Photokina 2016'nın Ardından

Fotoğraf dünyasının son gelişmeleri, yeni teknoloji ve ürünleri gene Photokina’da meraklıların karşısına çıktı. Peki bu sene, hangi markalar kullanıcıların karşısına hangi ürünlerle çıktı, en çok ilgi çeken ürünler neler oldu, dijital görüntüleme sistemlerinin geleceği nereye gidiyor… Photokina 2016 yazımız başlıyor.


Görüntüleme teknolojilerinin kalbi

Her iki senede bir, fotoğraf ve videonun kalbi Almanya’nın Köln şehrinde, Photokina’da atar. Yepyeni teknoloji ve ürünlerin tanıtıldığı bu fuarda, sektördeki yenilikler ve en şaşırtıcı ürünler gösterilir. Bu sene de, geçtiğimiz senelerde olduğu gibi, bir çok fotoğrafçı ve videocuyu heyecanlandıran ürünler tanıtıldı. Hangi marka hangi ürünleriyle izleyenleri şaşırttı beraber öğrenelim:

Fujifilm bombayı patlattı

Photokina, Fujifilm için her zaman önemli bir etkinlik olmuştur. İlk X100 ve X-Pro1 gene bu etkinlikte duyurulmuştu. O nedenle Fujifilm tarafında beklentiler çok büyüktü. Furifilm her ne kadar etkinliği ürün bombardımanına tutmasa da, duyuruduğı tek ürünle fuarın bütün ilgisini üzerine çekmeyi başardı.

Fujifilm GFX 50s

Birçokları için Photokina 2016’nın en ses getiren tanıtımı Fujifilm tarafından yapıldı. Fujifilm’in orta format bir fotoğraf makinesi duyuracağı uzun zamandır konuşuluyordu, ama ne zamanı ne de özellikleri hakkında kesin bir bilgi yoktu. Ve Fujifilm, herkesi şaşırtarak, Photokina 2016’da ilk Orta Format Aynasız fotoğraf makinesi Fujifilm GXF 50S’i izleyicilerin beğenisine sundu.

Fujifilm GFX 50s özellikleri

 • 51 megapiksel Orta Format (44 x 33 mm) CMOS sensör
 • Döndürülebilir Dokunmatik ekran
 • 3.69 M-nokta ve 0.88x büyütme oranlı elektronik vizör
 • Hertürlü hava şartına karşı koruma
 • 1080p 60fps video
 • 1/4000 maksimum perde hızı

Uygun fiyatlı orta format aynasız bir gövde bir çok fotoğrafçının hayalini süslediği için, Fujifilm’in tanıttığı ve henüz prototipinin görücüye çıktığı GFX büyük ilgi görecek gibi duruyor.

Olympus videoda iddialı

Meraklıları tarafından bir süredir beklenen ve Photokina 2016’da tanıtılması muhtemel fotoğraf makinelerinden biri de Olympus OM-D E-M1 Mark II, sevenleriyle buluştu.

Olympus OM-D E-M1 Mark II Özellikleri

 • 20 Megapiksel Fourt hirds sensör
 • 1/8000 maksimum perde hızı, 1/32000 elektronik perde hızı
 • 3” döndürülebilir dokunmatik ekran
 • 4K video kaydı
 • 5 axis görüntü sabitleme sistemi
 • 18fps

Olympus’un üst segment serisi E-M1 serisinin yeni üyesi olan Mark II modeli, bünyesinde bir çok yenilik barındırıyor. Özellikle video konusunda sıkça eleştirilen Olympus, bu modelde 4K video ile karşımıza çıkıyor.

Olympus tarafından tanıtılan diğer ürünler:

 • Olympus PEN E-PL8

Panasonic’ten 4 ürün birden

Panasonic bu sene de birbiri ardına ürünleri Photokina 2016’da kullanıcıların beğenisine sundu. Fakat beklenen heyecanı yaratamadığını belirtmekte yarar var. Çıkardıkları Lumix GH5 ile videocuların ağızını sulandırmış gibi gözüküyor Panasonic.

Panasonic Lumix GH5


Daha çok video tutkunları tarafından tercih edilmiş GH serisinin son üyesi. Panasonic şimdilik özelliklerini bir sır olarak saklasa da, GH5’in 6K/60p kayıt yapan ilk tüketiciyi hedefleyen değiştirilebilir objektifli fotoğraf makinesi oldu herkesçe biliniyor. 6K’nın yanı sıra, 4:2:2 10-bit 4K video çekebilmesi de ayrı bir sevinç kaynağı oldu.

Panasonic GH5’in özellikleri:

 • 20 Megapiksel Four THirds sensör
 • 6K video kaydı
 • 4:2:2 10-bit 4K video kaydı

Panasonic, 2020 Tokyo Olimpiyatları için 8K’yı hedeflediği bir çok kaynak tarafından belirtliliyor ve 6K video çeken tüketici ve profesyonel tüketiciyi hedefleyen bir model ilk olarak duyurulsa da Photokina 2016’da beklenen etkiyi yaratamadı diyebiliriz.

Panasonic tarafından tanıtılan diğer ürünler

 • Panasonic Lumix G8
 • Panasonic Lumix LX10
 • Panasonic FZ2000

Canon bu sefer beğeni topladı

Canon her ne kadar DSLR pazarının en iddialı oyuncularından biri olsa da, aynasız fotoğraf makineleri ile bir türlü bekleneni veremiyordu. Canon EOS M5 ile de şeytanın bacağını kırmışa benziyor.

Canon EOS M5


Elektronik vizör ve Dual Pixel Otomatik netleme sistemi: Daha önceki EOS M serilerinde olmaması oldukça eleştirilen iki özellik, M5 ile karşımıza çıkıyor. Sonuç olarak da karşımıza hızlı ve tepkili, çok güzel dokunmatik bir ekrana sahip ve daha bir çok yeniliği içinde barındıran bir fotoğraf makinesi olmuş.

Canon EOS M5 özellikleri

 • 24 megapiksel DualPixel APS-C CMOS sensör
 • 2.36M-nokta elektronik vizör
 • 1.62M-nokta döndürülebilir dokunmatik ekran
 • Elektronik video görüntü sabitleme sistemi ve objektif üstü görüntü sabitleme sisteminin birleşmesiyle tasarlanmış 5-eksenli görüntü sabitleme sistemi
 • 7fps ardıl çekim

Bütün bu özelliklere karşın 4K video olmaması Canon M5’in en çok eleştirildiği nokta.

Nikon Aksiyona hazır

Bu sene Photokina’da herhangi bir DSLR tanıtımı yapmaması Nikon hayranlarını üzse de, KeyMission serisinin iki yeni üyesi oldukça ilgi çekti. KeyMission 360 aksion kamerası Ocak ayında gerçekleşen CES fuarında tanıtılmıştı, Photokina’da ise ailenin yeni iki üyesi tanıtıldı: KeyMission 170 ve KeyMission 80. KeyMission 360  için VR'ı hedefleyen bir aksiyon kamerası diyebiliriz. Serinin yeni iki üyesinden 170, klasik aksiyon kamerası boşluğunu doldururken, 80 ise daha kişisel yaşam kamerası şeklinde karşımıza çıkıyor. 


Sony bu kez şaşırttı

Sony son yıllarda çıkarttığı birbirinden yenilikçi ve farklı aynasız modelleriyle pazarda yerini sabitlemiş olsa da, bu yılki Photokina’da a99 Mark II' yi duyurarak herkesi şaşırttı. Uzun süredir STL modelleri ile karşımıza çıkmayan Sony, Photokina’da duyurduğu a99 Mark II modeli ile bu sessizliğe adeta bir son verdi.

Sony a99 Mark II


STL yani Single-Lens Translucent serisi fotoğraf makinelerini seneler önce DSLR’lere rakip olarak Sony tarafından piyasaya sürülmüştü. İçinde yarı geçirgen bir ayna ve elektronik vizör barındırması bir çokları tarafından anlamsız bulunurken, Sony kendisine az da olsa bir kullanıcı kitlesi edinmişti. Fakat Sony beklediğini bulamamış olacak ki, çok uzun süredir bu seride bir fotoğraf makinesi ile karşımıza çıkmıyordu.

Sony a99 Mark II özellikleri

 • 42 megapiksel Full Frame sensör

Sony ne kadar bir çokları tarafından eleştirilse de, attığı adımın doğru olup olmadığını ilerleyen günlerde göreceğiz.

Fuarın sürprizi: YI M1

Daha önce YI Technologies markasını duymadıysanız şaşırmayın. Bu kimsenin beklemediği bir şeydi. Micro Four Thirds’e Leica görünümlü yeni ve ucuz bir alternatif geldi. Leica ile benzerlikler o kadar fazla ki, kırmızı logo bile insana “acaba” dedirttiriyor.


YI M1 özellikleri

 • 20 megapiksel sensör
 • Tamamen dokunmatik arayüz

Kamera iki objektif ile satışa sunulacak: 42.5mm f1.8 ve 12-40mm f3.5-5.6. Açıkçası performansı en büyük soru işareti.

Hakkımızda

Offices

2013 yılında kurulan ve merkez ofisi İstanbul'da bulunan Alve, oldukça geniş bir ürün skalası içerisinde fiyat karşılaştırma motoru olarak işlev gören bir e-ticaret markasıdır.

Alve, inovatif arama motoru aracılığıyla elektronikten ev tekstiline, modadan kişisel bakıma birçok ihtiyaca yönelik binlerce ürünü fiyat ve ürün bazında karşılaştırma imkanı sunarken, sahip olduğu ürün ve mağaza değerlendirme sekmeleri sayesinde de kullanıcıların kendileri için en doğru ürünü seçmelerine olanak tanır.