine maddesi, çaydaki kafein ile dengeli bir şekilde olduğu için, kahve içildikten sonra yaşanan kalp çarpıntısının aksine çay içenler bu sorunla karşılaşmazlar. Theanine maddesi çayı içen kişinin sinirlerini rahatlatır ve tansiyonunu da dengeler. Çayın bilinen diğer faydaları ise; 

  • Kalp krizi riskini azaltır
  • Sindirime yardımcı olur (özellikle yeşil çay) 
  • Beyinde tümör riskini azaltır
  • Kanserle savaşmaya yardımcı olur
  • Uykusuzluğa karşı etkilidir
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Samimi arkadaşlıklar kurmanıza yardımcı olur 

Çayı doğru demlemenin püf noktaları

Bugüne kadar birçok faydası keşfedilen ve milli içeceğimiz haline gelen çayın, doğru bir şekilde demlenmemesi halinde bitkisel molekül yapısında bir takım bozukluklar meydana gelecek ve böylece birçok faydasını da kaybedebileceği bilinmektedir. Çayın içinde bol miktarda flavon yani bitkisel molekül olduğu ve 95 derece üzerinde bir su ile demleme işlemi yapılırsa bu molekül yapısının bozulacağı söylenmektedir. Bu moleküllerin çoğu pişirme ya da kaynatma sırasında özelliklerini kaybederler. Bu sebeple çaya yeni kaynamış bir su değil, birkaç dakika bekledikten sonra sıcaklığı 95 derecenin altına düşürülmüş sıcak su eklenerek demleme yoluna gidilmesi tavsiye edilmektedir.


Her şeyin yanında güzel ve berrak bir çay demleyebilmek için Çay Makinesi seçimini de doğru yapmak gerekir. Eğer kalabalık bir aile ve çayı çok seviyorsanız sizin için seçtiğimiz semaverleri incelemenizde fayda var. Daha çok kahvaltılarda veya komşular ile çay keyfi yapan hanımlar için ise Çaycı veya Çay Makinesi olarak da bilinen modellerimize göz gezdirebilirsiniz. Son olarak da ofiste, iş yerinde Çay Kazanı ihtiyacı duyanlar için ise Çay Kazanlarımızı inceleyebilirsiniz. Herkese bol çaylı ve bol demli günler . . .

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Oyun düşkünü, MBA mezunu, Alve marketing ekibinin demirbaşı