Sonbahar Gelmeden Gardırobunuza Eklemeniz Gerekenler

(Fotoğraf: Pinterest)

Havanın aniden soğuması, herkesin aklına aynı soruyu getirdi: Acaba gardırobum sonbahara hazır mı? Uçuş uçuş elbiselerin, tüy gibi hafif bulüzlerin, kısacık şortların ve açık ayakkabıların mevsimi yerini soğuk, rüzgar ve yağmura teslim ederken, bu sorunun cevabını vermenizi kolaylaştıracak önerilerimizle karşınızdayız.

Sonbahar Bahçesi

(Fotoğraf: Pinterest)

Sizi en çok şaşırtabilecekten başlayalım: çiçek desenleri. Her ne kadar sadece yaz mevsiminin trendi olarak algılansa da çiçek desenleri sonbaharda da bizimle. Özellikle işleme, aplike veya dantel gibi uygulamalarla kışlık kıyafetlere ayrı bir hava katan çiçek desenlerini tercih ederken kıyafetinizin başka hareketli bir bölümü veya detayı olmamasına dikkat edin. Bu sayede bakışları birbirinden güzel desenlere çekmeniz daha da kolaylaşacaktır.

Çiçek desenlerinin bir üst boyutu olarak düşünebileceğiniz üç boyutlu çiçek işlemeleri de 2016 sonbaharından 2017 kışına taşacak trendler arasında.

Çaprazla ve Salla

(Fotoğraf: Pinterest)

Sonbaharda en çok karşımıza çıkacak parçalardan birisi, çapraz takılan askılı çantalar. Hem el çantası hem de omuz çantası olarak tercih edilebilen bu parçalar, kişiselleştirilebilir olmalarıyla da bir hayli gündemdeler. Dilerseniz çantanızın yanına küçük süsler iliştirin, dilerseniz askısını fular veya kurdeleler ile süsleyin; her türlü kişiselleştirme çabasının takdir edileceği ve arkadaşlarınız tarafından çok beğenileceği kesin.

Unutmayın, çapraz takılan askılı çantanızın mini boyutunu da alarak “çift çanta” trendine gönderme yapabilirsiniz.

Fransız Stili

(Fotoğraf: Pinterest)

Başlığa kanıp romantik elbiseler, uçuşan etekler veya şeker pembesi gömlekler hayal etmeyin; berelerden bahsediyoruz. En ikonik “Fransız” dokunuşlardan olan bereler, 2016 sonbaharında yeniden doğacağa benziyor. Şöyle bir düzeltip dilediğiniz yana yatırdığınız berenizi sonbahar renkleriyle kontrat yaratabilecek canlı renklerde tercih etmenizi öneririz. Yok eğer klasik tonlarda ısrar edecekseniz, birkaç küçük aksesuar yardımıyla berenizi hareketlendirebilirsiniz. İşte, en sevdiğiniz rozeti hep yanınızda taşımak için bir bahane daha.

Eğer daha sportif bir stiliniz varsa ve bere trendinden uzak kalmak istemiyorsanız kalın örgülerden hazırlanmış salaş berelere göz atmanızda fayda var.

Denimin Yeniden Doğuşu

(Fotoğraf: Pinterest)

Her sezon karşımıza çıkan “denim yeniden revaçta” haberlerine bir yenisini daha eklemek niyetinde değiliz. Ancak bangır bangır devam eden denim trendini es geçmenize de gönlümüz razı olmaz. Bu nedenle klasiklerden bir demet denim uygulamasını hatırlamakta yararlı olacaktır. Parçalanmış görünümlü denim ceket, bol paçalı denim pantolon hatta denim kumaştan hazırlanmış el çantaları; gardırobumuza eklenmesi gereken parçalar az çok belli.

Ancak bir değişiklik yapmak isterseniz, denim kullanımını sezonun diğer trendleriyle harmanlayabilirsiniz. Örneğin, çiçek desenleri trendinden ilham alarak üzeri çiçek işlemeli bir denim pantolon tercih edebilirsiniz veya çantanızı kişiselleştirmek için kullandığınız işleme ve yamaları denim ceketinizde de kullanabilirsiniz.

Dost Başa, Düşman Ayağa

(Fotoğraf: Pinterest)

Evet, artık ayağa bakanların “düşman” sayılabileceğinden eminiz. Zira sonbahar sezonunun en önde gelen trendlerinden olan terlikler, doğru kullanılmazsa dostu düşman edebilirler. Henüz yağmur ve kar yağmadan tercih edebileceğiniz terlikler, pek çok farklı desen ve malzeme alternatifi sağladıkları için bir hayli popülerler. Dikkat etmeniz gereken ilk şeyse terliklerinizin önünün kapalı olması.

Kapalı terliklerin içi kürklü veya üst yüzeyi farklı şekillerde süslenmiş çeşitlerini de alışveriş listenize ekleyebilirsiniz. Tabi bu terlikleri giyebileceğiniz birkaç özel daveti şimdiden belirlemelisiniz.

Eğer çizgiyi aşıp açık terlik tercih edecekseniz, terliğinizi kalın çoraplarla tamamlayıp “üşümüyor” gibi yapabilirsiniz. 

Süper Kahraman Hissi

(Fotoğraf: Pinterest)

Çocukken yatağınızın örtüsünü pelerinyaparak bir süper kahraman olduğunuzu hayal ettiyseniz, sıradaki trende pek uzak değilsiniz. Sonbahar sezonu, romantik bir dokunuşu simgeleyen pelerinlerin gardıroplardan çıkışını simgeliyor. Özellikle ani hava değişimlerine karşı işinizi kolaylaştıracak pelerinleri sonbahar stilinizde tercih edecekseniz, oyunuzu pudra rengi gibi klasikleşen renklerden yana kullanabilirsiniz.

Unutmayın, balıkçı yakalı kazaklar ve dar kalıplı pantolonlar pelerininizle eşsiz bir uyum yakalayacağı için bu trendin en önemli tamamlayıcıları arasında yer alıyor. Bir de pelerininizle aynı renkte eldivenler.

Eğer stil oyununda birkaç sayı öne geçmek isterseniz, iddia dozunu arttırmakta fayda var. Pelerininizi bir kombini tamamlamak amacıyla değil, kombinin baş rolündeki parça olarak tercih edin. Şık bir kemer ve yüksek topuklu ayakkabılarsa bu kombini tamamlamak için ihtiyacınız olan diğer parçalar.

Metal Fırtına

(Fotoğraf: Pinterest)

Işıltıyı her zaman mücevherlerde aramaya gerek yok. Sonbahar gardıroplarında ışıltının kaynağı metal görünümlü kumaşlarla hazırlanan etekler. Midi veya maksi boylarda karşılaşacağımız bu eteklerin renk seçenekleri de bir hayli geniş. Zümrüt yeşilinden safran sarıya kadar pek çok farklı rengi bize sunan bu trend, hem lüks tasarım mağazalarında hem de sokak stilinin öncüsü haline gelen perakendecilerde sıklıkla karşımıza çıkacak.

Kadife Dokunuş

(Fotoğraf: Pinterest)

Kadife denince aklınıza ilk gelen şey orta okulda erkek çocuklarının giydiği kadife pantolonlardan ibaretse, bu trendi acilen öğrenmelisiniz. Kadife çantalar, kadife detaylı topuklu ayakkabılar veya kadife elbiseler; her ne şekilde olursa olsun, kadifenin gardırobunuzda bir yeri olsun.

Kadife elbisenin en başarılı tamamlayıcısı olarak sayılabilecek altın renkli aksesuarlar ve taş işlemeler sayesinde çoğu zaman “sıkıcı” olarak algılanabilecek bu trendi hareketlendirebilirsiniz.

 

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.

Yazar

Blogger, moda yazarı, dijital fkirlerin adamı.